Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel ze Słupska zebrał gazety z prawie stu państw i planuje wystawę

(pas)
Zebrane gazety pochodzą z różnych zakątków świata.
Zebrane gazety pochodzą z różnych zakątków świata.
Piotr Sikorski, nauczyciel geografii w Gimnazjum nr 4 w Słupsku, zgromadził w swoich zbiorach gazety z około 100 państw z sześciu kontynentów na całym świecie. Wraz z uczniami walczy o dofinansowanie na wystawę.
Zebrane gazety pochodzą z różnych zakątków świata.
Zebrane gazety pochodzą z różnych zakątków świata.

Zebrane gazety pochodzą z różnych zakątków świata.

W zeszłym roku pan Piotr postanowił nawiązać współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadami RP na całym świecie. Owocem tej współpracy było zebranie egzemplarzy gazet z ponad stu państw na całym świecie - od tych najbliższych Polsce po najbardziej egzotyczne zakątki na Ziemi.

- Świat można poznawać z różnej perspektywy - nie tylko zza szkolnej ławki - tłumaczy swój pomysł Piotr Sikorski. - W nauczaniu geografii staram się wykorzystywać niekonwencjonalne środki dydaktyczne. Jako doskonały przykład mogę podać stworzenie wraz z uczniami ściennej mapy świata z pocztówek.

- W naszej trudnej misji wychowania i nauczania uczniów musimy uciekać się do najróżniejszych środków - wtóruje mu Michał Derra, nauczyciel fizyki z G4. - Naszych podopiecznych w tak trudnym, gimnazjalnym wieku, trzeba zachęcać nietypowymi projektami, bo w cyfrowej erze praca tylko z książką ich nudzi. Razem z Piotrem wspólnie realizowaliśmy już kilka projektów i wiem, że odniosły zamierzony efekt, a gimnazjaliści chętnie włączali się w ich realizację.

- Tym razem w projekcie "Gazety świata - świat gazet" pragniemy zagłębić się w ciekawy i złożony świat tzw. czwartej władzy - komentuje Sikorski. - Opiniotwórcza siła mediów jest dla nas oczywista, lecz chcemy się przyjrzeć, co o danym kraju może nam powiedzieć szata graficzna, fotografie, język i forma przekazu. Jesteśmy na etapie gromadzenia najważniejszych tytułów. Posiadamy już znane czasopisma z sześciu kontynentów i nasza kolekcja ciągle się rozrasta. Podczas realizacji celów projektu to właśnie czasopisma posłużą jako wyjątkowy materiał do tworzenia mapy, poznawania kultury i bieżących wydarzeń, tworząc w efekcie końcowym niezwykłą mozaikę różnorodności współczesnego świata.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych docenia i popiera wszystkie inicjatywy, które pomagają promować Polskę i polską politykę zagraniczną, a także wiedzę o innych krajach wśród polskich obywateli - ocenia Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy MSZ. - Projekt Pana Piotra Sikorskiego w ciekawy sposób pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o krajach na całym świecie oraz rozwija ich zdolności do tworzenia wspólnych projektów z rówieśnikami za granicą i polskimi placówkami. Pan Piotr może oczywiście starać się o patronat Ministra nad projektem.

Oprócz zgłębiania wiedzy na temat kultur, jednym z celów projektu realizowanego w G4 jest misja wychowania do poszanowania odmienności panującej w wielu miejscach świata, a także uświadamianie, że słowo pisane może być nie tylko obiektywnym źródłem informacji, lecz także impulsem do konfliktów, wahań giełdowych czy ludzkich dramatów.

- Być może nasz projekt będzie dla kogoś bodźcem do wyboru swoje drogi życiowej i podjęcia nauki w kierunku dziennikarskim. Dlatego chcemy do współpracy zaprosić także "Głos Pomorza" - mówi Sikorski. - Kilkoro członków działającego w poprzednich latach koła dziennikarskiego oraz Klubu Młodego Europejczyka pracuje obecnie w lokalnych mediach. Planowana realizacja projektu "Gazety świata - świat gazet" stwarza podobną szansę kolejnym pokoleniom moich wychowanków.

Na drodze realizacji wystawy jest m.in. wizyta w lokalnej redakcji, poznanie linii technologicznej w najbliższej drukarni prasy oraz wydanie okolicznościowego numeru szkolnej gazetki. Warto dodać, że projekt pana Piotra jest jedynym z regionu, który został zgłoszony do udziału w konkursie.

- Inicjatywa poznawania świata poprzez gromadzenie jak największej liczby różnych tytułów prasowych jest na pewno godna wsparcia, dlatego na prośbę animatora tej akcji, dopomogliśmy w pozyskaniu kilku periodyków - mówi Witold Spirydowicz, Ambasador RP w Maroku.

- Obok rozbudzenia zainteresowania geografią, obcowanie z prasą różnych krajów pozwala lepiej rozumieć optykę innych - dla Polski czy Węgier kryzys na Ukrainie ma ze zrozumiałych względów znaczenie pierwszoplanowe - dla mieszkańca Mauretanii z kolei znacznie istotniejszy jest brak stabilizacji w Mali czy Republice Środkowej Afryki, a takie wydarzenia, którymi żyje Europa - jak zimowa olimpiada, nie znajdują w mediach afrykańskich niemal żadnego odbicia. Warto też pamiętać, że mimo wielkiej roli internetu we współczesnym świecie - w krajach mniej rozwiniętych media drukowane wciąż mają niebagatelne znaczenie w kształtowaniu postaw i opinii - podsumowuje Ambasador Spirydowicz.

Aby wystawa mogła dojść do skutku uczniowie wraz z opiekunem postanowili wziąć udział w konkursie "Projekt z Klasą" organizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era. Grant z pewnością ułatwiłby realizację przedsięwzięcia.

- Grant, o który walczą uczestnicy, to 2000 złotych, które muszą być przeznaczone na realizację projektu - wyjaśnia w rozmowie z "Głosem" Agnieszka Saja z Wydawnictwa Nowa Era. - Spośród wszystkich uczestników zostanie wyłonionych 20 zwycięskich grup - dziesięć, która otrzyma największą ilość głosów w głosowaniu online oraz dziesięć wybranych prze komisję konkursową. Komisja będzie brała pod uwagę m.in. wyczerpujący opis projektu, postawione cele, aktywizację uczestników oraz zaangażowanie lokalnej społeczności w realizację przedsięwzięcia. Konkurs trwa do 15 kwietnia, a ogłoszenie wyników obędzie się 7 maja.

Jak głosować

Aby oddać swój głos na projekt "Gazety świata - świat gazet" należy wejść na stronę konkursu dostępną pod tym adresem i kliknąć "+ głosuj", a następnie zarejestrować swój adres e-mail na stronie. Na projekt można oddać jeden głos dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza