Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu filatelistyka wraca do łask. Dlaczego warto zbierać znaczki?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Nasza rozmówczyni, Danuta Ziętara - założycielka Młodzieżowego Koła Filatelistycznego w Siemianicach
Nasza rozmówczyni, Danuta Ziętara - założycielka Młodzieżowego Koła Filatelistycznego w Siemianicach Krzysztof Piotrkowski
„Królewskie hobby” znowu w modzie. Na pomorskiej ziemi odradza się filatelistyka, a w zbieranie znaczków angażuje się coraz więcej dzieci i młodzieży. Duża w tym zasługa założycielki Młodzieżowego Koła Filatelistów w Siemianicach, która swoją wiedzą, doświadczeniem i miłością do znaczków dzieli się z najmłodszymi. O filatelistyce rozmawiamy z Danutą Ziętarą, prezesem Koła Polskiego Związków Filatelistów „Gryf” im. Tadeusza Ziętary w Słupsku.

Znaczki kolekcjonowali nasi dziadkowie i ojcowie. Wydaję mi się, że w obecnych czasach już chyba mało kto je zbiera. Czy to hobby powoli wymiera?

- Może świat internetu, komputerów zawładnął trochę młodzieżą i dziećmi, dlatego hobby to odeszło trochę w niepamięć. Nie powiedziałabym jednak, że wymiera. Uważam, że kluczowe jest zachęcenie młodych do kolekcjonowania, przekazanie im właściwej motywacji. Bo okazuje się, że da się skutecznie zainteresować dzieci filatelistyką. Założyłam Młodzieżowe Koło Filatelistyczne w Siemianicach, które liczy obecnie 49 członków, czyli bardzo dużo w porównaniu do innych tego typu organizacji w kraju. Na każdym zebraniu we wtorek zauważam nowe dzieci, które są zainteresowane tematem, przynoszą stare klasery babć, dziadków i wujków. Gdzieś w rozmowach z dziećmi zawsze przewija się to, że ktoś z rodziny zbierał kiedyś znaczki – to już stanowi pewnego rodzaju motywację.

Jak już zainteresujemy się zbieraniem znaczków, to jak rozpocząć ich kolekcjonowanie? Słyszałem, że to nie takie tanie hobby.

- Tak, to dość kosztowne hobby. Znaczki rzeczywiście są drogie. Kiedyś filatelistyką zajmowali się królowie, książęta, osoby dobrze sytuowane, bo to nigdy tanie nie było. Tym bardziej, jeżeli ktoś chciał skompletować sobie jakiś konkretny zbiór. Niektórzy wydają na znaczki nawet kilkaset złotych miesięcznie, ale można też na to przeznaczać o wiele mniejsze kwoty i systematycznie budować kolekcję – to lokata pieniędzy na przyszłość. A naprawdę warto zainteresować się filatelistyką, ponieważ znaczek uczy, bawi, kształci. To "królowa hobby" i "hobby królów”, skarbnica wiedzy. Pozytywnie kształtuje charakter każdego człowieka, a szczególnie młodego. Dostarcza również wiele satysfakcji. Dzięki znaczkom dzieci poznają świat historii, geografii, muzyki, plastyki i wielu innych dziedzin. Wszystko, co stworzył człowiek i natura jest przedstawiane na znaczkach pocztowych. Przecież sama Poczta Polska wydaje je zgodnie z kalendarzem wydarzeń – wydarzeń aktualnych, ale też tych sprzed lat. Wszystko uwieczniane jest na znaczkach – stanowią one swoistą kronikę świata.

Gdzie najlepiej zaopatrywać się w znaczki? Na pewno w internecie, bo tam można kupić wszystko, do głowy przychodzą mi jeszcze oczywiście placówki pocztowe.

- Są sklepy filatelistyczne, jest jeden taki w Słupsku. On skrzętnie ściąga wszystkie walory – i to walory nie tylko te, które są na bieżąco wydawane, ale też walory z poprzednich lat. Można również kupować znaczki właśnie w internecie – jest bardzo dużo ogłoszeń, ale można się naciąć na oszustów, którzy sprzedają podróbki. W ramach koła filatelistycznego, członkowie kupują znaczki także od siebie nawzajem. Większość z członków to osoby starsze, które powoli wyprzedają swoje zbiory. Dlatego można trafić czasem na niezłe okazje.

Od filatelistów miałem już okazję usłyszeć, że nie można zbierać wszystkiego. W jaki sposób zatem budować swoją kolekcję?
Kolekcjonując znaczki zaczęłabym od określenia swoich zainteresowań, hobby, tego co kochamy, co lubimy. Grasz na gitarze? Zbieraj znaczki z instrumentami, motywami muzycznymi. Uwielbiasz czytać książki? To skup się na walorach przedstawiających pisarzy. Dzieci mogą zacząć od kolekcjonowania tych z wizerunkami postaci z bajek. Na znaczkach prezentowane jest dosłownie wszystko – fauna, flora, kosmos, sport, pojazdy, sławni ludzie, malarstwo, bitwy historyczne, dzieła sztuki, a nawet latarnie morskie, wodospady czy zachody słońca. Niezwykle popularne są również te z wizerunkiem Jana Pawła II. Wymieniać można długo. To, w jakim kierunku chcemy pójść, zbierając znaczki, jest uzależnione wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. To nie tak, że trzeba od razu wykupować abonament ze wszystkimi znaczkami. Można to zrobić, ale nie trzeba – kolekcjonować trzeba z głową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza