MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W usteckim Parku Chopina staną rzeźby społeczne poświęcone Słowińcom

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Rzeźba z torfu i ziemi stanie w Parku Chopina w Ustce
Rzeźba z torfu i ziemi stanie w Parku Chopina w Ustce Materiały prasowe
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zdobyła grant w wysokości 51.300 zł na realizację projektu „Zielniki słowińskie – rzeźba społeczna” Joanny Dudek - z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024.

Rzeźba będzie stać w Parku Chopina w Ustce. Będzie nawiązywać do tradycji dawnych mieszkanek i mieszkańców terenów północno-wschodnich województwa pomorskiego - Słowińców. Zostanie wykonana z ziemi i torfu (materiału używanego przez Słowińców), na terenie usytuowania rzeźby i na jej powierzchni zostanie zasiana łąka kwietna. Artystka wykona około 5-7 prostopadłościanów z torfu o wysokości postury człowieka - zarówno dziecka, jak i dorosłego (90-170 cm).

- Przewidujemy możliwość zrealizowania większej liczby postumentów. Na powstałych obiektach zostaną zasiane zioła i kwiaty rosnące na tych terenach i uprawiane przez Słowińców. Rzeźba może zmieniać swoje kształty pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych - informują pracownicy BGSW.

O projekcie

Projekt "Zielniki Słowińskie – rzeźba społeczna” autorstwa Joanny Dudek jest dedykowany Słowińcom – dawnym mieszkańcom północno-wschodniej części województwa pomorskiego. Artystka, przebywając na dwumiesięcznej rezydencji artystycznej w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej („Praktyki ekologiczne na polu artystycznych działań”), nawiązała kontakt z oddziałami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Przeprowadziła też warsztaty z mieszkańcami Ustki. Po rozmowach i konsultacjach z pracownikami muzeów i eksploracji historii związanej ze Słowińcami, artystka postanowiła użyć do wykonania rzeźby materiału właściwego Słowińcom, czyli torfu oraz ziemi.

O autorce projektu

Joanna Dudek - artystka wizualna, doktor sztuki (2023 – ASP w Warszawie), wykładowczyni (od 2020 - ASP w Warszawie). Obroniła dyplom magisterski w wyróżnieniem rektorskim (2019) oraz ukończyła Szkołę Letnią w Bauhausie (2019). W praktyce artystycznej skupia się na relacjach człowieka i natury, wykorzystuje naturalne i ekologiczne materiały. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Bauhaus w Waimarze, Rondo Sztuki w Katowicach, MBWA w Lesznie, Salon Akademii w Warszawie) oraz rezydencjach artystycznych: w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (2020) oraz BWA Krosno (2023).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

25 lat na scenie Golec uOrkiestra. Polsat Hit Festiwal w Sopocie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza