Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły konkurs dla uczniów. Odkryli wspaniałe wspomnienia

Monika Zacharzewska [email protected]
Najtrudniej było oddzielić fakty od emocji - wyznał nam Tomasz Dobrowolski, który wygrał konkurs "Dzieje rodzin pomorskich w XX wieku".

To była pierwsza edycja konkursu zorganizowanego przez Instytut Historii i Politologii AP w Słupsku dla uczniów szkół ponadgimazjalnych z regionu słupskiego i koszalińskiego. Wpłynęło 30 prac. - Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o złożonych losach Polaków na Pomorzu w XX wieku.

Uczestnicy mogli opisać historie członków swojej rodziny, znajomych, mieszkańców swojej miejscowości w okresie międzywojennym, podczas II wojny światowej oraz w okresie Polski Ludowej - mówi dr Zenon Romanow, dyrektor instytutu historii i politologii, i jego zastępca dr Maciej Hejger.

Słowa uznania o doskonale opanowanym warsztacie naukowym historyka usłyszał od profesorów instytutu Tomasz Dobrowolski, uczeń drugiej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, który opisał panoramę swojej rodziny przez pryzmat historii pradziadka i dziadka na przestrzeni XX wieku.

- Na temat przeszłości rodziny zacząłem rozmawiać z dziadkiem od strony mamy przy okazji jakiegoś zadania, które miałem wykonać na lekcję geografii. Wtedy przekonałem się, jak ta historia jest rozległa i ciekawa - mówi laureat konkursu i dodaje, że spisywanie losów rodziny zaczął od lat 90. XIX wieku, bo z tego czasu w rodzinnym archiwum zachował się wypis wojskowy jego pradziadka z Galicji.

- Skupiłem się jednak na II wojnie światowej, choć bardzo trudno było mi spisać bez emocji opowieści dziadka o mordach na Ukrainie, o nienawiści między narodami - mówi Tomasz Dobrowolski. - Szczerze przyznam, ze żadna książka historyczna nie dała mi tyle, co opowieści dziadka.
Anna Szabla z liceum w Miastku napisała pracę o swoim dziadku - Woj­ciechu Warsińskim. - Ja niestety go nie poznałam, ale jego losy znam dzięki opowieści mamy, która zachowała jego odznaczenia, zdję­cia i dokumenty - mówi laureatka.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc wygrali nagrody finansowe, a autorzy czterech wyróżnionych prac - książki. Natomiast fragmenty nagrodzonych historii spisanych przez uczestników konkursu będą publikowane w specjalnym, comiesięcznym dodatku do naszej gazety "Głos ma Historia".

Laureaci
I miejsce - Tomasz Dobrowolski z Kalisza Pomorskiego (tytuł pracy: "Szybko, szybko musim do domu uciec.")
II miejsce - Hanna Olik oraz Wioleta Gliszczyńska z Łodzierzy (tytuł pracy: "Dzieje rodziny Olik i Gliszczyń­skich na Pomorzu.")
III miejsce - Katarzyna Pydynkowska z Wałcza (tytuł pracy: "Dzieje rodziny Czesława Kloskowskiego".)

Wyróżnienia:
Anna Szabla z Miastka (tytuł pracy: "Mój dziadek Wojciech Warsiński".)
Paulina Lewandowska ze Słupska (tytuł pracy: "Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej".)
Natalia Leocho, Szymon Macek z Koszalina (tytuł pracy: "Echo Syberii we wspomnieniach Jana Mituniewicza".)
Kacper Czapiewski, Daniel Dzwonkowski z Kościerzyny (tytuł pracy: "Ruch oporu i życie codzienne na Pomorzu Gdańskim w czasie II wojny światowej".) d

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza