Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi, przystojni, a do tego odważni! Czterech nowych strażaków złożyło ślubowanie w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W środę, 5 stycznia 2022 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Słupsku odbyło się uroczyste ślubowanie czterech nowo przyjętych strażaków do służby w PSP. Ślubowanie złożyli Przemysław Błaż, Jakub Kosmowski, Filip Rost oraz Paweł Sznejder.
W środę, 5 stycznia 2022 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Słupsku odbyło się uroczyste ślubowanie czterech nowo przyjętych strażaków do służby w PSP. Ślubowanie złożyli Przemysław Błaż, Jakub Kosmowski, Filip Rost oraz Paweł Sznejder. Fot. KM PSP Słupsk
W środę, 5 stycznia 2022 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Słupsku odbyło się uroczyste ślubowanie czterech nowo przyjętych strażaków do służby w PSP.

Uroczystość nie była huczna, ale bardzo ważna. Ślubowanie złożyli strażacy Przemysław Błaż, Jakub Kosmowski, Filip Rost oraz Paweł Sznejder.

Ślubowanie przyjął Komendant Miejski PSP mł. bryg. Krzysztof Trocki w obecności Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP mł. bryg. Grzegorza Falkowskiego, funkcjonariuszy i pracowników Komendy.

Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty:

“Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

Następnie strażacy złożyli podpisy pod aktami ślubowania, pieczętując ten ważny moment w karierze zawodowej.

- Każdy funkcjonariusz w Polsce ma obowiązek złożenia ślubowania przed przystąpieniem do służby w formacji mundurowej.
Nowo przyjętym strażakom życzymy zdrowia, wytrwałości oraz realizowania się w służbie. Niech satysfakcja z dokonanego wyboru drogi życiowej i zawodowej w przyszłości przyniesie dumę z faktu niesienia pomocy potrzebującym jak również z bycia strażakiem - mówi mł. kpt. Piotr Basarab, rzecznik prasowy PSP w Słupsku.

Jak zostać strażakiem?

Aby pracować w Państwowej Straży Pożarnej (PSP) należy:

  • być obywatelem Polski
  • korzystać z pełni praw publicznych
  • posiadać co najmniej wykształcenie średnie
  • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.

Jednocześnie nie można być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Do pracy w PSP prowadzą dwie ścieżki: służba przygotowawcza lub służba kandydacka.

W pierwszym przypadku kandydaci na strażaków są wybierani w drodze otwartego naboru. Informacji o aktualnie prowadzonych naborach należy szukać na stronach poszczególnych jednostek organizacyjnych PSP — np. Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku. Postępowanie kwalifikacyjne składa się z:

  • oceny złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym
  • testu sprawności fizycznej (przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej należy dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych)
  • rozmowy kwalifikacyjnej
  • ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP.

W przypadkach, gdy stanowisko wymaga szczególnych predyspozycji i umiejętności, proces może obejmować także:

  • test wiedzy
  • test kompetencyjny
  • sprawdzian lęku wysokości (akrofobii)
  • sprawdzian z pływania.

Szczegółowy opis procesu rekrutacyjnego jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Z kolei tzw. służbę kandydacką odbywa się w jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej. Kształcenie kadr oficerskich odbywa się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Jej absolwenci uzyskują tytuł inżyniera pożarnictwa lub magistra inżyniera pożarnictwa i stopień służbowy młodszego kapitana PSP. W Polsce funkcjonują również trzy szkoły aspirantów PSP: Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu. Ich absolwenci uzyskują tytuł technika pożarnictwa i stopień służbowy młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza