Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka online w szkołach odbywa się na różnych zasadach

Zbigniew Marecki
Fot. Łukasz Capar
Nie ma jeszcze jednej metody, która jest wykorzystywana do nauki online w szkołach w regionie słupskim. Kontakty nauczycieli z uczniami odbywają się na rożnych zasadach.

W II LO w Słupsku lekcje online rozpoczęły się w poniedziałek od godz. 8. - W 30-minutowych lekcjach poprzez połączenia internetowe brała udział zdecydowano większość uczniów. Przez internet odbywały się nawet lekcje wychowania fizycznego, podczas których nauczyciele uczyli m.in. przepisów rożnych gier zespołowych. Po kilku godzinach nauczyciele usłyszeli, że niektórych uczniów bolą oczy. Choć niektórzy mieli problem z połączeniem się, to generalnie jestem zadowolony z pierwszego dnia nauki w systemie online - mówi Mariusz Domański, dyr. I LO w Słupsku.

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku kontakt nauczycieli z uczniami odbywa się poprzez elektroniczny dziennik. Tą drogą nauczycieli rozsyłają do uczniów zadania i różne linki, gdzie można skorzystać z materiałów przygotowywanych przez MEN.

- Wiem, że nauczyciele przesyłają uczniom sporo materiałów, bo ja otrzymuję odpis ich poczty elektronicznej. Ponieważ nauczyciele przeszli różne szkolenia, to przypominam także o możliwości organizowania wideokonferencji z uczniami, ale nie zawsze jest to możliwe, bo nasza szkoła działa w takim rejonie miasta,że uczniowie nie zawsze dysponują odpowiednim sprzętem - tłumaczy Paweł Dajer, dyr. SP nr 9 w Słupsku. Jednocześnie podkreśla, że po powrocie do szkoły uczniowie zostaną przepytani z tego, co mieli zrobić sami w domu.

Podobne informacje "Głos" uzyskał od Andrzeja Kordylasa, wójta Gminy Damnica. Tam także nauczyciele kontaktują się z uczniami poprzez dziennik elektroniczny, gdzie zamieszczają zadania dla uczniów. - Natomiast pracownicy obsługi normalnie przychodzą do pracy w szkołach - dodaje wójt Kordylas. Nie ukrywa, że dochodzą do niego sygnały, że dwutygodniowa przerwa w chodzeniu do szkoły może się przedłużyć, więc być może trzeba będzie organizować zajęcia online z uczniami. On sam zachęca nauczycieli do kontaktowania się z uczniami poprzez Skype'a.

Trwa głosowanie...

Na czas zamknięcia szkół z powodu epidemii lekcje w słupskich szkołach przeprowadzane są online. Czy to dobry pomysł?

- Na razie nauczyciele z naszych szkól gminnych kontaktują się z uczniami poprzez dzienniki elektroniczne. Czekamy także na uruchomienie platform online, które przygotowuje MEN - mówi z kolei Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy.

Tymczasem Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska wystosowała już 13 marca list do dyrektorów i nauczycieli
podległych jej miejskich szkół, w których pisze, że " Zawieszenie zajęć w szkołach i placówkach oświatowych jest koniecznym działaniem profilaktycznym, mającym na celu ochronę przed zarażeniem koronawirusem naszych uczniów, nauczycieli, pracowników oraz rodziców. Wierzę, że wszyscy Państwo staniecie na wysokości zadania. Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę, iż zawieszenie zajęć nie jest czasem wolnym dla kadry, ani też feriami dla uczniów – to czas kwarantanny."

Jej zdaniem "Dyrektor powinien, zachowując rozsądek, ustalić zasady pozostawania nauczycieli „w gotowości do pracy” oraz sposoby świadczenia pracy przez innych pracowników jednostek. Nauczyciele natomiast powinni zapewnić pozostającym w domach uczniom formy aktywności edukacyjnej możliwe do realizacji w istniejących warunkach. Można wykorzystać e-dziennik, strony internetowe jednostek lub korespondencję e-mailową wysyłaną do rodziców, a w przypadku uczniów starszych bezpośrednio do nich. Szczególną uwagę należy zwrócić na uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Jak to zrobicie zależy od Państwa zaangażowania i pomysłowości. To Państwo najlepiej znacie dobre strony, słabości i potrzeby uczniów.

Do rodziców należy wystosować apel, by zwracali uwagę na to, w jaki sposób ich dziecko wykorzystuje czas zawieszenia zajęć szkolnych. Uczniów natomiast należy uczulać na takie kwestie, jak całkowite powstrzymanie się od spotkań towarzyskich, pozostawanie w domu i niewychodzenie bez wyraźnej potrzeby, czy częste mycie rąk, bo lepiej być przez kilkanaście dni zamkniętym w domu, niż zaintubowanym w szpitalu."

Tymczasem Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku zachęca nauczycieli do zapoznania się ze stroną https://www.gov.pl/zdalnelekcje. Można na niej znaleźć m.in. tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma https://epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.

Zobacz także: W II LO w Słupsku w piątek odbyła się pierwsza rada pedagogiczna online. Od poniedziałku zaczną się lekcje online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza