MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polscy drwale idą po rekord! Polish Trophy Stihl Timbersports w Buku

OPRAC.: Filip Bares
mat.pras.
Polacy kochają sporty ekstremalne. Mamy długą, piękną i okraszoną wieloma sukcesami historię w dyscyplinach powszechnie uważanych za wymagające ogromnej wytrzymałości i siły. Wystarczy wspomnieć choćby Mariusza Pudzianowskiego i Strongmanów, czy wyczyny naszych himalaistów. Do tego grona śmiało można zaliczyć też polskich drwali ekstremalnych STIHL TIMBERSPORTS®, utrzymujących się w światowej czołówce tego niezwykle widowiskowego sportu.

Najbliższą okazję, by zobaczyć naszych zawodników w akcji będą zawody STIHL TIMBERSPORTS® Polish Trophy w Buku (8 czerwca, start godz. 12.00), które będą częścią dni gminy Buk. Emocji na pewno nie zabraknie, bo wystąpią Michał Dubicki i Szymon Groenwald to ścisły top wśród drwali ekstremalnych i obaj pojawią się tego dnia na scenie. Pierwszy może się pochwalić tytułem wicemistrza świata zawodach World Trophy. Drugi był w zeszłym roku najlepszym juniorem świata, wracając z mistrzostw ze złotym medalem.  

I to właśnie ta dwójka, którą zgodnie z zasadą „bij mistrza” będą chcieli pokonać pozostali zawodnicy, powinna między sobą rozstrzygnąć walkę o tytuł najlepszego drwala ekstremalnego w Polsce w kategorii Trophy.  

W minionym roku rywalizacja Groenwalda z Dubickiem trzymała w napięciu do samego końca. Górą był ten drugi, który otarł się o rekord świata wykonując cztery następujące po sobie konkurencje (Stock Saw – gdzie zawodnicy standardową pilarką odcinają „ciasteczko” z leżącej kłody; Underhand Chop, czyli przerąbanie kłody, na której się stoi; Single Buck, czyli odcięcie olbrzymią ręczną piłą precyzyjnego „ciasteczka” oraz Standing Block Chop, przerąbanie umieszczonej pionowo kłody drewna) w imponującym czasie 1m 03s 72ss (wcześniej zanotował nawet lepszy trzy sekundy wynik). Czas był doskonały, ale mógł być jeszcze lepszy, bo Dubicki popełnił dwa proste błędy, które kosztowały go cenne sekundy.  

– W tym roku postaram się poprawić. Wiem, że Szymon będzie chciał się zrewanżować i jest świetnie przygotowany. Obaj, tak pozytywnie, się nakręcamy przed startem i wierzymy, że jesteśmy w stanie zakręcić się w okolicach rekordu świata, który wynosi 53.65. To już doskonały wynik, ale trzeba dążyć do najlepszych – mówi Dubicki. 

– Jestem przekonany, że jeśli tylko ktoś przyjdzie pod scenę, żeby obejrzeć nasze zawody, nie będzie żałował. To naprawdę widowiskowy i emocjonujący sport. Obiecuję w imieniu swoim i chłopaków, że damy z siebie wszystko i pokażemy, że zmagania drwali ekstremalnych to świetna rozrywka – zachęca do kibicowania  

Groenwald. Gdy pytamy o rywalizację z Dubickim, tylko się uśmiecha.

– W tym roku uda mi się go pokonać – zapewnia. 

Drwale w Buku będą rywalizować nie tylko o miano najlepszego w Polsce w formule Trophy, ale też o prawo wyjazdu na STIHL TIMBERSPORTS® European Trophy, które odbędą się we wrześniu w Szwajcarii. Tam dwójka najlepszych zawodników z Buku będzie reprezentowała nasz kraj w rywalizacji z europejską czołówką.  

Zawody STIHL TIMBERSPORTS® Polish Trophy stanowią część oficjalnych obchodów dni miasta Buk. 

Data: sobota 8 czerwca GODZ. 12.00 

Miejsce: Polana przy Stadionie Miejskim w Buku przy ul. Sportowej 

Wstęp: Darmowy 

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS® 

STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP. 

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy drwale idą po rekord! Polish Trophy Stihl Timbersports w Buku - Sportowy24

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza