Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura w Słupsku zakończyła duże śledztwo. Grupa przestępcza oskarżona o kradzież i paserstwo ciężarówek

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
archiwum
Prokuratura Okręgowa w Słupsku zakończyła ogromne śledztwo w sprawie organizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą samochodów ciężarowych na terenie Niemiec i paserstwem. Na ławie oskarżonych zasiądzie 25 osób. Najstarsza ma 80 lat.

Sprawa zaczęła się w 2017 roku, gdy słupska policja zatrzymała jedną osobę, jadącą skradzionym w Niemczech samochodem ciężarowym marki MAN. Śledztwo rozrosło się do ogromnych rozmiarów. Do jego prowadzenia prokurator generalny powołał specjalną grupę śledczą, która na co dzień współpracowała z niemieckimi prokuratorami i policjantami.

Akta główne sprawy obejmują 72 tomy, w których zgromadzono łącznie prawie 15 000 stron różnego rodzaju dokumentacji. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządzono na prawie 250 stronach. Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku prowadzone było przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Nie do wiary, do czego zdolni są złodzieje: najgłośniejsze k...

Kradli, przywozili, rozbierali

- Skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Sz., Krzysztofowi P., Łukaszowi L., Piotrowi J., Waldemarowi Ch., Januszowi D., Piotrowi M., Marcinowi R. Danielowi R., Andrzejowi Sz., Tomaszowi B., Dacjanowi H., Bartłomiejowi R., Sławomirowi H., Waldemarowi T., Rafałowi Cz., Arturowi Ch., Witoldowi K., Szymonowi W., Rafałowi B., Rafałowi S., Jakubowi G., Patrykowi O., Czesławowi N. oraz Andrzejowi P. w związku z popełnieniem szeregu przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, a dotyczących między innymi kradzieży oraz paserstwa 21 samochodów ciężarowych oraz naczep – informuje Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Oskarżeni to przede wszystkim mieszkańcy województwa pomorskiego, głównie Kaszub, także Słupska, ale również województwa wielkopolskiego oraz śląskiego w wieku od 32 do 80 lat.

Według ustaleń śledztwa przestępcza działalność oskarżonych trwała od stycznia 2014 roku do lutego 2017 roku. Była prowadzona głównie na terenie Niemiec, gdzie kradziono samochody ciężarowe oraz na terenie Kaszub, gdzie samochody rozbierano na części. Część pojazdów również przemalowywano, zmieniano oznaczenia fabryczne, a po sfałszowaniu dokumentacji pojazdu sprzedawano odbiorcom na terenie Polski oraz innych krajów Europy, głównie Europy Wschodniej.

Gdzie kradną samochody najczęściej, a gdzie najrzadziej w Polsce? Niestety nie ma regionu w kraju, gdzie w ogóle nie dochodzi do kradzieży samochodów, ale są miejsca, w których jest ich bardzo mało w skali kraju, bądź przeciwnie - bardzo dużo. Zobacz, gdzie!

Gdzie najczęściej kradną auta w Polsce? Sprawdź!

Sprzedawali i prali

- Z poczynionych ustaleń wynika również, że oskarżeni podzieleni byli na mniejsze grupy według specjalności. Jedni w Niemczech zajmowali się kradzieżą samochodów, inni przeprowadzaniem samochodów do Polski przez granicę, kolejni - rozbieraniem ich na części, przerabianiem i sprzedażą. Jeszcze inne osoby zajmowały się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z tego procederu. Do ponownej sprzedaży skradzionych samochodów ciężarowych oraz do prania brudnych pieniędzy wykorzystywano tzw. „słupów”, którzy w tym celu zakładali fikcyjne firmy – opisuje proceder Paweł Wnuk.

Na czele grupy przestępczej stali Sławomir Sz. oraz Krzysztof P., którzy z popełniania przestępstw uczynili sobie źródło stałego dochodu. Kradzieżą padały głównie samochody ciężarowe marki MAN spełniające wymogi środowiskowe, a wartość skradzionych pojazdów oraz naczep wyceniono na około 12 milionów złotych.
- Przeprowadzone śledztwo pozwoliło na odzyskanie prawie połowy skradzionych pojazdów – dodaje prokurator.

Jak zapobiegać kradzieżom samochodów?

Oskarżeni o kierowanie grupą przestępczą Sławomir Sz. oraz Krzysztof P. W czasie śledztwa nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw oraz odmówili złożenia wyjaśnień. Pozostali członkowie grupy również w większości nie przyznawali się do przestępstw. Jednak kilku oskarżonych przyznało się do zarzutów, a ich wyjaśnienia w dużej mierze pozwoliły na rozwikłanie sprawy oraz wzajemnych powiązań między członkami tej grupy.

- Spośród oskarżonych jedna osoba wciąż jest tymczasowo aresztowana, wobec kilku pozostałych na etapie prowadzonego śledztwa stosowane były tymczasowe aresztowania, które następnie zostały pozamieniane na środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym - dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe o wartości w wysokości nawet pół miliona złotych - informuje prokurator. - Szefowie grupy przestępczej, to jest Sławomir Sz. oraz Krzysztof P., a także kilku innych oskarżonych, obecnie odbywają kary pozbawienia wolności do innych spraw.

Zobacz też:

Policja rozbiła „dziuplę”  w Kościerzynie, gdzie rozbierano na części auta kradzione w Trójmieście i okolicach.

Auta kradzione w Trójmieście i okolicach znaleziono w "dziup...

Większość oskarżonych, w tym Sławomir Sz. oraz Krzysztof P., była wcześniej karana sądownie, głównie za przestępstwa przeciwko mieniu. Na poczet przyszłych kar oraz roszczeń majątkowych prokuratura na mieniu oskarżonych, w tym na nieruchomościach, dokonała zabezpieczenia majątkowego o wartości prawie 10 milionów złotych.

Oskarżonym grozi kara do 15  lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza