Poczta kontroluje abonament TV i żąda zapłaty

Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@mediaregionalne.pl Współpraca Marzena Sutryk
Poczta kontroluje abonament TV i żąda zapłatyOpłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 18,65 zł.
Poczta kontroluje abonament TV i żąda zapłatyOpłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 18,65 zł. sxc.hu
Udostępnij:
Poczta Polska rozesłała wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV do kolejnej grupy mieszkańców regionu słupskiego. Są przypadki, że żądane kwoty sięgają 1,5 tys. zł. Jeśli wezwania nie zostaną uregulowane, ich adresaci muszą się liczyć z wizytą komornika.

Donald Tusk, najpierw jako polityk opozycyjny, a potem premier kilkakrotnie mówił o potrzebie likwidacji abonamentu RTV, który jego zdaniem szczególnie obciąża rodziny z niskimi dochodami. Są więc tacy, którzy uznali, że w związku z tym nie trzeba już płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego. Tak zrobiła także rodzina pana Tadeusza ze Słupska.

- Po wypowiedziach premiera, które wydawały się nam poważne, żona schowała książeczkę opłat głęboko do szuflady i przestaliśmy płacić abonament, bo byliśmy przekonani, że on wkrótce przestanie obowiązywać - opowiedział nam pan Tadeusz (nazwisko do wiadomości redakcji).

Tymczasem właśnie z Działu Abonamentu RTV z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w Bydgoszczy dostał wezwanie. Poczta żąda zapłaty zaległego abonamentu. W sumie za pięć lat wstecz, w wysokości 1,5 tys. zł. Jak nas informują czytelnicy, takich wezwań ostatnio otrzymało sporo mieszkańców regionu.

- Moja emerytura na rękę wynosi niecałe 1300 zł. Gdybym teraz miała w całości zapłacić zaległy abonament, to nie miałabym za co żyć - skarży się pani Halina (nazwisko do wiadomości redakcji) z powiatu słupskiego. Tymczasem Poczta Polska żąda uregulowania wezwania w ciągu 7 dni od daty doręczenia listu do adresata.

Czy można jakoś negocjować w sprawie tego wezwania?

- Można. Trzeba napisać odwołanie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, bo to w jej imieniu Poczta Polska egzekwuje zaległe opłaty. Można poprosić o umorzenie lub rozłożenie na raty żądanej zapłaty. Trzeba tę prośbę uzasadnić złą sytuacją finansową rodziny. Trzeba też załączyć dokumenty, m. in. odcinek dotyczący emerytury, zaświadczenie o przyznaniu emerytury. W tej sprawie zwykle w tygodniu przychodzi do mnie jedna osoba. Zawsze pomagam napisać takie odwołanie - mówi Marek Zaposki, miejski rzecznik konsumentów w Słupsku, który działa w ratuszu.

Jednocześnie trzeba zadzwonić do Działu Abonamentu RTV w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w Bydgoszczy albo powiadomić go mailowo, że procedura odwoławcza została wszczęta, to wówczas poczta nie uruchomi postępowania egzekucyjnego do czasu wyjaśnienia sprawy. Informacje te można znaleźć na odwrocie wezwania do uregulowania zaległego abonamentu.

Bagatelizowanie tego typu wezwania nie ma sensu, bo rząd na razie nie przewiduje żadnej amnestii, a jeśli telewizor był zarejestrowany i formalnie go nie wyrejestrowano, to Poczta Polska ma podstawy prawne, aby się domagać uregulowania abonamentu. Upomnienia, które docierają do abonentów, sięgają nawet płatności za 5 lat wstecz, bo wcześniejsze zaległości, nawet jeżeli były, to zgodnie z przepisami uległy przedawnieniu. Poza tym musimy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem abonament płacimy za to, że posiadamy telewizor lub radioodbiornik. Abonament RTV musimy także płacić wówczas, gdy mamy podpisaną umowę z dostawcą telewizji cyfrowej lub kablówką (Np. z Polsatem Cyfrowym czy Vectrą), bo ci dostawcy nie odprowadzają za nas abonamentu do KRRiT.

Istnieje jednak system zwolnień. Dotyczy emerytów powyżej 60. roku życia (ale obecnie z emeryturą maks. O wartości 1.076,84 zł, bo ta kwota jest zmienna), dla osób po 75. roku życia, bezrobotnych i osób z I grupą inwalidzką. Płacić nie musi również ten, kto ma niesprawny odbiornik. Wystarczy, że telewizor stoi odłączony od prądu, a po włączeniu okazuje się, że nie jest nastawiony na odbiór, czyli, gdy "śnieży". W tym ostatnim przypadku jednak musimy się liczyć z tym, że Poczta Polska będzie chciała przeprowadzić kontrolę w naszym domu.

A co zrobić, żeby nie płacić abonamentu? Trzeba w najbliższym urzędzie pocztowym wyrejestrować odbiornik. - Ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że u takiej osoby pojawi się pracownik Poczty, który będzie chciał sprawdzić, czy faktycznie pod wskazanym adresem nie ma telewizora albo radia . Takie odwiedziny mogą się zakończyć słoną karą, bo sięgającą prawie 560 złotych.

Abonament - ile wynosi
Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 18,65 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 223,80 zł). Gdy pracownik Poczty podczas kontroli w domu stwierdzi, że mamy odbiornik, a za niego nie płacimy, wówczas naliczy karę sięgającą ok. 560 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DB.
Czy zasadne jest płacenie abonamentu w przypadku kiedy w TVP emitowane są reklamy?. Proszę państwa - czy w państwie prawa jakim jest Polska /za takie państwo chce uchodzić/ zasadne jest w majestacie prawa podwójne finansowanie tego samego przedsięwzięcia?. Dobre pytanie i proszę to rozważyć. W naszym przypadku nie mamy doczynienia z podwójnym lecz wielokrotnym finansowaniem.    
j
jezry
Jestem pewną,że na Tuska żaden z Emerytów już NIGDY nie będzie glosował !
T
Tomasz z Gdańska
Też opłacam abonament. Jeżeli podaruje się abonament niepłacącym (abolicja) to powinno się zwrócić pieniądze wszystkim którzy płacą.
Inaczej doszło by do kolejnej wielkiej niesprawiedliwości, których i tak w Polsce "liberalnej" jest niesamowicie wiele.
A tak wogóle to co na to pan TUSK??? W kampani wyborczej (6 lat temu) nawoływał do niepłacenia abonamentu, ludzie go posłuchali i co???  "Ręka w nocniku???"
k
klawix
witam ciekawe za co zeby taki jebany celebryta z tvp  zarabiał 300 tyś zł na miesiąc ??!!!!
a ludzie zaraboiąjacy 1300 zł mają ich utrzymywac pytam dlaczego ?????? 
 
 
k
kruchy
Wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA - jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes - to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując Ci - co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów - pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo "ciemny" lud jestOsoby w jakikolwiek sposób nękane w sprawie abonamentu RTV powinny wystąpić o podanie danych procesowych strony żądającej zapłacenia abonamentu i przedstawienie umowy miedzy stronami. Za okres w którym zgłaszane jest roszczenie zapłaty abonamentu, należy wystąpić do TVP i KRRiT z roszczeniem z tytułu emisji reklam. Każdy obywatel, który jest odbiorcą reklamy ma prawo żądać od nadawcy reklamy udziału w zyskach. KRRiT zgłaszając roszczenie potwierdza tym samym, że dany obywatel był odbiorcą nadawanych reklam za które TVP pobierała miliardowe wpływy. W przypadku odmowy zapłaty roszczeń, należy wybrać kancelarię prawną, która za udział w odszkodowaniu złoży pozew zbiorowy od poszkodowanych obywateli.
Żądanie opłacania abonamentu RTV to stara sowiecka metoda w stylu zmuszania mordowanych ludzi przez sowieciarzy do wykopywania sobie grobów przed egzekucją. Polacy codziennie są opluwani w mediach przez renegatów i aby ich jeszcze bardziej poniżyć to wysyła im się komornika, żeby PObrał od niech jeszcze za to kasę. Polacy muszą odesłać renegatów tam gdzie ich miejsce i sami zacząć rządzić we własnym kraju.No, to szykują się dodatkowe wydatki do Skarbu Państwa:7 grudnia 2011 pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej jest bowiem niezgodny z unijnym prawem (albo reklama albo abonament!). Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez publiczną Telewizję Polską stoi w sprzeczności z prawem europejskim. Oświadczenie takie przekazała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje. Do tego stopnia, że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu. Dodam, że prawo unijne jest prawem nadrzędnym nad prawem polskim. Jeżeli rząd polski nie dostosuje się do nakazów, będzie można domagać się również odszkodowania za szantaż!1.Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym.2. Poczta Polska nie ma prawa ścigać za nie zapłacony abonament, bo też jest spółką handlową. Równie dobrze można by powierzyć te obowiązki sieci Biedronka.3. Poczta Polska nie ma p
M
Mirek1979
Abonament od przesyłu danych powinien płacić każdy mieszkaniec bo każdy korzysta z tego. Niepłacenie to tak samo okradanie jak jazda bez biletu. Zwolnieni z podatku powinni byc tylko ci, którzy wyraźnie zadeklarują, że nie korzystają z transmisji co bardzo łatwo sprawdzić.
Po sprawie.
d
duszek
Ja nic nie podpisywałem i nie rejestrowałem..zrobił to ojciec,który dawno spoczywa w grobie i co ty na to..?
t
twardy pisior
sral ich wszystkich pies a listonosz ktory moze naliczyc do 560zl kary moze sie liczyc z tym ze dostanie laga w pysk 
S
SIRer
Złodzieje to ludzie, którzy się cieszą: "Mam darmową TV". Abonament się płaci i powinno płacić.
S
Seba
Pan Tadeusz przestał płacić abonament, bo pomyślał, że niedługo przestanie obowiązywać. Hahahaha. No mistrz, po prostu mistrz!!! 
U
Ustka
Mam proste pytanie ?
Czy będzie karencja dla Płacących od lat? Nie płacili, chociaż wiedzieli, że trzeba płacić. Ja płaciłem i teraz domagam się karencji równej czasookresowi, na jaki chciałbyś cwaniaczkom zafundować "amnestię".
P
Pocztowiec
Z tej ustawy o opłatach abonamentowych wynika tyle że :Kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnychoraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operatorpubliczny.o którym mowa w art. 5 ust. 1.Art.5 ust 1 czytamy'Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłatabonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach operatora publicznego,w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe(Dz. U. Nr 130, poz. 1188, z późn. zm.5)).Troszke pokopałem i znalazłem tylko taki wpis:Rozdział 4Świadczenie powszechnych usług pocztowychArt. 46.Powierza się Poczcie Polskiej obowiązek wykonywania zadań operatorapublicznego określonych w ustawie.
Przobrnąwszy przez te wszyskie ustawy paragrafy, stwierdzam jadno dotarłem do punktu wyjścia i MOGĄ MI NASKOCZYĆ
b
bezrobotny
a jak mi taki pracownik wejdzie do domu? jak świety mikołaj jak ktos ma komin, no chyba ze ktos jest na tyle inteligentny ze go zaprosi. akie on ma uprawnienia zeby mi przeprowadzac kontrole w prywatnym mieszkaniu? Mając vectre w taryfie tv+ internet, osobiscie korzystam tylko z internetu, bo opcja taka jest tansza niz mialbym wziac sam internet w danej promocji.
 
 
m
michałek
telewizja ogłupia...więc nie oglądam i nie muszę płacić
a
a
I ludzie głosowali na PO  teraz mają za swoje..
Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie