MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Redzikowo zużyty olej kuchenny oddasz w olejomacie. Firma Emka zainaugurowała ekologiczny projekt

Wojciech Lesner
W gminie Redzikowo staną olejomaty. Samorząd zawarł umowę z firmą Emka, która dostarczy urządzenia do zbierania zużytego oleju kuchennego.
W gminie Redzikowo staną olejomaty. Samorząd zawarł umowę z firmą Emka, która dostarczy urządzenia do zbierania zużytego oleju kuchennego. Wojciech Lesner
Gmina Redzikowo jako pierwszy samorząd w Polsce uruchomi specjalne urządzenia do zbierania zużytego oleju kuchennego. Olejomaty, bo tak je nazwano, nie tylko promować będą proekologiczną postawę wśród mieszkańców, ale mają również pozytywnie wpłynąć na budżet gminy. To wszystko dzięki współpracy z firmą Emka.

W środę, 12 czerwca, firma Emka wraz z gminą Redzikowo zainaugurowała ogólnopolski program zbiórki UCO, czyli zużytego oleju kuchennego. Mieszkańcy za pomocą specjalnych urządzeń – olejomatów – będą mieli możliwość oddać zużyty w gospodarstwach domowych olej, który trafi do recyklingu. W zamian otrzymają punkty, które mogą wymienić na drzewka i sadzonki. Ma być ekologiczniej z korzyścią dla całego samorządu.

- [Zużyty olej - red.] to nie tylko frytura, olej po smażeniu, to również olej pozostały po sałatkach, to są przykładowo suszone pomidory, ryby w zalewie - to wszystko wchodzi w skład zużytego oleju kuchennego – tłumaczy Małgorzata Rdest, wiceprezes zarządu w spółce Emka.

- Takiego urządzenia do selektywnej zbiórki odpadu, jakim jest UCO, nie ma jeszcze nigdzie – zarówno w Polsce, jak i w Europie. To innowacyjny program, w którym przoduje gmina Redzikowo. Olej w oparciu o specjalistyczną technologię zostanie oczyszczony, zostanie z niego oddzielona frakcja stała, woda, jak i również olej. Pozostałość po oczyszczonym produkcie może być wykorzystywany przykładowo do produkcji świec, pasz, mydeł, kosmetyków oraz jako dodatek do biopaliw – wymienia Rdest.

Jak skorzystać z olejomatu?

Osiem specjalnych urządzeń do zbierania zużytego oleju stanie przy szkołach podstawowych na terenie gminy Redzikowo. Mają być dostępne już we wrześniu.

- Butelkę do zużytego oleju będzie można pobrać z maszyny. Po zarejestrowaniu się w aplikacji podchodzimy, skanujemy kod i maszyna automatycznie wydaje nam butelki. W momencie zapełnienia butelki, wracamy do maszyny, skanujemy, waga butelki jest weryfikowana, kod QR przypisuje butelkę do danego użytkownika i w ten sposób naliczają się punkty – tłumaczy Małgorzata Rdest.

Za każdą wypełnioną, litrową butelkę będzie można otrzymać 50 punktów. Darmowe drzewko otrzymają mieszkańcy, którzy nazbierają w sumie 300 punktów. Pierwszą akcję rozdawania sadzonek zaplanowano na najbliższy Dzień Ziemi.

Olejomaty mają być jednak nie tylko atrakcją dla mieszkańców, ale również narzędziem do krzewienia proekologicznych postaw – zgodnie z którymi zużytego oleju nie powinno wylewać się do zlewów czy toalet.

- To potężny problem, który odciska się na budżecie gminy, czy budżecie gospodarstw domowych. To olej bardzo lepki, który w połączeniu z resztkami jedzenia może powodować zatory w kanalizacji, powoduje zanieczyszczenia wód gruntowych – wyjaśnia wiceprezes Emki.

Ze współpracy z firmą zadowolona jest wójt gminy Redzikowo, Barbara Dykier.

- Jest to program edukacyjny – poprzez dzieci edukujemy starszych, czyli rodziców i dziadków. Bardzo często dorośli odwiedzają szkoły – w każdej chwili, przy okazji, będzie można butelkę ze zużytym olejem umieścić. To, co jest ważne, to ilość oddanego oleju, która będzie się dla gminy liczyła do poziomu uzyskania recyklingu – wiemy, że z tym wszystkie samorządy mają ogromny problem, żeby wypełnić ustawowe normy – podkreśla wójt.

Wraz z początkiem roku szkolnego, firma Emka przy współpracy z samorządem planuje przeprowadzić cykl spotkań edukacyjnych mających zaznajomić młodzież m.in. z działaniem olejomatów. Spółka innowacyjne maszyny planuje wprowadzić także w innych samorządach. Rozmowy z zainteresowanymi gminami już trwają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza