MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na wszelki wypadek

(law)
Apteczka nie jest już obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Jednak trzeźwo myślący kierowca powinien ją wozić na wszelki wypadek.

W tej chwili policjant już nikogo nie ukarze za brak apteczki. Jednak w nagłych sytuacjach pojemnik pełen bandaży i medykamentów może oddać nieocenione usługi. Podczas dłuższego wyjazdu może pełnić rolę apteczki rodzinnej, a w drodze stanowić zabezpieczenie w nagłych wypadkach.

Numery do wkucia

Alfabet dziewiątek i telefon alarmowy każdy kierowca powinien znać na pamięć. 999 - to telefon pogotowia ratunkowego. Jeśli jesteś jedynym świadkiem wypadku, pamiętaj, aby dyspozytorowi pogotowia podać dokładne dane: gdzie wypadek się zdarzył (np. około 10 kilometrów na południe od wsi Zadrożyn), ile osób jest poszkodowanych i jaki jest ich stan. Jeśli któraś z osób nie oddycha i nie ma wyczuwalnego pulsu na szyi, należy poprosić o przysłanie karetki reanimacyjnej, a następnie samemu przystąpić do reanimacji. W stwierdzeniu oddechu przydatne jest lusterko: wystarczy je przyłożyć blisko ust i nosa poszkodowanego: jeśli lustro pokryje się parą (jakby ktoś nachuchał), oznacza to, że nieprzytomny oddycha. Jeśli tafla pozostanie lśniąca, nie ma oddechu.
Jeżeli blachy samochodu są tak pogniecione, że nie można wydobyć rannych, trzeba wezwać strażaków. Mają specjalistyczny sprzęt do wydobywania z pojazdów ofiar wypadków. Trzeba też powiadomić policję.
Nie należy obawiać się dzwonić do służb ratunkowych. Jeśli dyspozytor się upiera, trzeba podać swoje dane. Nie zostaną one nigdzie wykorzystane, a my się uwiarygodnimy, jeśli dyspozytor służb ratowniczych nam nie dowierza.

Chroń dzieci

Kierowca, który jedzie z dziećmi i chce udzielić pomocy drugiemu, musi pamiętać, że dla dzieci widok rannych może być szokujący. Psychologowie w takich sytuacjach radzą zapewnić opiekę dzieciom. Jeśli kierowca jest sam z dziećmi, powinien je zabezpieczyć. Starszym trzeba wyjaśnić, że zdarzył się wypadek i rodzic idzie pomóc rannym. - Samochód należy zostawić w takim miejscu, by dzieci nie widziały rannych ani momentu udzielania pomocy - radzi psycholog Elżbieta Marta Zieleniewska.
Podobnie trzeba chronić dzieci, które brały udział w wypadku. Jeśli są przytomne, a ich obrażenia nie zagrażają życiu, należy starać się je uspokoić. - Nie wolno oszukiwać dziecka, że nic się nie stało, bo ono wie, co się zdarzyło - mówi psycholog. - Trzeba je zaprowadzić w bezpieczne, oddalone miejsce i powiedzieć, żeby tu zostało, a starsi pomogą rodzicom.

Bęz rękawic nie podchodź

Za nieudzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku można odpowiadać przed sądem. Jedynym usprawiedliwieniem, po którym nie grożą sankcje, jest brak rękawiczek jednorazowych. Jeśli nie mamy ich w apteczce, a poszkodowani sami sobie radzą, lepiej ograniczyć rolę dobrego samarytanina do podania własnej apteczki i wezwania pomocy. Nikt nie wie, czy ten, któremu niesiemy pomoc, nie jest zakażony wirusem żółtaczki lub HIV. Przy okazji niesienia pomocy takiemu człowiekowi istnieje ryzyko zakażenia się nieuleczalna chorobą.

Najpierw ręka!

Podchodząc do samochodu, w którym znajduje się nieprzytomny kierowca, przez drzwi lub okno nie wkładajmy głowy do pojazdu. W tym momencie może wystrzelić poduszka powietrzna, która nie uaktywniła się bezpośrednio podczas wypadku. Takie uderzenie może być niebezpieczne i ratownik, przygwożdżony eksplodującą poduszką, może stać się ofiarą wymagającą natychmiastowej pomocy.
Najpierw do takiego pojazdu należy włożyć rękę i unikać znalezienia się między kierownicą a poszkodowanym.

Niezbędne w apteczce

- plastry pojedyncze z opatrunkiem (najlepiej wodoodporne)
- bandaż zwykły
- bandaż elastyczny
- środek odkażający w aerozolu
- krople uspokajające
- opatrunek w aerozolu
- woda utleniona
- tampony lub waciki
- plaster w rolce
- opatrunki jałowe
- środek przeciw ukąszeniom owadów
- krople żołądkowe
- środek przeciw zatruciom pokarmowym i zapobiegający odwodnieniu (np. smecta)
- węgiel w tabletkach
- krople przeczyszczające
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Środki pomocnicze
- rękawiczki jednorazowe (2 pary) lub woreczki foliowe
- nożyczki
- nóż do cięcia pasów
- woda mineralna niegazowana w butelce plastikowej
- cukier w kostkach
- pęseta
- kubki plastikowe lub małe plastikowe kieliszki
- ręcznik papierowy
- lusterko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza