Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piąte forum pomorskich regionalistów w Słupsku. Dowiedz się, jak szukać zgody między kulturami

Fot. Krzyztof Tomasik
Grażyna Podolak przygotowuje bogaty program V Forum Edukacji Regionalnej.
Grażyna Podolak przygotowuje bogaty program V Forum Edukacji Regionalnej. Fot. Krzyztof Tomasik
Już 3 czerwca w Słupsku odbędzie się piąte forum pomorskich regionalistów. Posłuchać może każdy - uczestnicy będą pokazywali, jak bogactwo kultur naszego regionu uzupełnia naszą kulturę dnia codziennego.

W forum tradycyjnie biorą udział naukowcy, artyści i nauczyciele. Reprezentują różne środowiska, nierzadko też różne narodowości. Ale jest ono otwarte także dla szerszej publiczności. Wstęp do Sali Rycerskiej w Zamku Książąt Pomorskich, gdzie odbywać się będzie impreza, jest wolny, wejść będzie mógł każdy.

- Tegoroczne forum będzie kontynuacją tematyki poprzedniego, zatytułowanego "Wielokulturowe Pomorze - Wielokulturowy Słupsk" - mówi Grażyna Przybylak, główny organizator forum z ramienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

- Tym razem pokażemy ścieranie się wielu kultur w literaturze i sztuce.
Forum będzie się składać z czterech części. Pierwsza zacznie się o godz. 10 i poświęcona będzie literaturze. Znany gdański znawca Pomorza, prof. Jerzy Samp, opowie o wielokulturowości regionu dawniej i dziś, a dr Adela Kuik-Kalinowska ze słupskiej Akademii Pomorskiej - o wielokulturowości w literaturze Pomorza. Prof. Tadeusz Linkner z Gdańska wypowie się o współczesnej literaturze Kociewia, a prof. Daniel Kalinowski z AP swoje wystąpienie zatytułował: "Polskość narzucona - przywrócona" i przedstawi w nim literackie obrazy "powrotów".

W części drugiej dominować będzie folklor żydowski i kaszubski. Wystąpią zespół Accord z Teatru Muzycznego w Gdańsku, kantor gminy żydowskiej z Gdańska Karol Kołodziej oraz kaszubska kapela "Tuchlińskie skrzaty".

Bohaterem trzeciej części będzie słupski pisarz Daniel Odija. Rozmowę z nim na temat "pomorskich przestrzeni egzystencji" przeprowadzi prof. Kalinowski.

- Bardzo ciekawe będą wystawy plastyczne towarzyszące forum - rekomenduje czwartą część Grażyna Przybylak. - Leszka Robaszkiewicza, który będzie miał wystawę w zamku, inspirują pomorskie krajobrazy. Wystawa zatytułowana jest "Ptaki dziwaki".

Równolegle w piwnicy zamkowej Anna de Croy słupscy plastycy organizują w związku z V Forum Edukacji Regionalnej międzynarodową wystawę pt. "Pejzaże Pomorza", a dr Kazimierz Jałowczyk w Kaplicy św. Jerzego zaprezentuje pod hasłem "Pamięć i wyobraźnia" swoje grafiki inspirowane pustym postumentem po pomniku Bismarcka w parku przypałacowym w Warcinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza