MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porzeczki, azalie, truskawki w zamian za śmieci! Do rozdania było dwa tysiące roślinek. Akcja PGK to strzał w dziesiątkę!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Ewelina i Weronika w zamian za szkło i baterie dostały gruszę i miętę, z których były bardzo zadowolone
Ewelina i Weronika w zamian za szkło i baterie dostały gruszę i miętę, z których były bardzo zadowolone Magdalena Olechnowicz
Już od godziny szóstej rano pod bramą Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PGK w Słupsku przy ul. Bałtyckiej ustawiała się kolejka. W zamian za śmieci, baterie, czy elektrośmieci można było otrzymać rośliny. A tych było do rozdania ponad dwa tysiące! Wśród nich porzeczki, agrest, grusze, jabłonie oraz kwitnące begonie, azalie, czy pelargonie. Akcja trwa do godziny 13.

Dwa tysiące roślin było do rozdania podczas sobotniej akcji PGK w Słupsku. Wystarczyło dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PGK przy ul. Bałtyckiej 2 kg elektrośmieci, makulatury, szkła lub zużytych baterii. Pierwsi słupszczanie ustawiali się pod bramą już od godziny szóstej rano, mimo że akcja rozpoczynała się dopiero o godzinie 8.

Pani Ania wracała zadowolona z krzakiem pod pachą.

- Przyniosłam czajnik, mikser i jeszcze taki duży robot kuchenny. W zamian dostałam porzeczkę czerwoną. Będzie do ogródka! jestem bardzo zadowolona – cieszy się pani Ania.

Pani Marysia przyszła z małym Kubusiem.

- Przynieśliśmy dużo rzeczy - szkło, mikser i baterie. Teraz idziemy po roślinkę. Synek chce różowego kwiatuszka, więc takiego weźmiemy, ale najważniejszy jest popcorn - śmieje się młoda mama.

Pani Małgorzata przyjechała z mężem.

- Regularnie bierzemy udział w tych akcjach. Tam, gdzie mieszkamy, nie są zabierane elektrośmieci, więc je zbieramy i przywozimy tutaj. Zimą po świerk też przyjeżdżamy. Dziś oddaliśmy szkło i elektrośmieci. A do domu jedzie borówka i porzeczka - mówi pani Małgorzata.

Ewelina i Weronika też były zadowolone.

- Ja mam piękną miętę. A ja gruszę do ogródka. To w zamian za baterie i szkło - mówią dziewczyny.

Mimo, że kolejka słupszczan była długa, aż za bramę, roślin dla nikogo nie zabrakło. Były wśród nich drzewka owocowe - grusze, jabłonie, krzewy porzeczki, agrestu, czy borówki, mnóstwo kwiatów kwitnących - piękne azalie, begonie, pelargonie oraz zioła.

- Dla pierwszych stu gości mieliśmy przygotowane vouchery do Parku Wodnego Trzy Fale o wartości 150 złotych, głośniki, rozgałęźniki USB, koce piknikowe, torby z gadżetami. I oczywiście każdy dostawał sadzonkę. Do wybory były sadzonki kwiatów balkonowych, rabatowych, drzewka i krzewy owocowe, zioła. To nasza trzynasta akcja i z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Byłam tu o 6.30, a pierwsi mieszkańcy już stali pod bramą - mówi Andżelika Zielińska, specjalista ds. edukacji ekologicznej w PGK w Słupsku. - Podczas ostatniej akcji zebraliśmy dwie tony elektrośmieci, półtorej tony makulatury, tonę szkła i dwieście baterii. Spodziewamy się, że dziś bedzie podobnie, ale dokładne dane podamy po zważeniu, w poniedziałek - mówi pani Andżelika.

Akcja z okazji „Dnia bez śmiecenia” organizowana jest cyklicznie przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku. Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na śmieci lub pozostawione na łonie natury elektrośmieci, stwarzają zagrożenie.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi. Zebrane odpady trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza