Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Oto jak wygląda ustawa śmieciowa w praktyce"

Alek Radomski [email protected]
Sterta śmieci czeka na posprzątanie.
Sterta śmieci czeka na posprzątanie. Łukasz Capar
Rewolucja śmieciowa nałożyła na gminy obowiązek przyjęcia od mieszkańców każdej ilości śmieci. Okazuje się, że za wyjątkiem nielegalnych wysypisk.

- Oto jak wygląda ustawa śmieciowa w praktyce - pisze do nas czytelnik i załącza kilka zdjęć z nielegalnych wysypisk w Słupsku. Wszystkie zostały zrobione w okolicach skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej i Braci Staniuków. Widać na nich, jak tuż za nowym rondem, ale już w miejscu, gdzie kończy się asfalt, ktoś urządził sobie kilka nielegalnych wysypisk. Są tam stare meble i wykładziny. Sterta jest spora, tak samo zresztą jak góra śmieci tuż obok. Tam walają się już domowe odpadki. W następnym miejscu ktoś wyrzucił stare ubrania i masę plastików.
W tej sprawie zaalarmowaliśmy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które jako lider zwycięskiego konsorcjum odpowiada za wywóz śmieci komunalnych. Okazało się, że adresat jest zły. Mateusz Bilski, rzecznik przedsiębiorstwa, odpisał, że w takich sytuacjach interweniuje straż miejska.

- Pojedziemy na miejsce i sprawdzimy - mówi z kolei Waldemar Fuchs, komendant Straży Gminnej w Słupsku i dodaje, że być może uda im się ustalić, kto jest właścicielem śmieci. Strażnicy będą sprawdzać, czy na nielegalnym wysypisku nie ma faktur, listów czy innych dokumentów.

- Jeśli się uda - mówi komendant - to sprawca zostanie ukarany mandatem i będzie musiał posprzątać śmieci na własny koszt. Jeśli nie, to właściciel terenu musi zwrócić się do PGK.

Tymczasem PGK posprząta, ale odpłatnie. Nie zrobi tego jednak w ramach obowiązującej umowy z miastem. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że umowa dotyczy odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkałych, a za takie dzikie wysypisko na nieruchomości niezamieszkałej odpowiada jej właściciel.

- Z PGK mamy umowę na odbiór odpadków, a nie na utrzymanie czystości w mieście - potwierdza Justyna Marglarczyk z wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska ratusza. - Za porządek na konkretnej nieruchomości odpowiada jej właściciel. Z tego co się orientuję, to teren należy do Zarządu Infrastruktury Miejskiej, który ma podpisaną umowę na likwidacje nielegalnych wysypisk.

Marglarczyk podkreśla, że takich miejsc jak to u zbiegu ulicy Grunwaldzkiej z Braci Staniuków jest coraz mniej. Jeśli już występują, to z powodu niewiedzy mieszkańców, bo przecież od 1 lipca to gmina, która ustawowo odpowiada za gospodarkę odpadkami, jest zobowiązana do przyjęcia każdej ilości wyprodukowanych przez nas odpadków.

Sprzątanie świata

Fundacja Nasza Ziemia oraz urząd miejski już po raz 20. zapraszają do współpracy na rzecz poprawy stanu środowiska w ramach kampanii Sprzątanie Świata, która odbędzie się w dniach między 20-22 września.
Zorganizowane grupy, które chcą wziąć udział w akcji, powinny do 16 września zgłosić się do Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (pok. 14, tel. 84 88 401, 84 88 226). Miasto Słupsk deklaruje pomoc w sprzątaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza