Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej Mieszkańców. Kolejna inwestycja w Swołowie

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W znajdującej się w Swołowie zagrodzie ma powstać Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej Mieszkańców
W znajdującej się w Swołowie zagrodzie ma powstać Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej Mieszkańców Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk
Zagroda nr 13 w Swołowie znalazła się w rękach gminy Słupsk. Ma tam powstać Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej Mieszkańców. Będzie miejscem spotkań, ekspozycji i kultywowania tradycji regionu.

Gmina Słupsk sfinalizowała zakup Zagrody nr 13 znajdującej się w Swołowie. Teraz, budynek wraz z otoczeniem oczekuje na generalny remont. Docelowo, ma się tam znaleźć Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej Mieszkańców, w którym prezentowane będą wystawy związane z kulturą i historią regionu, ale nie tylko. Dodajmy, że zakup obiektu wpisuje się w gminną politykę rewitalizacji Swołowa, stolicy „Krainy w Kratę”.

- Została zakupiona czworoboczna zagroda szachulcowa na potrzeby utworzenia Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej mieszkańców. Będą w nim miały miejsce ekspozycje pokazujące Polaków, którzy napłynęli po 1945 roku na ziemie wcześniej związane z kulturą niemiecką. W wystawie zaprezentujemy również trudną historię okresu komunizmu, w tym przybliżymy postaci żołnierzy wyklętych czy Powstańców Warszawskich - wielu z nich zamieszkało w naszym regionie. Starać się będziemy przybliżyć także trudne momenty związane z historią PGR-ów czy też działalnością "Solidarności" na terenie Pomorza Środkowego – opisuje przedsięwzięcie Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk. - Wizja miejsca kształtowana będzie we współpracy z lokalnymi grupami odtwórczymi, historykami i pasjonatami – dodaje.

Realizacja projektu "Zakup zagrody szachulcowej w Swołowie w celu utworzenia Centrum Historii Ziemi Słupskiej i jej mieszkańców" opiewa na łączną wartość 250 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana w wysokości 200 tys. zł ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – Niepodległość po polsku. I choć rozpoczęcie działalności Centrum zaplanowano dopiero na 2025 rok, to wcześniej remont ma przejść budynek bramny, a część pomieszczeń zostanie dostosowana na potrzeby ekspozycji. W założeniu, zagroda ma pełnić wiele funkcji.

- Zakupiony obiekt zostanie zrewitalizowany i dostosowany do zakładanych działań do końca 2025 roku. Wtedy też rozpocznie się jego faktyczna działalność. Obiekt bazujący na historiach mieszkańców, organizujący wydarzenia sięgające do tradycji polskich, tradycji przyniesionych wraz z naszymi mieszkańcami, przemieszanych kulturowo pozwoli z jednej strony na kultywowanie naszej kultury, przekazywanie jej młodszym pokoleniom, z drugiej zaś strony organizowane wydarzenia, wystawy tematyczne poświęcone ważnym wydarzeniom dla narodu polskiego pozwolą na stworzenie zwyczaju ich celebracji - w naszym regionie znikome i jednostkowe są działania w tym kierunku – mówi Gach. - Powstanie także przestrzeń do działalności i współpracy różnego typu grup odtwórstwa historycznego czy też pasjonatów lokalnej historii. Realizowane docelowo działania z jednej strony przybliżać będą region, jego mieszkańców, ich wspomnienia, z drugiej zaś strony prowadzić będą poczynania w kierunku edukacji patriotycznej, w kierunku kształtowania właściwych postaw, kształtowania zwyczaju celebrowania wydarzeń ważnych dla narodu polskiego – zaznacza.

Swołowo ze względu na swoją wyjątkową zabudowę znane jest w całym regionie słupskim. Planowane Centrum Historii Ziemi Słupskiej dołączy do kompleksu obiektów, które działają już na rzecz mieszkańców i turystów.

- Swołowo to miejscowość unikalna w regionie pomorskim, stolica "Krainy w Kratę" charakteryzująca się czworoboczną zabudową szachulcową. Jej cechą charakterystyczną jest zachowana klasyczna owalnica (droga wiejska) wraz z zabytkową zabudową - kilkadziesiąt zagród. W miejscowości działa Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, od niedawna zaś także w zrewitalizowanych 2 obiektach filia Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk – opisuje Gach. - Realizowany jest wielomilionowy projekt „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo". Idea utworzenia miejsca poświęconego historii regionu, historii mieszkańców, którzy tak naprawdę dopiero po 1945 roku osiedlając się przynieśli zalążek polskości wypłynęła w trakcie opracowywania przez nas drugiej części Kroniki Gminy Słupsk. W ramach zadania udało nam się dotrzeć do naszych najstarszych mieszkańców, wydobyć często trudne historie związane z pierwszymi latami osadnictwa, historie osobiste związane z przesiedleniami, udziałem w Powstaniu Warszawskim, czy też po 1945 roku działalnością podziemną w okresie komunizmu. Żywe są wśród ludzi historie związane z ucieczkami pilotów na zachód, aktywnie działają stowarzyszenia byłych pilotów wojskowych. Spotkani przez nas ludzie posiadają oprócz swoich historii także obszerną liczbę dokumentów, zdjęć wartych zachowania i pokazania. Dodatkowo, w regionie działa wiele grup rekonstrukcyjnych, pasjonatów historii, którzy dotąd nie mają swojego miejsca - miejsce takie stanowić będzie docelowo zakupiona zagroda – podkreśla.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza