Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski uhonorował działacza słupskiej Solidarności

Zbigniew Marecki
Archiwum
Zenon Lasoń, działacz słupskiej Solidarności w latach 80. został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, słupszczaninowi wręczył wojewoda pomorski. Uroczystość miała miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Zenon Lasoń latach osiemdziesiątych ub. wieku był pracownikiem słupskiej "Pomorzanki" Organizował tam Komitet Strajkowy w czasie polskiego Sierpnia w 1980 roku. Potem tworzył oficjalne struktury tego związku.

W stanie wojennym był internowany w Strzebielinku. Po wyjściu na wolność zajmował się kolportażem prasy podziemnej. Był też obiektem kilku akcji służb specjalnych PRL.

Odznaczenie otrzymał w towarzystwie innych działaczy Solidarności z całego województwa. Impreza zorganizowana przez gdański oddział IPN była także okazją do promocji nowych książek o dziejach Solidarności, w tym o Solidarności w Słupsku.

Chodzi o drugi tom pracy dr. Igora Hałagidy z gdańskiego IPN . W swojej najnowszej książce. historyk pisze o tym, jak członkowie Komitetu Wojewódzkiego PZPR i Służba Bezpieczeństwa ze Słupska walczyły z Solidarnością.

Publikacja pt. "NSZZ Solidarność Regionu Słupskiego (1980-1990). Tom 2: dokumenty Komitetu Wojewódzkiego PZPR i Służby Bezpieczeństwa" zawiera wybór stu dokumentów stworzonych przez działaczy partyjnych oraz bezpiekę. Jest kontynuacją pierwszej monografii słupskiej "S", którą wydano rok temu.

Według dr. Hałagidy czytelnicy otrzymają do ręki dokumenty,które nigdy jeszcze nie były przez nikogo czytane w archiwum. W książce, która w księgarniach ma się pojawić pod koniec stycznia, czytelnik znajdzie kilka nazwisk ludzi z kierownictwa słupskiej Solidarności, które okazały się współpracownikami SB.

Będzie też można przeczytać, jak doszło wiosną 1982 roku, do nagrania głośnej wówczas audycji radiowej "Słupskie obrachunki", w której część działaczy Solidarności odżegnywała się od organizacji.
Jak się dowiedzieliśmy, w książce pojawią się także nazwiska bardzo zaangażowanych esbeków słupskich i tajnych współpracowników, którzy dotychczas biorą udział w życiu społecznym miasta i regionu.

Hałagida przygotowuje już także trzeci tom dziejów słupskiej Solidarności, który w księgarniach ma się pojawić do końca 2012 roku. Zawierał będzie dokumenty słupskiej "S".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza