Nikt nie nakłaniał 14-letniej Wiktorii, by odebrała sobie życie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Archiwum/Wojciech Szostak
Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła śledztwo w sprawie tragicznej śmierci 14-letniej Wiktorii ze Słupska. Postępowanie wykazało, że nastolatki nikt nie nakłaniał do samobójstwa, ani też nie była ofiarą przemocy.

Wieczorem 20 maja 2018 roku 14-letnia gimnazjalistka wypadła z wieżowca przy ul. Michałowskiego na os. Niepodległości w Słupsku. Nie przeżyła upadku z takiej wysokości.

Najpierw w tej sprawie śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Słupsku. Wkrótce przejęła je Prokuratura Okręgowa w Słupsku.

Ta dramatyczna sprawa stała się głośna. Oparła się o ratusz. Wówczas jeszcze wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka informowała o złożeniu w prokuraturze pisma z zawiadomieniem, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa.

Mama Wiktorii na konferencjach prasowych przedstawiała dziennikarzom własne obawy, dotyczące przemocy wśród rówieśnic w szkole. Szkoła przekonywała, że do takich zachowań nie dochodziło.

Prokuratura wyjaśniała wszystkie okoliczności, które miały doprowadzić Wiktorię do popełnienia samobójstwa. Brała pod uwagę sytuację rodzinną i szkolną.

Zajmowała się wątkiem ewentualnego nakłaniania Wiktorii do targnięcia się na własne życie. Wyjaśniano kwestie ewentualnego poniżania i zastraszania w grupie rówieśniczej.

Prokuratura badała też wątek „Niebieskiego wieloryba” - gry internetowej, polegającej na wykonywaniu niebezpiecznych dla zdrowia poleceń, prowadzącej do samobójstwa. To również się nie potwierdziło.

- Prowadzący sprawę prokurator szczegółowo i wnikliwie zbadał sprawę - mówi Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Z ustaleń śledztwa wynika, że nastolatka nie była nakłaniana do targnięcia się na życie, ani nie była ofiarą przemocy, w tym w szkole, w której pobierała naukę. Postępowanie zostało umorzone. Postanowienie jest prawomocne. Nikt nie złożył na nie zażalenia.

14-latka wypadła z bloku przy ulicy Michałowskiego

Zobacz także: Zorganizowana grupa przestępcza przed słupskim sądem

Wideo

Dodaj ogłoszenie