Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Waldorffa wypiękniał aż za bardzo i zaczęły ginąć z niego rośliny (wideo, zdjęcia)

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Na dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Waldorffa prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka pokazywała dziennikarzom park w czasie rewitalizacji i podkreślała, ileż nowych roślin pojawiło się w nim. Niestety, nowe posadzone staraniem urzędników rośliny spodobały się... części słupszczan za bardzo.

Żeby nie było, iż w Słupsku przy okazji inwestycji, tyko wycina się drzewa. W parku Waldorffa posadzono 33 nowe lipy srebrzyste. - Chodzi nie tylko o ich piękno, ale i „miododajność”. Wiele nowych roślin, które w mieście się pojawiają ma też przyciągać pszczoły - podkreśliła pani prezydent.

W Parku Waldorffa posadzono tysiące nowych krzewów oraz dokonano nasadzeń roślin cebulkowych. Posadzono ich 21 tysięcy! Chodzi o to, by kwiaty były w parku cały czas i się zmieniały.

Konferencja odbywała się na tle pięknych kwiatów, a urzędnicy mówili, że wraz z nowym roślinami w mieście mamy większy problem z wandalami i złodziejami. Z Parku Waldorffa już zginęło 12 posadzonych cisów, a wycinanych krokusów i innych kwiatów nie sposób policzyć.

Zresztą to ogólnomiejski problem, a władze miasta zastanawiają się wraz z urzędnikami, jak temu zaradzić. Tak jak i aktom wandalizmu w parkach.

Zostawmy jednak to licząc, że Park Waldorffa przetrwa, tak jak został zrewitalizowany. W nim zaprojektowano otoczenie pomnika Karola Szymanowskiego z włączeniem elementów aranżacji wodnej i muzycznej, wykonano ławki w formie nawiązującej do klawiatury fortepianu, ma to być miejsce spotkań mieszkańców miasta. Przewidziano także modernizację układu komunikacyjnego parku i odtworzenia roślinnych elementów kompozycyjnych, w tym relokację alejki spacerowej wzdłuż ul. Jana Pawła II, co umożliwiło przywrócenie szpaleru lipowego wzdłuż tej ulicy.

W parku zaprojektowano i wykonano uzupełnienie oświetlenia oraz iluminację kaplicy św. Jerzego.
Co ważne, zmiany usprawnią komunikację z sąsiadującym Placem Kostkowskiego poprzez wykonanie dodatkowego przejścia dla pieszych na ulicy Dominikańskiej. Zmiana ta znacznie ułatwi dostęp do skwerku, na którym znajduje się kaplica św. Jerzego i niejako ponownie połączy park ze skwerem będącym jego naturalnym przedłużeniem.

Park Waldorffa, tak jak i Park Sienkiewicza i Park Powstańców Warszawskich były rewitalizowane dzięki wsparciu unijnemu z projektu pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia - rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”.
- W ostatnim czasie zakończono rewaloryzację Parku Sienkiewicza, z którego chętnie korzystają słupszczanie oraz osoby przebywające w naszym mieście. Coraz więcej zmian dostrzec można na Placu Powstańców Warszawskich, do którego dostęp - ze względu na trwające prace na ul. Szarych Szeregów - jest nieco ograniczony, ale możliwy od strony ul. Partyzantów. Natomiast w Parku Waldorffa wykonano większość prac i aktualnie to miejsce przechodzi największe zmiany. Zgodnie z planem, Park zostanie ogólnodostępnym terenem zieleni o przeznaczeniu rekreacyjno-wypoczynkowym z bardzo bogatą roślinnością, nie tylko atrakcyjną kolorystycznie ale także i zapachowo - mówiła pani prezydent.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza