Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza taka łódka na świecie powstała w Szczecinie! Zasilana jest napędem wodorowym [WIDEO]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wideo
od 16 lat
Pierwsza łódź rekreacyjna z napędem wodorowo-elektrycznym powstała w Szczecinie. Do jej produkcji wykorzystane zostały ekologiczne kompozyty i nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Cicha Moc to pierwsza łódź na świecie, która zasilana jest silnikiem wodorowo-elektrycznym. I pierwszy raz zostanie pokazana w sobotę o godzinie 13 na Łasztowni obok statku Ładoga. To będzie pokaz, który wpisze się w Żagle 2023.

- I wtedy zostanie zwodowana - mówi Bohdan Kryk, prezes zarządu spółki CS Kompozyty, firmy, która wraz ze spółką mPower, jest twórcą łodzi. Obie firmy to całkowicie szczecińskie przedsięwzięcia, co - jak podkreślają ich prezesi - jest dla nich szczególnie ważne.

- Bo koncepcja na taką łódź rekreacyjną z napędem wodorowo-elektrycznym powstała między innymi dlatego, że Szczecin to miasto żeglarzy i pasjonatów tego sportu - podkreśla Kryk i dodaje, że matką matką chrzestną jednostki będzie Laura Hołowacz, która była gorącym zwolennikiem powstania takiej jednostki, bo jako żeglarka bardzo dużą wagę przykłada do ekologii na wodzie.

- Ta łódź jest mi bliska jako osobie pasjonującej się wodą i żeglarstwem - podkreśla Laura Hołowacz, prezes grupy CSL, założycielka Starej Rzeźni na Łasztowni.

- Zastosowaliśmy w łodzi rozwiązania napędowe w pełni zbieżne z najnowszymi trendami - mówi Marcin Hołub, prezes zarządu spółki mPower. - Silniki mają najnowocześniejszą architekturę, porównywalną do tej stosowanej w przypadku elektromobilności na kołach, zupełnie jak w samochodach marki Tesla, Jaguar czy Mercedes. Minimalizujemy gabaryty i wprowadzamy masę nowych rozwiązań technicznych, jesteśmy innowacyjni i tutaj nie idziemy na żadne kompromisy. Zespół konstruktorów i technologów mPower kolejny raz potwierdził swoją wyjątkowość. A komponent wodorowy jest dostosowany do tego projektu. W jednostce tego typu i tych rozmiarów nie słyszeliśmy o takim rozwiązaniu. Całość będzie zasilana przez dostępne przemysłowo butle z wodorem, aby rozwiązać problem tankowania.

- Wodór nie jest tu hasłem marketingowym, a realnym zasobnikiem energii - podkreślają twórcy jednostki. - To będzie mała elektrownia wodorowa, zaawansowany technologiczny system. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, ale na pewno było ciekawie.

Łódka to projekt unikalny w skali światowej - pierwsza motorowa łódź rekreacyjna napędzana silnikiem wodorowo-elektrycznym. Jednostka ma sześć metrów długości, jednocześnie płynąć nią będzie mogło sześć osób, a całość została wykonana zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi. Ma nowoczesny design.

- Konstrukcja jednostki jest dość prosta, ale jednocześnie projekt sprawia, że być może uda się wykorzystać te koncepcje szerzej i nie będzie to pomysł, na który stać będzie tylko szejków w Dubaju - mówi Kryk i dodaje, że obu szczecińskim firmom bardzo zależało, aby ta łódź była szerzej dostępna miłośnikom żeglarstwa i rekreacji na wodzie. Zdradza też, że na sobotni pierwszy pokaz jednostki już w tej chwili zapowiedzieli się przedstawiciele czterech znaczących producentów żaglówek i łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza taka łódka na świecie powstała w Szczecinie! Zasilana jest napędem wodorowym [WIDEO] - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza