Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowano plan zagospodarowania śródmieścia Lęborka

Edyta Litwiniuk [email protected]
Plan uporządkuje zasady zabudowy Śródmieścia - zapowiada naczelnik wydziału architektury Wojciech Jurak.
Plan uporządkuje zasady zabudowy Śródmieścia - zapowiada naczelnik wydziału architektury Wojciech Jurak. Fot. Edyta Litwiniuk
W Lęborku po 5 latach prac uchwalono plan zagospodarowania Śródmieścia. Zabytkowe centrum miasta ma mieć spójną zabudowę. Nie będzie można przebudowywać kamienic bez zgody konserwatora zabytków.

Nowe budynki

Nowe budynki

Plan przewiduje też wygospodarowanie w centrum miasta kilku miejsc, w których najprawdopodobniej powstaną nowe budynki. Do zabudowy zostały m.in. przeznaczone oba skwery przy Placu Pokoju i miejsce, w którym budynek starej kotłowni przy ul. Wyszyńskiego. Jeszcze nie wiadomo czy w te miejsca zainwestuje miasto czy zostaną sprzedane w przetargu.

W centrum będą też miejsca parkingowe.

Od 2003 roku trwały prace nad planem zagospodarowania dla śródmieścia Lęborka. Projektowanie zakończono 2 lata temu. Nie wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni wizją władz, dlatego plan wykładano dwa razy. Został w końcu uchwalony. - Plan zagospodarowania Śródmieścia to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Pozwoli m.in. na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni dotąd niezagospodarowanych - mówi Włodzimierz Klata, burmistrz Lęborka.

Najbardziej radykalne zmiany, jakie proponuje plan to usunięcie z centralnej części placu Pokoju samochodów. Ma on pełnić funkcję miejskiego deptaka jako przedłużenia ul. Staromiejskiej. W zamian miejsca parkingowe miałyby pojawić się na dwóch bokach placu Pokoju: po dwóch stronach ulicy od tzw. Belwederu a także po obu stronach ulicy od strony skweru przy postoju taksówek. W obrębie tych ulic będzie mogło zaparkować ok. 100 aut. Parking na kilkadziesiąt miejsc pojawi się także niedaleko centrum: w widłach alei Niepodległości i ul. Kossaka.

- Na ulicy Waryńskiego powstanie nowy most, a ulica zostanie przebudowana i stanie się przejezdna. Chcemy w ten sposób usprawnić ruch w obrębie centrum i szybciej wyprowadzić samochody z miasta - mówi Wojciech Jurak, naczelnik wydziału architektury lęborskiego magistratu. Dla mieszkańców miasta interesujący może być kolejny punkt planu, który zakłada, że większość przedwojennych budynków w centrum miasta zostanie uznana zabytkami.

Plan szczegółowo określa detale budynków znajdujących się w zabytkowym centrum miasta. Od kształtu dachu po wygląd okna. - Plan nakazuje utrzymanie historycznej kompozycji obiektów od detali obiektów po elewacje. Przekształcenia będą musiały być uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. - zauważa Wojciech Jurak. Zanim plan, według którego będzie teraz kształtował się charakter Śródmieścia wejdzie w życie minie trochę czasu. - Formalności mogą potrwać nawet miesiące - zapowiada miejski architekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza