MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odnowić jezioro

Piotr Mrówczyński
W ostatnich 50 latach liczba jezior w Polsce spadła o prawie 25 procent a ich powierzchnia zmniejszyła się o 11 procent. Niestety, proces starzenia się jezior w ostatnich stuleciach zaczął gwałtownie przyspieszać. Czy można go zahamować, bądź spowolnić? Tak. Jeziora można rekultywować.

Na przykład stosując specjalne koagulanty (wodne roztwory na bazie siarczanu żelaza (PIX) bądź wodorotlenku glinu i kwasu chlorowodorowego (PAX).
Producentem tych koagulantów w Polsce jest policki Kemipol, bardzo proekologiczna firma, która PIX na przykład wytwarza z odpadów poprodukcyjnych powstających przy produkcji bieli tytanowej w ZCh "Police". Koagulanty służą do oczyszczania ścieków i uzdatniania wody.

Odnowić jezioro

Jak podkreśla prof. Helena Gawrońska z Zakładu Ochrony Środowiska i Rekultywacji Wód Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - proces postępującego starzenia się, eutrofizacji jezior a ostatecznie zaniku jest wynikiem nadmiernego ich obciążenia substancjami organicznymi i biogennymi. Do jeziora dostają się wodami dopływowymi.
Można jednak, przy zastosowaniu odpowiednich metod rekultywacji odnowić jezioro. Pozwala na to w miarę tania metoda inaktywacji związków biogennych, fosforanów.

Eksperyment na Długim

Chcąc sprawdzić skuteczność koagulantów z Kemipolu przeprowadzono pilotażowo rekultywację trzech jezior. Jednym z nich było Jezioro Długie w Olsztynie.
- Efekty rekultywacji są widoczne gołym okiem - mówi dr inż. Dorota Jasina, dyrektor zarządzający Kemipolu, producenta koagulantów. - Woda w jeziorze przed zastosowaniem koagulantu miała 30-centymetrową przejrzystość. W tej chwili jej przezroczystość wynosi co najmniej 3 metry.

Rynkowa nisza

Sposoby odnawiania jezior są bardzo kosztowne, co więcej nie można mieć pewności, że efekty będą zgodne z oczekiwaniami. Natomiast metoda z zastosowaniem koagulantu PAX jest stosunkowo tania. Przekonujące są też efekty uzyskane nie w warunkach laboratoryjnych a w naturalnych.
Dla takich firm jak policki Kemipol rekultywacja jezior stanowi więc niszę do wypełnienia i możliwość dalszego rozwoju produkcji.
Możliwość uzdrawiania jezior to szansa także dla gospodarzy tych akwenów, samorządów ale i osób prywatnych. Wiąże się bowiem z inwestycjami proekologicznymi, a na takie Unia Europejska nigdy nie szczędziła pieniędzy.
Koagulant PAX służy do uzdatniania wody, w mniejszym stopniu do oczyszczania ścieków. Działa jak antybiotyk, wybija bakterie nitkowate oszczędzając te pożyteczne. Efekty są widoczne już po kilku tygodniach "leczenia".
Produkowany jest w Kemipolu na bazie importowanego z Niemiec wodorotlenku glinu oraz kwasu solnego. Odbiorcami koagulantów są przede wszystkim oczyszczalnie komunalne i stacje uzdatniania wody. Około 15 proc. produkcji trafia na eksport, głównie do Niemiec i Czech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza