Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa na ul. Grodzkiej. Kierowcy narzekają

Alek Radomski [email protected]
Na przejściu dla pieszych powstaje wyspa bezpieczeństwa.
Na przejściu dla pieszych powstaje wyspa bezpieczeństwa. Kamil Nagórek
Przebudowa na ul. Grodzkiej jeszcze się nie zakończyła, a już słychać narzekania. Kierowcy przyznają, że próg zwalniający niewiele zmienia. Połowicznie z przebudowy cieszą się mieszkańcy.

Budowa elementów spowalniających ruch (tak urzę­dnicy nazywają prace na ulicy Grodzkiej) miała ostatecznie rozwiązać liczne problemy z tą ulicą. Tymczasem niewykluczone, że wprowadzane właśnie poprawki będą wymagały kolejnych. Co ciekawe, sami kierowcy ze Słupska, którzy na co dzień jeżdżą po wybudowanym właśnie progu zwalniającym, przyznają, że niewiele on zmienia, choć wyraźnie miał spowolnić ruch.

- Wiem, że na ulicy Grodzkiej jest ograniczenie do 30 km na godzinę, ale zdarza się, że jeżdżę tamtędy szybciej - przyznaje pan Paweł ze Słupska.

- Przed wjazdem na próg nie zwalniam, bo nie ma takiej potrzeby. Jest tak wyprofilowany, że przejeżdżam po nim bez większych obaw o zawieszenie. Przed progiem nie zwalniają też inni kierowcy. Szcze­gólnie ci, którzy jadą od strony alei Sienkiewicza. Nie hamują też autobusy.

Kierowcy mówią, że wyniesienie kostki brukowej w miejscu, gdzie brukowana ulica krzyżuje się z asfaltem nie spełnia swojej przypisanej roli. Wyniesienie jest za szerokie i ma zbyt łagodny podjazd.

- Dobrze, że robi się cokolwiek - mówi Gerard Malinowski, mieszkaniec bloku przy ul. Grodzkiej 1. - Policja nie reaguje na jeżdżących za szybko i łamiących przepisy kierowców. Zgodnie z kodeksem po ulicy jeżdżą tylko kursanci szkół jazdy. Kiedy prace w końcu się zakończą, myślę że powinno być lepiej. Jednak próg zrobiłbym wyż­szy.

Drogowcy mówią, że to nie koniec prac. Na brukowanej ulicy mają być obecni do połowy przyszłego tygodnia.

Michał Żuber, miejski inżynier ruchu, przyznaje, że próg nie może być wyższy niż zaprojektowane 12 centymetrów. Powód to niskopodłogowe autobusy. Kierowcy nie zwalniają, ale będą zwalniać, bo to nie koniec prac i zaplanowanych ograniczeń.

- Na progu powstanie przej­ście dla pieszych z azylem. Takie rozwiązanie spowoduje zwężenie pasa ruchu, a kierowcy jadący od strony Sienkiewicza będą musieli zwolnić - podkreśla Michal Żuber.
Jak argumentuje ZIM, z kolei auta jadące od ulicy Kowalskiej też się nie rozpędzą, bo tuż za zakrętem robotnicy właśnie wynieśli kostkę brukową, tworząc azyl na istniejącym już przejściu dla
pieszych. Kierowcom przy­pomina­my, że na ulicy Grodzkiej wprowadzono stre­fę ograniczonej prędkości, gdzie obowiązuje 30 km na godzinę. Informują o tym znaki ustawione przed wjazdem na most Kowalski i na wjeździe na Grodzką od strony alei Sienkiewicza.

Tych ograniczeń nie kasują skrzyżowania. ZIM nie planuje ustawiania dodatkowych znaków informujących o ograniczeniu. Znaków nie powtarza się w takiej strefie, a ich nadmiar szpeci miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza