MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Początek wakacji spędź ze słupskim muzeum. Wystawa w herbaciarni i wykład

Anna Czerny-Marecka
W Białym Spichlerzu odbędzie się wykład o Magdalenie Abakanowicz, w Herbaciarni w Spichlerzu będzie można obejrzeć stare pocztówki Słupska
W Białym Spichlerzu odbędzie się wykład o Magdalenie Abakanowicz, w Herbaciarni w Spichlerzu będzie można obejrzeć stare pocztówki Słupska wikipedia.pl, Andreas Praefcke, materiały prasowe
Od poniedziałku, 1 lipca, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza do herbaciarni na wystawę starych pocztówek Słupska. Natomiast w środę, 3 lipca, warto się wybrać na wykład o życiu i twórczości sławnej polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz. W tym roku MPŚ świętuje 100-lecie obecności muzealnictwa w Słupsku.

Wystawa pocztówek
"Dawne i obecne siedziby muzeum. Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku" - taki tytuł nosi wystawa, którą od 1 lipca do 29 września będziemy mogli podziwiać w urokliwej Herbaciarni w Spichlerzu Richtera.

- Jest to kolejna wystawa z cyklu zainicjowanego w 2007 roku - informują muzealnicy. - Tym razem po raz pierwszy na wystawie kopii pocztówek dawnego Słupska pokazujemy kartki z czasów polskich. Stulecie muzealnictwa w mieście nad Słupią jest okazją w pełni uzasadniającą to odejście od założeń przyjętych niemal dwadzieścia lat temu, kiedy rozpoczęliśmy prezentacje tematyczne pocztówek przedwojennych.

Pokazane są reprodukcje 54 pocztówek, w tym 45 z czasów niemieckich i 9 z czasów polskich. Najstarsze kartki zostały wydane pod koniec XIX wieku, najmłodsza – w 2018. Na przedwojennych pocztówkach są niemal wszystkie dawne i obecne siedziby muzeum: Nowa Brama, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Dworek i Brama Młyńska oraz Biały Spichlerz. Nie ma tylko Spichlerza Richtera.

- Na wystawie zobaczyć można, w jakim stopniu zmieniły się lub nie zmieniły budynki i ich otoczenie. Na pocztówkach wydanych sto lat temu Nowa Brama i sąsiadujące z nią budynki niewiele różnią od swego współczesnego wyglądu. Ale już zamek książęcy radykalnie zmienił swoje oblicze - zapraszają na wystawę muzealnicy.

Scenariusz wystawy opracowała Beata Zgodzińska.

Wykład o Abakanowicz

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejne spotkanie w cyklu wykładów jubileuszowych - "Magdalena Abakanowicz. Od tkaniny do rzeźby". Odbędzie się on 3 lipca (środa) o godzinie 17 w Białym Spichlerzu.

Magdalena Abakanowicz – artystka znana na całym świecie, polska rzeźbiarka, twórczyni tkaniny artystycznej, autorka cieszących się szczególnym uznaniem „abakanów”, dzięki którym w pierwszej połowie lat 60. zrewolucjonizowała myślenie o tkaninie, realizatorka m.in. „Tłumów” wpisywanych w naturalny pejzaż, a także pedagog - profesor sztuk pięknych.

- Na najbliższym spotkaniu usłyszymy, na czym polegała wyjątkowość abakanów i jak rozwijała się droga twórcza artystki, w której, odchodząc od płaskich, przyściennych realizacji tkanych do dzieł zawłaszczających przestrzeń, eksperymentowała z różnego rodzaju materiałami, począwszy od włókna sizalowego, nici konopnej, sznurka jutowego poprzez końskie włosie, skórę, glinę, aż po drewno, brąz i metal - informują muzealnicy

Spotkanie poprowadzi Ewa Czaplińska-Stec, kustosz z Działu Sztuki Techniki Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza