Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratuszowy park w Miastku z pionierami

Andrzej Gurba [email protected]
Być może park miejski w Miastku, obecnie bezimienny, otrzyma nazwę im. starosty Wacława Kowalskiego i pierwszych osadników
Być może park miejski w Miastku, obecnie bezimienny, otrzyma nazwę im. starosty Wacława Kowalskiego i pierwszych osadników Andrzej Gurba
Czy powstanie park miejski im. starosty Wacława Kowalskiego i Pierwszych Osadników Ziemi Miasteckiej? Na razie trwa lustracja.

Jan Basara, przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku, proponuje, aby park przed ratuszem nazwano im. starosty Wacława Kowalskiego i Pierwszych Osadników Ziemi Miasteckiej. - Nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy zaraz po wojnie budowali Miastko od podstaw. Inne miasta o tym pamiętają. To nasza historia. W ten sposób budujemy też naszą tożsamość, wspólnotę - mówi J. Basara, zaznaczając, że chciałby przy tym uniknąć dawnych politycznych odniesień.

Basara swój pomysł zgłosił już kilka miesięcy temu, licząc, że park zostanie tak nazwany 27 kwietnia tego roku. Wtedy minęła 70. rocznica przybycia 22-osobowej polskiej grupy operacyjnej, na której czele stał Wacław Kowalski, który został pierwszym pełnomocnikiem na obwód miastecki (to był wtedy odpowiednik starosty). Pytamy przewodniczącego rady, dlaczego jego wniosek utknął.

Zobacz także: Miastko: Według ratusza płatne strefy parkowania są OK

- Wniosek nie utknął. Nie będę ukrywał, że prześwietlamy postać pierwszego starosty. Chcę mieć pewność, że to osoba, której nie można nic zarzucić w działalności - wyjaśnia Basara. A więc, czy i kiedy ma szansę na realizację wniosek przewodniczącego, na razie nie wiadomo. J. Basara chce też, aby w 2017 roku Miastko w oficjalny i uroczysty sposób świętowało 400-lecie potwierdzenia praw miejskich. Do tej pory nie było obchodów takich rocznic. Przewodniczący rady chce to zmienić wzorem innych gmin.

- Rok 1617 w tym względzie nie budzi wątpliwości. Uważam, że powinniśmy pamiętać o takich wydarzeniach i datach. Oczywiście wiem, że nie tak dawno pojawiły się nowe dokumenty, z których może wynikać, że Miastko prawa miejskie otrzymało znacznie wcześniej. Nie jest to jednak aż tak dobrze udokumentowane - oznajmia J. Basara.

Przewodniczący rady ma na myśli kopię napisanego po łacinie listu rady miasta Miastka (Rummelsburg) do rady toruńskiej datowanego na 25 listopada 1368 roku.W liście tym miasteccy rajcy zawiadomili rajców toruńskich o korespondencji toruńskiego ławnika dotyczącej pieniędzy, które miał zwrócić Henryk Swinghe, pleban, przypuszczalnie miastecki.

Dokument odnalazł profesor Janusz Tandecki. - Podpis rajcy miasta Miastko dowodzi, że w tym okresie był już tu wykształcony samorząd miejski i może świadczyć o tym, że ośrodek ten posiadał już wówczas prawa miejskie. Za tą tezą przemawia fakt, że leżący w pobliżu Bytów otrzymał prawa miejskie w 1346 roku, a Biały Bór w 1382 roku - opisywał w referacie prof. J. Tandecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza