Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podmiastecki Hammer - dawny majątek i osada. Na wzgórzu pozostały nagrobki (zdjęcia, wideo)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Dawny Hammer pod Miastkiem
Dawny Hammer pod Miastkiem Andrzej Gurba
Hammer to nieistniejący już majątek (osada) między Miastkiem a Słosinkiem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1566 roku. Miała tam powstać kuźnia, stąd też nazwa osady. Niedaleko współczesnego źródełka Hammer znajdują się m.in. dwa nagrobki albo też pamiątkowe kamienie (na górze) – z wyrytymi na nich inskrypcjami. Historyk Dominik Radecki sugeruje, że to mogą być cytaty z Biblii. Być może był tu cmentarz albo też prywatne miejsce pochówku. Odwiedziliśmy niedawno to miejsce. Teren na wzniesieniu jest wypłaszczony, znajduje się tam sporo głazów i kamieni oraz starodrzew. Są także ziemne pozostałości dawnych obiektów.

- Hammer jest zaznaczony na przedwojennych niemieckich mapach. To był duży majątek. Na mapie widać kilka mniejszych budynków i jedną dużą halę – mówi Janusz Gawroński, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku.

- Źródła wskazują, że Hammer był majątkiem, w którym znajdowała się fabryka skrobi. Do 1900 r. jego właścicielem był Albert Neuman. Następnie majątek przechodził z rąk do rąk. Do 1931 roku właściciele zmieniali się aż 9 razy (Ackerbürger Karl Krebs, Abbau Rummelsburg, und Schmiedemeister August Wollenschläger, Gutsbesitzer Gudewill, Robert Sagert, Gutsbesitzer Peter Pannecke, Kaufmann Paul Sander, Diplomiandwirt Karl Henry in Reinfeld, Gutsbesitzer Viktor Woesner, Firma Adolf Lewin in Stolp i. Pom, Landwirt Ernst Birnbaum aus Rostock – mówi Dominik Radecki z Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego.

Dane z 1914 r. mówią o majątku o powierzchni 336 ha (pola uprawne 230 ha, łąki 30 ha, lasy 52 ha, wody (jeziora) 24 ha). Hodowla to głównie świnie i bydło.

Jako ciekawostkę podajemy informację, że zachował się prasowy artykuł z 1915 r., który informował, że „właścicielka dóbr rycerskich Gudewill, sprzedała swą posiadłość rycerską Hammer pod Miastkiem panu Sagertowi z Berlina za 250 tysięcy marek” (skan artykułu w naszej fotogalerii).

Do 1930 roku Hammer był oddzielną gminą. Następnie wszedł w skład gminy Reinfeld (Słosinko) tworząc gminę Reinfeld – Hammer.
Po 1945 r. budynki wchodzące w skład majątku Hammer zostały rozebrane.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza