MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci Słowińców. W Parku Chopina w Ustce odsłonięto torfową rzeźbę

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wideo
od 7 lat
W Parku Chopina w Ustce powstała rzeźba upamiętniająca Słowińców. Jej autorką jest Joanna Dudek, której - wykonany z torfu projekt - będzie się zmieniał wraz z upływem czasu. I zniknie jak ludność słowińska z tej ziemi. Wydarzenie Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się w ramach Dni Morza.

Żywy pomnik "Zielniki słowińskie – rzeźba społeczna" autorstwa Joanny Dudek został uroczyście odsłonięty w Parku Chopina w Ustce. Wkomponowana w krajobraz nadmorskiego parku rzeźba składa się z dziesięciu wypełnionych torfem prostopadłościanów, które symbolizują wysiedloną ludność słowińską – dorosłych i dzieci. Torf został wydobyty w czasie Czarnego Wesela w ubiegłym roku. To stary słowiński zwyczaj, odbywający się w Klukach na początku maja, związany z dawną tradycją wspólnego kopania torfu na opał, a kończący się biesiadą. Rzeźba będzie się zmieniać wraz z upływem czasu i reagować na warunki atmosferyczne.

- Rzeźba społeczna jest hołdem złożonym dawnym Słowińcom. Mamy tutaj również przekaz ekologiczny – rozpoczęła wydarzenie Edyta Wolska, dyrektorka Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Z kolei Weronika Teplicka, kuratorka projektu, podziękowała wszystkim zaangażowanym w powstanie rzeźby oraz przybyłym na wydarzenie. Poinformowała, że BGSW starała się o dofinansowanie od trzech lat. W sumie cały projekt kosztował 57 tysięcy złotych. Galeria otrzymała na ten cel grant w wysokości 51 300 złotych z programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2024, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy nad projektem objął marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Partnerami są miasto Ustka, ZGK Ustka, Muzeum Wsi Sowińskiej w Klukach, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo”. W SP2 i na UTW zorganizowano wcześniej warsztaty, które były promocją tego wydarzenia.

Ustka wyraziła zgodę na lokalizację rzeźby, a Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce będzie opiekował się terenem, na którym została również wysiana łąka kwietna.

Autorka rzeźby Joanna Dudek opowiadała o symbolice rzeźby.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że projekt udało się zrealizować – mówiła Joanna Dudek. - Ten torf pochodzi z Kluk. Jest to ziemia tutejsza. Te prostopadłościany nawiązują do postaci ludzkiej. Są postury Słowińców, którzy byli od nas trochę niżsi i bardziej krępi. Te kroczące postaci to Słowińcy zbudowani z torfu, który z czasem będzie się degradował, rozpadał, wykruszał, by w końcu się zupełnie wypłaszczyć, bo niestety mniejszości słowińskiej już tutaj nie ma. A rzeźbę będzie porastać łąka kwietna.

Autorka swoją pracą chce zwrócić uwagę na problemy mniejszości etnicznych oraz na troskę o środowisko naturalne. Przy realizacji pracy zgłębiała tradycje i zwyczaje dawnych mieszkańców Pomorza Środkowego – Słowińców. Teraz myśli o nadaniu imion swoim postaciom. Jeden – największy - już został ochrzczony mianem Grubas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza