reklama

Pożegnanie słupskiego browaru i słowo od Biedronki (wideo)

Piotr Kawałek piotr.kawalek@mediaregionalne.plZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Około 50 słupszczan uczestniczyło w marszu żałobnym, który przeszedł ulicami miasta pod stary browar, gdzie niebawem ma powstać kolejna Biedronka w Słupsku.

Z kolei właściciel marki Biedronka zapewnia, że dba o walory architektoniczne miejsc, w których powstają markety.

W niedzielę o godzinie 13. ze Starego Rynku w Słupsku ruszył marsz żałobny do starego browaru, gdzie złożono wieńce w miejscu wyburzania murów części obiektu, w którym ma stanąć kolejny dyskont marki Biedronka w Słupsku. Organizatorzy - stowarzyszenie Aktywne Pomorze ubrani na czarno pod płotem browaru odegrali marsz żałobny i przedstawili swoje argumenty.

- Ten symboliczny marsz jest skierowany do trzech adresatów: koncernów handlowych, władz miasta i urzędników oraz biznesmenów - mówili - Koncerny spożywcze, które są zainteresowane wyłącznie eksploatacją rynków lokalnych bez zaangażowania w życie lokalne. Żywność, która się nie sprzeda nie jest oddawana do banków żywności tylko niszczona, koncerny nie wspierają inicjatyw społecznych np. klubów sportowych.

Poza tym władzom Słupska organizatorzy happeningu zarzucili m.in. brak prowadzenia polityki przestrzennej miasta, nie wykorzystywanie narzędzi jakimi dysponuje samorząd, czego skutkiem jest niszczenie kolejnych zabytków (np. fabryki mebli, fabryczki przy ul. Garncarskiej, ZNTK przy ul. Kołłątaja gdzie dziś stoi Kaufland), które mogłyby być wizytówką miasta, wprowadzanie chaosu architektonicznego. Z kolei biznesmenom dostało się za to, że nie mają wizji, nie współtworzą miasta, idą po najcieńszej linii oporu, wolą burzyć niż np. powołać do życia lokalny browar, których coraz więcej powstaje w miastach mniejszych od Słupska.

Wczorajszy happening skomentował również koncern Jeronimo Martins Polska SA, który jest właścicielem marki Biedronka. W liście przesłanym do redakcji czytamy m.in.

"Budowa sklepu Biedronka w tym miejscu (starego browaru - przyp. red.) jest planowana w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami, w tym z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz wydanym przez lokalne władze pozwoleniem na budowę. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę - również w kontekście trwającej publicznej dyskusji na ten temat - z różnego postrzegania planów powstania naszej placówki we wskazanym miejscu. Jednocześnie kierujemy Państwa uwagę na fakt, że obok osób mających wątpliwości związane z taką lokalizacją sklepu, są też osoby, które czekają na placówkę handlową w tej lokalizacji oraz chcą korzystać w przyszłości z naszej oferty. Rozumiemy, że mieszkańcy Słupska dbają o jak najlepszy dla nich wygląd i atmosferę bezpośredniego otoczenia. Zapewniamy tym samym, że każdorazowo staramy się dopasować format i charakter swoich sklepów do miejsca, w którym one powstają, i jesteśmy gotowi do adaptacji naszych placówek do lokalnych warunków w porozumieniu z mieszkańcami oraz lokalnymi władzami.

Jako przykład współpracy z władzami lokalnymi i mieszkańcami JM podaje Toruń, gdzie Biedronka powstała na starówce przy ul. Szerokiej. Weksponowano tam zabytkową posadzkę, freski i inne elementy architektoniczne

"Kierujemy również Państwa uwagę na fakt, że budynek, w którym działało słupskie kino Milenium, zanim powstał w tym miejscu nasz sklep, przez długi czas stał pusty i niszczał. Podobna sytuacja dotyczy nie funkcjonującego już Starego Browaru. Dodamy, że sklep sieci Biedronka nie powstanie w głównym, zabytkowym budynku browaru. Zostanie on wybudowany na miejscu dawnej wozowni, która znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym, i - po zakwalifikowaniu do rozbiórki - została wyburzona. Jej pozostałością jest zabytkowa ściana elewacyjna, która zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków zostanie zabezpieczona i odnowiona. Również elewacja budynku ma nawiązywać do zabytkowych pozostałości. Tym samym chcielibyśmy zapewnić, że uważnie wsłuchujemy się w głosy dotyczące kwestii lokalizacji placówki Biedronka na terenie byłego Starego Browaru w Słupsku i jesteśmy otwarci na rozmowy z mieszkańcami, a także władzami miasta nt. warunków adaptacji naszego sklepu na wskazanym terenie."

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 73

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lokis
W dniu 23.09.2013 o 23:57, Kruk napisał:

Dlateog wszystkich jadę, bo mi się tak podoba i tego nie kryję, w odróżnieniu od Ciebie, udajesz przyzwoitusia, a brak szacunku do innych bije na kilometr...chociażby w tekście "błędy w rozumowaniu" dajesz do zrozumienia, żeś wszechwiedzący. Lidle dupidle reale sreale...ale my gadamy o Biedronce bo w tym mieście jest ich kilkanaście...Dla mnie jestes kretynem, nie wypowaidaj się na temat życia w tym mieście, skoroś za granicę spier***ił.  p.s. skoro dla Ciebie Kruk to Wrona, to dla mnie Twój ryj to odbyt. Narty 

 

 

W koncu ktos powiedzial prawde o czarnej panterze. Szacun Kruk!

A
A damm

Mam wielkie wspułczucie wobec żałobników Słupskie piwo jedno z wielu browarów w Europie plasowało w pierszej piątce.Gdy się piło piwo Słupskie to była roskosz podniebienia.

G
Gość

Koszalin nam nie pozazdrości Biedronki, ale ja już zazdroszczę Im Filharmonii.Obejrzałam zdjęcia i serce pęka z żalu. Mamy tak wspaniałą orkiestrę, jedną z najlepszych w kraju, a miejsca godnego dla niej w Słupsku nie ma.Ciasna, mało akustyczna sala w Teatrze.Koszalin ma już znany w Polsce festiwal kabaretowy, a teraz w nowej, pięknej Firharmonii też coś się będzie działo co rozsławi Koszalin. W Polsce nikt ironicznie nie powie "jestem z Koszalina..".Tak mówi się o Słupsku. Taki marsz jaki odbył się w stronę browaru, powinien odbyć się w stronę  Ratusza i powinien być skierowany do Burmistrza / dobrze napisałam/ Słupska i Rady miasteczka- niedługo wsi Smutnej. Słupsk kulturalnie upada, ale " jaki pan, taki kram"..Tak panie Kobyliński- jaka klacz, takie źrebaki. No cóż, będziemy jeździć na koncerty do Koszalina i nie przyznawać się skąd jesteśmy.Przykre.

K
Kruk
W dniu 23.09.2013 o 19:59, czarna pantera napisał:

Tym razem zrobię dla ciebie wyjątek wrona. :)...i jeszcze raz wyłuskam ci twoje błędy w rozumowaniu.Do całego twojego postu nie będę się tym razem odnosił, gdyż to co piszesz jest bez sensu i nie jest warte komentarza. Rozumujesz w bardzo prosty sposób, dlatego odniosę się tylko do części twojego tekstu.Pomyśl wrona....dlaczego taki Kaufland ma na swoim wyposażeniu kilkanaście kas, a biedronka tylko trzy ?Pomogę ci zatem.....ponieważ Kaufland jest mniej więcej wielkości kilku biedronek ...zatem można się domyślić że obroty w Kauflandzie są przynajmniej kilka razy większe niż w Kauflandzie....kumasz teraz w czym sęk, wrona ? :DUczepiłeś się tego Kauflandu, a dlaczego nie upiąłeś się sieci Lidl ? Przecież jest tych sklepów w Słupsku chyba ze 6...a może i więcej.Gratuluję ci zatem wrona samodzielnego myślenia..kolejny raz "błysnąłeś". :DNie wiem tylko dlaczego ubliżasz wszystkim ludziom hurtowo (czyt. to w niebieskim nawiasie).Czyżbyś był jakimś drobnym sklepikarzem ? Stąd ta twoja frustracja ?Następnym razem postaraj się przemyśleć to co napiszesz, żeby znowu nie wyszło tak niemądrze jak w tym twoim ostatnim poście, ok ?Pozdrawiam cię wrona, trzymaj się. :)Dlateog wszystkich jadę, bo mi się tak podoba i tego nie kryję, w odróżnieniu od Ciebie, udajesz przyzwoitusia, a brak szacunku do innych bije na kilometr...chociażby w tekście "błędy w rozumowaniu" dajesz do zrozumienia, żeś wszechwiedzący. Lidle dupidle reale sreale...ale my gadamy o Biedronce bo w tym mieście jest ich kilkanaście...Dla mnie jestes kretynem, nie wypowaidaj się na temat życia w tym mieście, skoroś za granicę spier***ił. p.s. skoro dla Ciebie Kruk to Wrona, to dla mnie Twój ryj to odbyt. Narty  

 

c
czarna pantera
W dniu 23.09.2013 o 11:35, Kruk napisał:

Pomyśl Pantero...(...)  Naiwny jesteś....poza tym np: kaufland jest jeden, a Biedronek kilkanaście...umiesz liczyć??? Drobna różnica prawda? Jeden , a kilkanaście. (Ludzie nie używacie mózgów, wciskają Wam gówno do jedzenia i wy to zjadacie, tłumy całe walą po tych marketach jak manekiny, gratuluję samodzielnego myślenia.)

 

Tym razem zrobię dla ciebie wyjątek wrona. :)
...i jeszcze raz wyłuskam ci twoje błędy w rozumowaniu.
Do całego twojego postu nie będę się tym razem odnosił, gdyż to co piszesz jest bez sensu i nie jest warte komentarza. Rozumujesz w bardzo prosty sposób, dlatego odniosę się tylko do części twojego tekstu.

Pomyśl wrona....dlaczego taki Kaufland ma na swoim wyposażeniu kilkanaście kas, a biedronka tylko trzy ?
Pomogę ci zatem.....ponieważ Kaufland jest mniej więcej wielkości kilku biedronek ...zatem można się domyślić że obroty w Kauflandzie są przynajmniej kilka razy większe niż w Kauflandzie....kumasz teraz w czym sęk, wrona ? :D
Uczepiłeś się tego Kauflandu, a dlaczego nie upiąłeś się sieci Lidl ? Przecież jest tych sklepów w Słupsku chyba ze 6...a może i więcej.

Gratuluję ci zatem wrona samodzielnego myślenia..kolejny raz "błysnąłeś". :D

Nie wiem tylko dlaczego ubliżasz wszystkim ludziom hurtowo (czyt. to w niebieskim nawiasie).

Czyżbyś był jakimś drobnym sklepikarzem ? Stąd ta twoja frustracja ?

Następnym razem postaraj się przemyśleć to co napiszesz, żeby znowu nie wyszło tak niemądrze jak w tym twoim ostatnim poście, ok ?

Pozdrawiam cię wrona, trzymaj się. :)

 

-ing
W dniu 23.09.2013 o 16:26, zza węgła .... napisał:

 W Słupsku na wszystko znajdzie się wytłumaczenie. Kiedyś Słupskowi podobne Olsztyn i Rzeszów, dzisiaj liczą po 180 tysięcy mieszkańców.Suma summarum to świetnie, że mamy tu powiatową mieścinę. To bardzo proste i takie słupskie. Więc jest OK.A za chwilę strategiczna, ostatnia ważna i prestiżowa dla  miasta instytucja w postaci Akademii Pomorskiej też zniknie z mapy akademickiej Polski. Nastąpi to prędzej niż później. To widać gołym okiem na łamach gazety z dzisiejszego artykułu choćby. Lokalizacji dla nowych Biedronek przynajmniej przybędzie.

 

Wytłumaczenie, nie wytłumaczenie, takie są fakty i tyle.

Co się zaś tyczy Olsztyna i Rzeszowa, oba te miasta granicę 100'000 mieszkańców przekroczyły w połowie lat '70 XX w, gdy ludność Słupska była o 25'000 mniejsza. Słupsk do tej "magicznej" granicy 100k dobił dopiero 15 lat później, na początku lat '90. Trudno więc porównywać się do tych miast, które dodatkowo są największymi miastami w swoich regionach i ich naturalnymi centrami. Słupsk takim centrum od dawna niestety nie jest. I status miasta wojewódzkiego niewiele by w tej materii zmienił. Najlepszym przykładem jest np Opole, które pomimo iż nie dzieli się władzą z żadnym innym miastem to od 1999 roku straciło 7000 mieszkańców i nic nie wskazuje aby ta tendencja miała się odwrócić.

Inna sprawa, że jeśli idzie o położenie administracyjnej stolicy regionu, to jestem zdecydowanym zwolennikiem rozwiązania amerykańskiego, w którym to największe miasto prawie nigdy nie jest stolicą, a funkcję tą pełni któryś z mniejszych ośrodków.

Zresztą ogólnie polski system administracyjny jest za bardzo scentralizowany i tak naprawdę żaden region, ani miasto nie może prowadzić polityki zasadniczo odmiennej od reszty kraju.

z
zza węgła ....
W dniu 23.09.2013 o 14:22, -ing napisał:

Niestety, ale to nie jest takie proste, że wystarczy mieć status stolicy województwa i już miasto się rozwija. Fakty są takie, że na 18 miast, które zachowały dotychczasowy status aż 11 zanotowało SPADEK liczby mieszkańców. Niekiedy aż o 10% (Łódź i Katowice).

 W Słupsku na wszystko znajdzie się wytłumaczenie. Kiedyś Słupskowi podobne Olsztyn i Rzeszów, dzisiaj liczą po 180 tysięcy mieszkańców.

Suma summarum to świetnie, że mamy tu powiatową mieścinę. To bardzo proste i takie słupskie. Więc jest OK.

A za chwilę strategiczna, ostatnia ważna i prestiżowa dla  miasta instytucja w postaci Akademii Pomorskiej też zniknie z mapy akademickiej Polski. Nastąpi to prędzej niż później. To widać gołym okiem na łamach gazety z dzisiejszego artykułu choćby. Lokalizacji dla nowych Biedronek przynajmniej przybędzie.

P
Piotr

Zastanówmy się nad zanczeniem słowa "biedronka". W brew pozorom, prawopodobnie nie chodzi wcale o owada umieszczonego w logo sieci. Raczej byłbym skłonny twierdzić że chodzi o biedę, sklepy dla mniej zamożnych. Podobnie w Niemczech istnieje sieć "Aldi" i nikt przeciwko niej nie protestuje. Jeśli cię stać, kupuj w sklepie osiedlowym, jeśli nie, kupuj w "Biedronce". Twój wybór. Nie wiem tylko dlaczego widuję w biedronie dyrektora firmy w której pracuję, a który ma dochód w ysokości 15000 miesięcznie netto. Sklepikarze wypisują że produkty z Biedronki mają gorzą jakość. Więc pytam: dlaczego je kupują i wystawiają w swoich "proekologicznych" ( ;) ) sklepach na półki w zawyżonych cenach? Gdzie ich uczciwość i dbałość o klienta, pytam?

R
Realista

Ktoś na forum opowiada rzeczy że w Biedronkach wciskają mówiąc oględnie paskudne jedzenie. To jaka jest alternatywa ? Czy ludzie mają chodzić na posiłki do restauracji i płacić krocie? A co w tych pseudo reustaracjach  podają. Pooglądajcie sobie " Kuchenne rewolucje ". Sam syf i kombinowanie na zapleczu. Zreszta nigdzie nie ma całkiem " zdrowego " jedzenia. Chcecie tanio to macie obniżoną jakość i tyle. Jest popyt to jest podaż i komuny tu się nie wciśnie. Może być pięknie za pożyczone pieniądze , ale na bardzo krutko.Ps. Jestem za Biedronkami. Ktoś wyłożył pieniądze i zaryzykował , a zwykły człowiek za to nie płaci.

-ing
W dniu 23.09.2013 o 12:32, zza węgła .... napisał:

Komuna nie ma tu nic do gadania.Status miasta się liczy.Bo rzeczywiście w latach 1975-98, wojewódzki Słupsk prężnie się rozwijał by potem za ogólną i entuzjastyczną akceptacją słupszczan zwijać żagle pod pomorską jurysdykcją.Po reformie administracyjnej ani Gorzów, ani Zielona Góra, ani Rzeszów, Opole, Olsztyn czy Bydgoszcz z Toruniem aż tak bardzo nie podupadły. Wręcz przeciwnie rosną w siłę, powiększają swe terytoria a ludności w nich przybywa.W Słupsku i to całkiem realnie, na wyciągnięcie ręki,  też to było możliwe.....Takie ośrodki jak Radom, Elbląg, Częstochowa czy Kalisz mogły tylko sobie pomarzyć.... i do dziś nogami przebierają na rzecz własnej niezależności.Kto dziś pamięta słupskie demonstracje pod hasłami "chcemy do Gdańska"? A skoro tak, to dziś pozostają demonstracje z "nie chcemy Biedronek" na sztandarach.

 

Niestety, ale to nie jest takie proste, że wystarczy mieć status stolicy województwa i już miasto się rozwija. Fakty są takie, że na 18 miast, które zachowały dotychczasowy status aż 11 zanotowało SPADEK liczby mieszkańców. Niekiedy aż o 10% (Łódź i Katowice).

z
zza węgła ....
W dniu 23.09.2013 o 11:46, SPLOD napisał:

Komunę trzeba podzielić na dwie części.Komunę  z lat 70 - 80 rozwijającą Słupsk i tą z 2000 -2013 degradującą (zwijającą) miasto. 

Komuna nie ma tu nic do gadania.

Status miasta się liczy.

Bo rzeczywiście w latach 1975-98, wojewódzki Słupsk prężnie się rozwijał by potem za ogólną i entuzjastyczną akceptacją słupszczan zwijać żagle pod pomorską jurysdykcją.

Po reformie administracyjnej ani Gorzów, ani Zielona Góra, ani Rzeszów, Opole, Olsztyn czy Bydgoszcz z Toruniem aż tak bardzo nie podupadły. Wręcz przeciwnie rosną w siłę, powiększają swe terytoria a ludności w nich przybywa.

W Słupsku i to całkiem realnie, na wyciągnięcie ręki,  też to było możliwe.....

Takie ośrodki jak Radom, Elbląg, Częstochowa czy Kalisz mogły tylko sobie pomarzyć.... i do dziś nogami przebierają na rzecz własnej niezależności.

Kto dziś pamięta słupskie demonstracje pod hasłami "chcemy do Gdańska"? A skoro tak, to dziś pozostają demonstracje z "nie chcemy Biedronek" na sztandarach.

o
od serca

Patrzac na te wpisy polmozgiego plebsiku zaslugujecie na te biedronki i na bycie wyrobnikami ue.Tanią siłą roboczą ew. zmywak. Katyń i wymordowanie polskiej inteligencji niestety dalej ma swoje skutki.

u
usia
W dniu 23.09.2013 o 11:35, Kruk napisał:

Ludzie nie używacie mózgów, wciskają Wam gówno do jedzenia i wy to zjadacie, tłumy całe walą po tych marketach jak manekiny, gratuluję samodzielnego myślenia. 

wciskają Wam gówno do jedzenia...

Jedzcie ludziska gówno - miliardy much nie może się mylić.

S
SPLOD
W dniu 23.09.2013 o 11:15, gość napisał:

Symboliczne pożegnanie komuny, która utrzymywała bezsesnsowne inwestycje oraz je dotowała. Browar miał swe lata świetności jak i kino Milenium. Mineło za dużo lat pustosanu i marnotrastwa, aby ten stan rzeczy tolerować. Jeśli ktoś się znalazł i wydaje swoje prywatne pieniądze podejmując ryzyko gospodarcze to bardzo dobrze.

Komunę trzeba podzielić na dwie części.

Komunę  z lat 70 - 80 rozwijającą Słupsk i tą z 2000 -2013 degradującą (zwijającą) miasto.

Jeśli  mieszkańcy nie otrząsną się  z marazmu i tumiwisizmu to rychło urzędnik w randze burmistrza będzie musiał skierować miasto na OIOM, a jak i to nie pomoże  będzie zmuszony wystawić  akt zgonu.

Jesteśmy już na 4 miejscu w rankingu na najbardziej zadłużone miasta na prawach powiatu, a zmierzamy wielkimi krokami ku pierwszemu miejscu.

Chybione inwestycje, rozrzutność naszych władz to choroba sprowadzona na miasto przez komunę XXI wieku czyli pseudo-lewicę z SLD i krypto-lewicę z PO.

K
Kruk

Pomyśl Pantero, że przez te duże koncerny mali sklepikarze upadli, upadają właściciele małych gospodarstw rolnych, kasę trzepią jedynie grybe ryby. Ceny w Biedronce wcale nie sa niskie, powiedziałbym, ze niektórych produktów nawet skrajnie wysokie!!!  A jakość? Pomyślcie ile marchewka biedronkowa ma w sobie chemii, zobacz parówki kupione w Biedronce, ile tam mięsa, a mógłbyś warzywa kupować w małych warzywniakach, bądź mięso w małych sklepikach, ale te małe sklepiki znikają.  Naiwny jesteś....poza tym np: kaufland jest jeden, a Biedronek kilkanaście...umiesz liczyć??? Drobna różnica prawda? Jeden , a kilkanaście. Ludzie nie używacie mózgów, wciskają Wam gówno do jedzenia i wy to zjadacie, tłumy całe walą po tych marketach jak manekiny, gratuluję samodzielnego myślenia. 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3