Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikuś potrzebuje pomocy. Azyl Kostka Golby zbiera pieniądze na operację łapki (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Konstantego Golbę, który prowadzi Azyl dla zwierząt w Przyborzycach zna chyba każdy, przynajmniej mieszkańcy Bytowa i okolic. Teraz apeluje o pomoc dla Nikusia. Na operację psa potrzeba 13 tysięcy złotych.

Dziewięć lat temu w Przyborzycach pod Bytowem powstał Azyl dla Zwierząt. Prowadzi go Konstanty Golba wraz z żoną i wolontariuszami.

A jak wyglądał początek azylu?
- Zaczęło się wiele lat temu - mówi pan Kostek. - Wtedy policja przywiozła mi starą sukę owczarka niemieckiego. Jakaś kobieta, idąc na działki, znalazła ją przywiązaną do drzewa. Wziąłem suczkę do domu, mimo że miałem swoje psy. Okazało się, że jest bardzo chora. Miała nowotwór, zrobiliśmy dla niej wszystko, co było w naszej mocy. Żyła jeszcze pół roku, przez ten czas była głaskana i rozpieszczana. To było chyba najlepsze pół roku w jej życiu. Teraz już wiem, i to jest bardzo przykre i smutne, ale ludzie często pozbywają się zwierząt, gdy te zachorują, nie rozumiem takiego zachowania i się z nim nie godzę.

Wtedy pan Konstanty postanowił pomagać psom. Wydzierżawił od gminy 150-metrowy kawałek ziemi, na którym stanęła przyczepa campingowa (w niej jest pokarm dla zwierząt, lekarstwa) oraz budy dla psów, wszystko ogrodzone płotem. Później założył fundację, dzięki czemu ludzie mogą wpłacać pieniądze na utrzymanie zwierząt. - Czasem jest to dziesięć, czasem piętnaście złotych - mówi pan Konstanty. - Dla nas liczy się każdy grosz.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zdjęcia psiaków, które akurat potrzebują domu, pan Konstanty zamieszcza na portalu społecznościowym. - Potem ogłaszam konkurs na imię dla psa - wyjaśnia. - Kto złoży propozycję z najwyższym datkiem, wygrywa - mówi i zachęca do adopcji.

W tej chwili w azylu jest siedem psów. Każdy czeka na swój wymarzony dom. Ale priorytetem jest Nikuś. Piesek wymaga pilnej operacji. Jej koszt jest ogromny.

- Nikuś to jeden z wielu cierpiących w milczeniu psów na polskich wsiach - relacjonuje Kostek Golba. - Przykuty do czegoś, co miało być budą, był niemym świadectwem naszego okrucieństwa i nieludzkości. Bez jedzenia, stał łańcuchu i czekał. Na co? Na śmierć? Na odrobinę zainteresowania? Po odbiorze interwencyjnym, pojechaliśmy do weterynarza. Okazało się, że łapka jest złamana w wielu miejscach, są stare zrośnięcia, zwyrodnienia. Teraz Nikuś jest już po wizycie w klinice weterynaryjnej w Grudziądzu, gdzie był ponownie diagnozowany. Zrobiono USG w celu zlokalizowania jądra, gdyż Nikuś jest wnętrem (to wada rozwojowa, która może występować u wielu gatunków zwierząt. Mamy z nią do czynienia, gdy jedno lub oba jądra w okresie rozwoju nie zstąpiły do worka mosznowego. Jej skutkiem jest zatem „zatrzymanie” oraz niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder). Drugim badaniem było badanie tomografem, które wykazało spore zmiany w budowie stawu barkowego. Potrzebna będzie operacja, na którą potrzeba około 12-13 tysięcy złotych. Bardzo chcielibyśmy pomóc Nikusiowi, ale teraz ważniejsza jest operacja wnętrostwa. Jądro lewe obecnie znajduje się w kanale pachwinowym lewym, jest blisko skóry. Dlatego mamy nadzieję, że ta operacja nie będzie skomplikowana i Nikuś szybko wróci do pełni sił. Jeśli chodzi o łapkę otworzyliśmy zbiórkę na operację. Nikuś ma sztywność łapy, która jest spowodowana starym urazem. Czeka go artrodeza (usztywnienie stawu) to metoda chirurgicznego leczenia, polega na usunięciu resztek chrząstki stawowej i zespoleniu kości. Operacja jest bardzo poważna. Prosimy Was o wsparcie! Bez Waszej pomocy nie stać nas na opłacenie kosztów leczenia łapki Nikusia.

https://pomagam.pl/eaftcw?utm_source=Facebook&utm_medium=catalog-ad&utm_campaign=eaftcw&fbclid=IwAR3P8Ig4f9EE-mqp_gi5kv6cekEWyzqLYnNa7v_i_MvwMOHdV8ayIXTo5Oo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza