Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy dotyczące zasiłku

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. sxc.hu
Czytelnicy pytają o zmiany w prawie.
Czytelnicy pytają o zmiany w prawie.
- Urodziłam dziecko w lutym 2006 roku - pisze w e-mailu do redakcji Czytelniczka. - Kiedy składałam wniosek o zasiłek rodzinny musiałam złożyć rozliczenie podatku z roku 2004.

A w tym czasie oczywiście pracowałam i żeby było śmiesznie byłam panną, więc moja sytuacja materialna nijak się nie miała do obecnej.

Oczywiście rodzinnego nie dostałam mimo tego, że na rodzinę zarabiał tylko mąż. Rodzinnego nie dostawałam przez pół roku. W tym roku natomiast podjęłam pracę w marcu, oczywiście od razu to zgłosiłam i rodzinne mi zabrano. Teraz chciałam złożyć wniosek, ale dowiedziałam się, że rodzinnego nie dostanę, bo nie będzie w ogóle brane pod uwagę rozliczenie z 2008 roku tylko teraźniejszy dochód.

To ja się pytam dlaczego, kiedy urodziłam dziecko, nikt nie brał pod uwagę faktycznego dochodu tylko ten z 2004 roku, a teraz jak tylko podjęłam pracę nie bierzecie pod uwagę rozliczenia z poprzedniego roku? Moim zdaniem powinno być to wypośrodkowane i po co każecie składać rozliczenie, jak i tak w przypadku, kiedy pracuję, nie jest ono brane pod uwagę? I co z tym rodzinnym, którego przez pół roku nie dostawałam, nikt z MOPS-u się nie interesował, a przecież moja sytuacja diametralnie się zmieniła.

Mam nadzieję, że mi pani odpowie na te dziwne dla mnie kryteria przyznawania rodzinnego. Dodam, że w tej chwili mój dochód przekracza 504 złote na osobę, mimo tego, że pracuję na pół etatu.

- Od roku 2004 kilkakrotnie już zmieniły się przepisy, na podstawie których ustalane jest prawo do zasiłku rodzinnego - odpowiada Joanna Gralka, inspektor działu świadczeń rodzinnych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie.

- Podstawowym dokumentem, na podstawie którego ustalane są uprawnienia do świadczeń rodzinnych są zaświadczenia z urzędów skarbowych za rok poprzedzający okres zasiłkowy. I tak osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne na okres zasiłkowy, rozpoczynający się 1 listopada 2009 roku, będą musiały przedstawić nam zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodach za rok 2008.

Jednak, jeżeli zmieniła się sytuacja zawodowa osoby i tak np. osoba, która nie pracowała w roku 2008 i jej zaświadczenie z US będzie opiewało na kwotę 0 zł, w roku 2009 podejmie zatrudnienie to jej dochód uzyskany z pierwszego pełnego miesiąca pracy zgodnie z przepisami będziemy traktowali jako dochód uzyskany. Może to spowodować brak prawa do świadczeń rodzinnych, bo wraz z uzyskaniem dochodu zostanie przekroczone kryterium. W pani sytuacji podjęcie zatrudnienia od marca tego roku spowodowało przekroczenie kryterium i tym samym utratę prawa do zasiłku rodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza