MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele mogą jeszcze trochę pracować

Redakcja
Grażyna Kołakowska, Dorota Ryśnik
Grażyna Kołakowska, Dorota Ryśnik
Przynajmniej do końca przyszłego roku będą obowiązywać rozwiązania prawne umożliwiające nauczycielom zdobywanie uprawnień do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Na pytania pedagogów odpowiadały ekspertki ze słupskiego oddziału ZUS: Dorota Ryśnik, naczelnik wydziału przyznawania emerytur i rent oraz Grażyna Kołakowska, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

- Jakie wymogi trzeba spełnić, aby ubiegać się o naliczenie wcześniejszej emerytury nauczycielskiej?

- Są dwa podstawowe wymogi: 30-letni staż pracy, który obejmuje 20 lat pracy w zawodzie nauczyciela. Te wymogi muszą spełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wtedy, niezależnie od wieku, można występować o naliczenie wcześniejszej emerytury.

- Czy muszę rozwiązać umowę o pracę, aby ZUS naliczył mi wcześniejszą emeryturę?

- Tak. Zakończenie zatrudnienia (rozwiązanie stosunku pracy) jest niezbędne do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej. Warunki do uzyskania emerytury omówione wyżej muszą być spełnione do 31 grudnia 2008 roku. Samo rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić po tej dacie.

- Po przejściu na wcześniejszą emeryturę nauczycielską chciałabym dalej pracować u tego samego pracodawcy, u którego obecnie pracuję. Czy to jest możliwe?

- Tak. Świadczenie będzie wypłacane niezależnie od tego, czy będziemy dalej pracować, czy nie. Emeryt musi jednak pamiętać o dopuszczalnych limitach dodatkowych dochodów.

- Przed rozpoczęciem pracy w szkole przez pięć lat studiowałem. Czy ten czas wlicza się do stażu pracy?

- Tak. Jeśli lata studiów nie pokrywają się z latami zatrudnienia, to wlicza się je do stażu pracy jako okres nieskładkowy. Tak samo jak lata poświęcone na opiekę nad dzieckiem.

- Czy trzeba pracować na pełnym etacie w szkole, aby ubiegać się o naliczenie wcześniejszej emerytury nauczycielskiej?

- Nie, można pracować u kilku pracodawców, ale przynajmniej pół etatu trzeba przez 20 lat przepracować w szkole.

- Mam 56 lat i spełniam wymogi dotyczące wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Czy jeszcze mogę z nich skorzystać?

- Tak. Decyzję o przejściu na taką emeryturę trzeba podjąć przed 60. rokiem życia.

- W 1989 roku przebywałam na rocznym, nauczycielskim urlopie na podratowanie zdrowia. Czy ten czas liczy się do stażu pracy?

- Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, urlop na podratowanie stanu zdrowia, jeśli miał miejsce do 15 listopada 1991 roku, wlicza się do stażu pracy w zawodzie nauczyciela. Natomiast jeśli miał on miejsce po 15 listopada 1991 roku, to wlicza się go tylko do ogólnego stażu pracy.

- Chciałbym skorzystać z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej, ale przed kilku laty przystąpiłem do otwartego funduszu emerytalnego. Czy w takiej sytuacji jest to możliwe?

- W przypadku osób, które urodziły się po 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku i mogły dobrowolnie przystąpić do OFE, wypłata wcześniejszej emerytury nauczycielskiej jest możliwa, jeśli zrzekną się one przynależności do OFE i przekażą zgromadzone tam pieniądze na Skarb Państwa. Jest to decyzja nieodwracalna.

- O jaką dokumentację potwierdzającą staż pracy mogę się ubiegać w szkole, w której pracuję?

- Dyrekcja szkoły ma obowiązek wydać zaświadczenia potwierdzające okres i wymiar czasu pracy. Powinna wydać także zaświadczenie o zarobkach, tak zwany druk RP7.

- Po przejściu na wcześniejszą emeryturę nauczycielską zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Mogę to zrobić?

- Oczywiście. W tej sytuacji osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie zwolniona z opłaty składek na ubezpieczenie społeczne. Będzie natomiast płacić ubezpieczenie zdrowotne.

notował Zbigniew Marecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza