Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat słupski uruchamia kolejne połączenia autobusowe. Jest to odpowiedź na postulaty mieszkańców, którzy mają problem z dojazdem do pracy

Zbigniew Marecki
Od czwartku (14 maja) powiat słupski uruchomił nowe połączenia autobusowe na liniach : Słupsk-Wrząca- Słupsk; Słupsk-Bukówka- Słupsk; Słupsk-Głobino- Dębnica Kaszubska; Słupsk- Żelkówko- Główczyce; Słupsk - Damnica - Główczyce (szczegóły w tabelce poniżej).

Jak twierdzi Marcin Kowalczyk, który w Zarządzie Powiatu Słupskiego odpowiada za komunikację, uruchomienie nowych połączeń to odpowiedź na postulaty ze strony mieszkańców powiatu, którzy mają problem z dojazdem do pracy, bo coraz większa grupa zakładów w regionie wznawia działalność.

- W marcu ograniczyliśmy liczbę połączeń autobusowych, bo wtedy radykalnie zmniejszyła się liczba osób, które korzystały z przejazdów autobusowych. W lutym na naszych liniach z przewozów skorzystało 90 tysięcy osób, a w kwietniu już tylko 18 tysięcy osób. Z tego powodu musieliśmy ograniczyć koszty, bo po prostu rósł deficyt. Średni deficyt wynosi 3,5 złotego na wozokilometrze. W praktyce obcięliśmy kursy, które nie były uczęszczane. Teraz zaczynamy je ponownie uruchamiać - tłumaczy Kowalczyk.

Powiat jako organizator komunikacji utrzymuje własne linie autobusowe z funduszy, które pozyskał w wyniku zawartych umów z gminami . Na liniach o charakterze użyteczności publicznej otrzymuje dopłatę od państwa w wysokości 1 złotego do wozokilometra. Nie jest wykluczone, że ta dopłata wzrośnie, bo w parlamencie trwają prace nad jej podniesieniem do 3 złotych do wozokilometra.

Powiat słupski uruchamia kolejne połączenia autobusowe. Jest to odpowiedź na postulaty mieszkańców, którzy mają problem z dojazdem do pracy
Zródło: Morski powiat słupski facebook

Przypomnijmy: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 344, Sejm IX kadencji) w art. 36 zakłada dodanie do ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej nowego przepisu epizodycznego w postaci art. 30a. Zmiana będzie dotyczyła maksymalnej kwoty dopłaty. Według nowego art. 30a ust. 1 ustawy o Funduszu od dnia 1 kwietnia 2020 r. dopłatę, o której mowa w art. 23 ust. 1 (dopłata do wozokilometra), ustala się w kwocie nie wyższej niż 3,00 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Dziś jest to kwota nie wyższa niż 1,00 zł do 1 wozokilometra (art. 23 ust. 1 ustawy o Funduszu). Wskazana wyższa kwota dopłaty będzie mogła znaleźć zastosowanie do dnia 31 grudnia 2020 roku.
Ustawodawca nie zamierza jednak wprowadzić tej dopłaty „z automatu”. Stąd też do skorzystania z niej prawdopodobnie będzie należało złożyć nowy wniosek o dopłatę – gdyż według art. 27 ust. 2 pkt 5 ustawy o Funduszu umowa o dopłatę określa m.in. maksymalną kwotę dopłaty w wysokości nie większej niż zawarta we wniosku o objęcie dofinansowaniem. Jednak na praktykę wojewodów w zakresie stosowania podwyższonych dopłat przyjdzie jeszcze chwilę poczekać.

Szczegóły dotyczące rozkładów jazdy przewoźników autobusowych działających w powiecie słupskim można znaleźć na:
www.pks.slupsk.pl i www.nordexpress.pl

Zobacz także: Ulica Marynarki Polskiej zapadła się pod autobusem PKS. Awaria wodociągów w Ustce.

Dziś rano (środa 16.10) pod autobusem PKS Słupsk-Ustka na wysokości pętli koło kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Ustce doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Pod autobusem PKS relacji Słupsk - Ustka zapadła się jezdnia. W ulicy powstała kilkumetrowa dziura. Z jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że doszło do awarii wodociągów. Mieszkania zlokalizowane w starej części miasta są pozbawione wody. Mieszkańcy już wczoraj skarżyli się, że z ich kranów płynie rdzawa woda. Czekamy na oficjalny komunikat usteckiego magistratu. Kierowcom zaleca się omijanie ulicy Marynarki Polskiej na wspomnianym odcinku. <script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/d0668c55-f4c3-9ea9-ce05-d460eaa3eac3,1e2b0b9b-ff9c-8be0-4985-adb997a92aa1,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Ulica Marynarki Polskiej zapadła się pod autobusem PKS. Awar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza