Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mój Bałtyk – wyjątkowy projekt Ekologiczny "Dziennika Bałtyckiego"

Akcja specjalna Mój Bałtyk
Wideo
od 16 lat
Na przestrzeni lat „Dziennik Bałtycki” wspólnie z wieloma instytucjami i partnerami podejmował szereg działań, mających na celu przybliżyć wyjątkowość Morza Bałtyckiego. Naturalne stało się połączenie pojedynczych działań w jedną dużą akcję, pozwalającą szeroko zaprezentować wątki. Najważniejszym celem projektu stała się edukacja i próba inspiracji do zmiany szkodliwych przyzwyczajeń. Jak również zwrócenie uwagi na problem śmiecenia, konieczność segregacji i recyklingu oraz na wskazanie rozwiązań pozwalających na prowadzenie zrównoważonego rozwoju, w tym stosowanie alternatywnych źródeł energii.

Zbudowaliśmy serwis specjalny dziennikbaltycki.pl/moj-baltyk, w którym zbieraliśmy informacje o podejmowanych inicjatywach. Jak podkreślają eksperci, polskie morze jest płytkie, co naraża je na wiele zagrożeń. Jego średnia głębokość to 52,3 metra, a maksymalna z kolei 459 metrów. Ze względu na niskie zasolenie uważa się, że Bałtyk jest morzem półsłonym.

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego jest ważnym problemem, z którym należy się zmierzyć. Substancje biogeniczne, np. związki nieorganiczne azotu, formy organiczne fosforu i azotu powodują eutrofizacje. Głównymi źródłami tych zanieczyszczeń są rzeki, opady atmosferyczne, rozproszone spływy, a także zrzuty punktowe z oczyszczalni ścieków.

Konsekwencją zanieczyszczeń jest zubożenie flory i fauny naszego morza. Od wielu lat wiele instytucji i firm podejmuje działania w kierunku prowadzenia zrównoważonej gospodarki. Pozwalając odpowiedzialnie podchodzić do problemu zanieczyszczeń i ich eliminowania. Wiele firm podejmuje również inicjatywy wsparcia organizacji pozarządowej wspierającej opiekę nad fauną morską oraz prowadzących działania edukacyjne upowszechniające wiedzę w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W ramach projektu „Mój Bałtyk” podjęliśmy szereg rozmów eksperckich. Podjęliśmy również działania realnie poprawiające stan naszego Wybrzeża, sprzątając plażę na Stogach w Gdańsku oraz Orłowie. Wspólnie z nami sprzątali najmłodsi mieszkańcy Trójmiasta, a w działaniach wspierali nas partnerzy. Daliśmy również szansę na podzielnie się naszym czytelnikom swoimi zdjęciami ukazującymi piękno Bałtyku. Tworząc konkurs fotograficzny z wyjątkowymi nagrodami – gry Monopoly Bałtyk.

Podejmowaliśmy również działania aktywizujące naszych czytelników w postaci quizów wiedzy o Morzu Bałtyckim.
Na pozór każdy z nas zna je dobrze, a test okazał się nie najprostszy, a na pewno prowokujący do uzupełnienia wiedzy.
Sam projekt spotkał się z bardzo dobrym odbiorem i już teraz wiemy, że będziemy go chcieli rozwijać i kontynuować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mój Bałtyk – wyjątkowy projekt Ekologiczny "Dziennika Bałtyckiego" - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza