Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prąd z morza na ląd. PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Badania podłoża gruntu części lądowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1
Badania podłoża gruntu części lądowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 PGE Baltica
PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu części lądowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy.

– Rozpoznanie geologiczne obszaru, na jakim ma powstać część lądowa projektu, jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych – mówi Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica. - Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja niezbędna do wykonania projektu technicznego przyłącza lądowego.

Badania wykonuje polska firma Geoteko.

- W ramach badań terenowych wykonane zostaną otwory wiertnicze z poborem próbek gruntów i wód podziemnych oraz sondowania CPTU. Sondowanie CPTU to badanie, które polega na wciskaniu w grunt specjalnego stożka z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w sposób ciągły – wyjaśnia Konrad Mróz, rzecznik prasowy Grupy PGE.

Z kolei w ramach zaplanowanych badań laboratoryjnych zaprojektowano wykonanie badań parametrów fizyczno-mechanicznych oraz chemicznych pobranych próbek gruntów i wody podziemnej.

- Finalnym wynikiem zrealizowanych prac będzie dokumentacja niezbędna w kolejnych etapach realizacji projektu - przygotowania projektu technicznego, będąca częścią projektu budowlanego. Pozyskane dane pozwolą także na dobór odpowiednich kabli eksportowych i zaplanowanie głębokości ich ułożenia w części lądowej – mówi Konrad Mróz.

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 1, czyli lądowa stacja transformatorowa wraz z ławą kablową, pozwalające wyprowadzić moc z morskiej farmy wiatrowej na ląd, powstanie w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w sąsiedztwie planowanych lądowych stacji dla projektów Baltica 2 i Baltica 3. Pod budowę lądowej stacji transformatorowej dla Baltica 1 zaplanowano teren o powierzchni około 9,5 hektara. Budowa i oddanie do użytku morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 planowane są po 2030 roku.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu na wysokości Łeby. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiony po 2030 roku.

Kolejne dwa projekty to Baltica 2 i Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, Grupa PGE realizuje wspólnie z Ørsted. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

Tymczasem w Ustce trwają prace rozbiórkowe na terenie byłego przedsiębiorstwa połowowego Korab, gdzie powstanie baza operacyjno-serwisowa morskich farm wiatrowych Grupy PGE. W kwietniu teren pod jej budowę ma być już uprzątnięty.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza