Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak zabija, badanie nie boli. Profilaktyka dostępna w Słupsku. Sprawdź, skorzystaj!

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Jacek Babicz / Polskapresse
Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą wykonać panie w wieku 45-74 lata. To dobra zmiana. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat. To samo dotyczy cytologii. Do tej pory korzystały z niej panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada program obejmuje kobiety od 25. do 64. roku życia. Gdzie skorzystać tych badań? I jakie jeszcze programy profilaktyczne prowadzone są w Słupsku?

Mammografia pozwala wykryć na wczesnym etapie groźne zmiany w piersiach. Cytologia jest stosowana w profilaktyce raka szyjki macicy. To nie wszystkie bezpłatne badania, na jakie możemy się zapisać. Pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza też na kolonoskopię (profilaktyka raka jelita grubego), Miejski ZOZ w Słupsku prowadzi m.in. profilaktykę gruźlicy oraz program „Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii w Mieście Słupsku na lata 2022-2030”, a Salus – do końca tego roku – profilaktykę cukrzycy.

Mammografia - rak piersi

Badanie mammograficzne przeprowadza się kobietom bez objawów chorobowych w celu profilaktyki raka piersi. Wykrywa ono bardzo wczesne i małe zmiany, co ma wpływ na skuteczność leczenia. Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania, o ile spełnia się kilka warunków:

 • - profilaktyka obejmuje panie w wieku 45-74 lata
 • - które nie brały udziału w tym programie w ciągu ostatnich 24 miesięcy
 • - albo brały w nim udział i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach
 • - nie mają podejrzenia raka piersi i nie leczą się onkologicznie

Gdzie należy się zgłosić na badanie?

 1. - Centrum Zdrowia SALUS, Słupsk, ul. Zielona 8, tel. (59) 848 90 00 oraz 722 149 403
 2. - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Słupsk, ul. Hubalczyków, osobiście w rejestracji mammograficznej (I piętro , blok C) czynnej 8-14:30, telefonicznie pod nr. 59 84 60 159 w godzinach pracy rejestracji mammograficznej
 3. - Samodzielny Publiczny Miejski ZOZ w Słupsku, Przychodnia Rejonowa ul. Tuwima 37. Rejestracja osobista lub telefoniczna tel. 59 84 74 520.

Kolonoskopia

Program przeznaczony jest dla osób:

 • - w wieku od  50-65 lat lub 40-49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu raka jelita grubego u najbliższych krewnych
 • - bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego
 • - które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Na badanie, które trwa od 15 do 40 minut, nie jest potrzebne  skierowanie, a jego wykonanie jest możliwe również w znieczuleniu.
W Słupsku program profilaktycznej bezpłatnej kolonoskopii realizują dwie placówki: Salus ul. Zielona 8  oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka ul. Hubalczyków 1.
 

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Cytologia to jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, bezbolesne i skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, kiedy nie ma żadnych objawów.
Mogą z tego badania bezpłatnie i bez skierowania skorzystać panie w wieku od 25 do 64 lat. Należy je robić co trzy lata, a w przypadku czynników ryzyka (tzn. zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, zakażenie HPV) co roku.
Cytologię można wykonać we wszystkich gabinetach ginekologicznych oraz u położnych posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
 

Program profilaktyki gruźlicy

Samodzielny Publiczny Miejski Zaklad Opieki Zdrowotnej w Słupsku prowadzi program zapobiegania gruźlicy, adresowany do osób powyżej 18. roku życia, które nie miały w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:

 • - miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą;
 • - mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, obciążone problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).

Program realizują pielęgniarki POZ wobec osób zadeklarowanych na ich listę. Programem mogą być objęte także osoby, które samodzielnie zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki. Otrzymają do wypełnienia ankietę, w której są pytania dotyczące m.in.: warunków mieszkaniowych, ewentualnego kontaktu z osobami chorymi na gruźlicę, narażenia na kontakt z azbestem, sadzą, smołą, spalinami i surowcami gumowymi, cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek, odżywiania się, chorób krwi, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, uzależnienia od narkotyków, dolegliwości typu: utrzymujący się ponad trzy tygodnie przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność, osłabienie, stany podgorączkowe, ból w klatce piersiowej, nocne poty, nawracające zakażenia układu oddechowego, gwałtownej utraty wagi ciała, przyjmowania leków osłabiających odporność (leki immunosupresyjne, sterydy).
Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez pielęgniarki środowiskowe w placówkach:

 • - Przychodnia Rejonowa przy ul. J. Tuwima 37, gab. 201
 • - Przychodnia Rejonowa przy ul.  Łokietka 6, gab. 202
 • - Przychodnia Rejonowa przy ul. 11 listopada 7, gab. 205
 • - Przychodnia Rejonowa przy ul. Westerplatte 1, gab. 204

Profilaktyka cukrzycy

Do końca tego roku Salus prowadzi profilaktykę cukrzycy. Mogą z niej skorzystać osoby

 • - aktywne zawodowo w wieku 18-64 lata, dotychczas nieleczone z powodu cukrzycy typu 2, które w ankiecie FINDRISK uzyskały 12 punktów i więcej
 • - osoby w wieku 45 lat i więcej, bez względu na liczbę punktów w ankiecie FINDRISK

Ankieta dostępna jest on-line  pod adresem https://ankieta.przedcukrzyca.pl/. Każdy, kto po wypełnieniu ankiety zostanie zakwalifikowany do programu, dostanie powiadomienie telefoniczne i zlecenie na badanie glukozy z krwi. Wyniki badań zostaną ocenione przez lekarza. Osoby ze zdiagnozowanym „stanem przedcukrzycowym” zostaną zakwalifikowane do 3 etapu programu i otrzymają bezpłatny roczny karnet fitness plus pakiet darmowych konsultacji.

Dla serca

SPM ZOZ w Słupsku do 2030 roku prowadzi program profilaktyki nadciśnienia, chorób serca i hipercholesterolemii (duży poziom cholesterolu).
Zaprasza osoby, które:

 • - prowadzą mało aktywny tryb życia,
 • - chciałyby zmienić swoje nawyki żywieniowe,
 • - mają nadwagę/ otyłość,
 • - palą wyroby tytoniowe,
 • - chorują na cukrzycę lub mają nieprawidłową glikemię.

Nie kwalifikują się do udziału w programie

 • - osoby przebywające pod opieką poradni kardiologicznej,
 • - osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie tętnicze lub obniżające cholesterol we krwi,
 • - osoby, które uczestniczyły w działaniach edukacyjnych obejmujących tę samą tematykę w ciągu dwóch lat, np. CHUK lub
  KORDIAN.

Program realizowany jest w Poradni Promocji Zdrowia SPMZOZ w Słupsku w Przychodni Rejonowej przy ul. Westerplatte 1 w Słupsku, gab. 401, 3 piętro. 

Kontakt: tel. 782 331 116 (poniedziałki 9-11), SMS 782 331 116 - Magdalena Tańska;
tel. 571 226 103, SMS 571 226 103 - Sylwia Laskowska, messenger Poradnia Promocji Zdrowia, e-mail: [email protected].

Jak korzystamy z tych badań?

W Pomorskim NFZ słyszymy, że ciągle jeszcze za mało osób korzysta z darmowych programów profilaktycznych.
I tak, od początku grudnia 2022 r. z profilaktycznej kolonoskopii na Pomorzu skorzystało  2363 pacjentów. W placówkach realizujących ten program w Słupsku profilaktyczną kolonoskopię wykonano u 289 pacjentów.

Z kolei cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w 2022 r. wykonało 86 424 kobiet. A mogło z niej skorzystać 634 630 pań! Do tej pory najwięcej kobiet zostało zbadanych w powiecie człuchowskim - 27,29%, w powiecie kwidzyńskim - 24,78%, w powiecie starogardzkim - 23,37% oraz chojnickim - 19,63%. Obszary te przewyższają średnią wartość objęcia populacji programem profilaktyki raka szyjki macicy w całym kraju, która wyniosła 11,24%, natomiast dla województwa pomorskiego wyniosła 13,62 procent. W powiecie słupskim w ramach programu w 2022 r. zostało przebadanych 10,28 % kobiet kwalifikujących się do programu natomiast w samym mieście Słupsku 13,37% .

Z danych uzyskanych z 2022 r. wynika, że mammografię w województwie pomorskim w ramach programu profilaktyki raka piersi wykonało 136 221 kobiet. Do programu kwalifikowało się 305 023 kobiet. Prawie trzy razy więcej! Najwięcej kobiet wykonało badania mammograficzne w ramach profilaktycznego programu w powiatach: kartuskim 60,61%, gdańskim 50,15%, słupskim 49,68%, kościerskim 49,51% oraz tczewskim 49,48%.  Średnia wartość objęcia populacji tym programem w województwie pomorskim wyniosła 44,66 %., dla całego kraju to wartość 37,33%.

- Nadal jest to zbyt mały procent osób, które korzystają z bezpłatnych badań przesiewowych, a przecież wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia - mówi Monika Kierat, rzecznik Pomorskiego NFZ w Gdańsku. I dodaje, że NFZ uruchomił bezpłatną infolinię onkologiczną. Dzwoniąc pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590 -  i wybierając linię numer 3, można dowiedzieć się m.in., jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie można wykonać badania i z których programów profilaktycznych można skorzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza