Program dla młodzieży "Energia wiatru - Energia wolności"

Materiał informacyjny Gmina Miejska Rumia
Blisko 900 uczniów wzięło udział w programie edukacyjnym „Energia wiatru – Energia wolności”, organizowanym przez Gminę Miejską Rumia. Od 19 lutego przez około dwa tygodnie w tutejszych podstawówkach oraz wybranych szkołach ponadpodstawowych powiatu wejherowskiego, słupskiego i lęborskiego prowadzone były warsztaty i prelekcje, mające na celu zainteresowanie młodzieży sektorem morskiej energetyki wiatrowej.

Troska o środowisko naturalne staje się dziś coraz pilniejszą sprawą, stąd poszukiwanie alternatywnych źródeł energii jest dla wielu państw priorytetem. W tym kontekście morska energetyka wiatrowa na Bałtyku postrzegana jest jako gałąź gospodarki mogąca z jednej strony zaspokoić część zapotrzebowania energetycznego kraju, z drugiej - zmniejszyć udział paliw kopalnych w energetyce. Organizowane przez Rumię i partnerów warsztaty jako główny cel stawiały zainteresowanie uczniów branżą zielonej energii, z którą mogliby związać swoją zawodową przyszłość.

- Chcieliśmy zainteresować młodzież nową, innowacyjną ścieżką rozwoju i kariery w zakresie morskich farm wiatrowych. Młode osoby, które kończą pewien etap edukacji i zaczynają następny, często mają wiele dylematów związanych z wyborem kolejnej szkoły. Nasz projekt dał młodzieży możliwość rozważenia wyboru dynamicznie rozwijającej się na Pomorzu branży offshore wind. Czekają ciekawe, a przede wszystkim dobrze płatne miejsca pracy - mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Teoria wsparta pomocami naukowymi - młodzież skonstruowała w projekcie ponad 450 mini farm wiatrowych.

Celem warsztatów było przekazanie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania farm wiatrowych na morzu, ale także przybliżenie młodzieży spektrum zawodów, które są niezbędne, aby nowa gałąź gospodarki mogła się w Polsce rozwinąć. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych pomocy naukowych – takich jak wiatraki czy mierniki – uczestnicy mogli zgłębiać tajniki technologii wiatrowej oraz zrozumieć, jakie korzyści ekologiczne wynikają z wykorzystania zielonej energii oraz jak działania jednostki mogą wpływać na przyszłość naszej planety.

Organizatorem projektu jest Gmina Miejska Rumia, a partnerami: miejska spółka Rumia Invest Park oraz deweloperzy morskich farm wiatrowych na Bałtyku: norweski koncern Equinor oraz Polenergia - największa polska prywatna grupa energetyczna.

- Spółka miejska Rumia Invest Park jako lider projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, od początku stawia na edukację dzieci i młodzieży w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Dlatego w sposób naturalny zostaliśmy partnerem programu edukacyjnego „Energia wiatru-Energia wolności”, prowadzonego przez Miasto Rumia. To jest już nasz drugi projekt prowadzony w partnerstwie z inwestorami morskich farm wiatrowych jakimi są Polenergia SA i Equinor Polska. Nasz wspólny program ma przede wszystkim zachęcić a może nawet wzbudzić pasję do poznania tajników budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Mamy nadzieję, że po warsztatach część młodzieży zostanie aktywnymi uczestnikami zielonej transformacji Pomorza a nawet Polski - mówi Agnieszka Rodak, prezes zarządu Rumia Invest Park.

Wiatr, Bałtyk i energia: tak natura łączy się z technologią

Jak przekonuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce - zaangażowanie firmy w działania edukacyjne, towarzyszące rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej, wpisuje się w misję prowadzoną przez Equinor.
- Aktywnie bierzemy udział w transformacji energetycznej Polski, a jednym z jej elementów jest szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat energii z wiatru. Na Bałtyku realizujemy trzy projekty o łącznej mocy 3 GW, które będą generować zieloną energię dla ponad 4 milionów osób. Dzięki projektom, które wspólnie prowadzimy dzisiejsza młodzież będzie mogła w przyszłości rozwijać się zawodowo w całkowicie nowym sektorze gospodarki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk.

– Udział Polenergii w programie „Energia wiatru - Energia wolności” idealnie wpisuje się w „Strategię Zrównoważonego Rozwoju”, realizowaną przez naszą Grupę – mówi Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia. - W ramach Akademii Kompetencji Morskich, jednego z naszych pięciu programów flagowych, kładziemy szczególny nacisk na edukację dzieci i młodzieży w zakresie transformacji energetycznej. W ten sposób pokazujemy nowe perspektywy zawodowe, które właśnie zaczynają się otwierać w rosnącej branży offshore w Polsce.

Edukacja dla przyszłości – Edukacja dla transformacji energetycznej

Warsztaty "Energia wiatru - Energia wolności" miały także za zadanie ukazać młodym ludziom wagę podejmowania świadomych decyzji w kontekście ochrony środowiska. Dzięki takiemu przedsięwzięciu młodzież zyskuje nowe spojrzenie na kwestie zielonej energii. Chodzi też o to, jak zapewniają organizatorzy, by zrozumieli, jak ich jednostkowe działania mogą wpływać na kształtowanie przyszłości naszej planety.

Warsztaty edukacyjne "Energia wiatru - Energia wolności" trwały od 19 lutego 2024 r. do końca lutego 2024 r. Wzięło w nich udział ponad 900 uczniów z 16 szkół łącznie, w tym szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z terenu Rumi oraz wybrane w powiatach: wejherowskim, lęborskim oraz słupskim.

Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała pamiątkowy Certyfikat Uczestnictwa w Warsztatach „Energia wiatru - Energia wolności”, zaś każdy uczeń drobny upominek.

Zadanie "Energia wiatru - Energia wolności” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program dla młodzieży
Program dla młodzieży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza