Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regiopedia. Warcisław Machura ze Słupska zwycięzcą konkursu

Fot. Magdalena Sosin
Komisja konkursowa ocenia hasła. Od prawej: Andrzej Remelski, geograf i przewodnik turystyczny ze Słupska, Marek Rudnicki – moderator z "Głosu Szczecińskiego”, Marcin Barnowski – moderator z "Głosu Pomorza” i Cezary Sołowij – moderator z "Głosu Koszalińskiego”.
Komisja konkursowa ocenia hasła. Od prawej: Andrzej Remelski, geograf i przewodnik turystyczny ze Słupska, Marek Rudnicki – moderator z "Głosu Szczecińskiego”, Marcin Barnowski – moderator z "Głosu Pomorza” i Cezary Sołowij – moderator z "Głosu Koszalińskiego”. Fot. Magdalena Sosin
Rozstrzygnęliśmy pierwszy konkurs na wpisywanie haseł do naszej internetowej encyklopedii regionu. Jury przeanalizowało ponad dwa tysiące haseł.

Aż tyle wpisali internauci na stronach pomorskiej i zachodniopomorskiej Regiopedii w okresie trwania konkursu. Dotyczą ciekawych miejsc, w tym bardzo mało znanych, wydarzeń i postaci historycznych, przyrody, turystyki. Decyzje komisji nie były łatwe. Kilku uczestników, w tym dwójkę dotychczasowych liderów konkursu, którzy mieli najwięcej punktów, trzeba było wyłączyć z klasyfikacji z powodów formalnych.

W efekcie pierwsze miejsce przypadło Warcisławowi Machurze, historykowi ze Słupska (czytaj obok). To on dostanie główną nagrodę: laptop. W. Machura wyprzedził internautów występujących pod nickami joasiakrzyściak i db. Zdobywczyni drugiego miejsca to młoda osoba z okolic Koszalina.

Wyspecjalizowała się w hasłach o zabytkach znajdujących się na jej terenie, bogato zilustrowała wpisy zdjęciami. Za to komisja przyznała jej dodatkowe punkty i aparat cyfrowy. Regiopedysta trzeci w naszym rankingu wygrał drugi aparat przede wszystkim dzięki swojej aktywności, czyli liczbie wpisanych haseł.

Upominki dostaną także zdobywcy kolejnych miejsc, aż do 10. Cieszy nas, że w tej grupie znalazło się kilku uczniów, m.in. Milena Barejsza, gimnazjalistka z Polic. Stworzyła wysoko ocenione hasła o zabytkach jej miasta oraz stolicy regionu - Szczecina. Z kolei zamykający pierwszą dziesiątkę internauta Czesław55 znalazł się w niej dzięki przyznaniu mu dodatkowych punktów za oryginalny utwór historyczno-literacki o wsi Podwilczyn, który zdecydował się opublikować w portalu.
Rozstrzygnięcie konkursu dla szkół, zamkniętego formalnie z końcem czerwca, komisja ze względu na przerwę wakacyjną postanowiła przesunąć na przełom sierpnia i września.

Lista laureatów konkursu pomorskiej i zachodniopomorskiej Regiopedii dla uczestników indywidualnych (nicki użytkowników): 1. Warcisław Machura; 2. joasiakrzyściak; 3. db; 4. MilenaBarejsza; 5. Lyllyth; 6. kamka004; 7. wojtczak.krzysztof; 8. antoś; 9. marcio15; 10. czesław55. W sprawie odbioru nagród prosimy o kontakt tel. 091 48 13 375 - po 10 sierpnia w godz. 10-15.
Inwentaryzuję stare cmentarze i pomniki

Rozmowa z Warcisławem Machurą, laureatem konkursu pomorskiej i zachodniopomorskiej Regiopedii.

- Pierwszy komentarz do wyników konkursu?

- Cieszę się, że wygrałem. Podglądając profile innych uczestników, widziałem, że mają więcej punktów ode mnie. Liczyłem, że zajmę najwyżej trzecie miejsce.

- Tworzy Pan głównie hasła historyczne.

- Jestem historykiem, więc trudno, bym bardziej interesował się innymi rzeczami. Tym bardziej że w mojej rodzinie wszyscy są historykami. Nasz region jest historycznie arcyciekawy. Odbijają się w nim dzieje całej Europy. To widać zwłaszcza na starych cmentarzach i pomnikach żołnierskich, które dokumentuję. Niedawno objechałem i zinwentaryzowałem pod tym kątem powiaty drawski i złotowski. To obszar przejściowy, na którym obok siebie występują cmentarze ewangelickie i katolickie. Ciekawostki? Na budynku jednej ze szkół znalazłem tablicę z nazwiskami polskich ułanów poległych w czasie ostatniej szarży kawaleryjskiej II wojny światowej pod Borujskiem w 1945 roku.

- Skąd zainteresowanie starymi cmentarzami, pomnikami i treściami na nagrobkach?

- Jeszcze z czasów studiów w Łodzi. Działałem w studenckim kole naukowym, w ramach którego zinwentaryzowaliśmy stare cmentarze w okolicach Łodzi i Piotrkowa. Od lat robię to samo w okolicach Słupska. Udało mi się np. opisać wszystkie groby na cmentarzu w Smołdzinie, zanim jeszcze został doszczętnie zniszczony.

- Jakimi hasłami wzbogaci pan teraz portal?

- Dokończę cykl o pomnikach żołnierskich koło Słupska, potem może zajmę się opisywaniem historii słupskich szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza