Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia. A może Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych?

red
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. Pixabay.com
Pomorscy maturzyści już wkrótce będą rekrutować się na studia. Z myślą o nich porozmawialiśmy z dziekanami Wydziału Informatyki i Wydziału Sztuki Nowych Mediów z gdańskiego oddziału Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Czy oprócz darmowego kursu języka japońskiego, studenci mogą skorzystać z podobnych możliwości rozwoju, lub zaangażowania w jakieś konkretne projekty?

dr hab. Marek Bednarczyk, prof. PJATK, dziekan Wydziału Informatyki: Nawiązaliśmy współpracę z British Council. Dzięki czemu stajemy się centrum egzaminowania z języka angielskiego, po których można otrzymać międzynarodowy certyfikat świadczący o poziomie opanowania języka. W związku z tym będziemy starali się prowadzić bardziej zaawansowane kursy z języka angielskiego i dawać wsparcie naszym studentom w tych właśnie egzaminach, na bardzo zaawansowanym poziomie.

dr Mariusz Sładczyk, dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów: Nasi studenci w ramach WF mogą uczęszczać na zajęcia z Aikido – to kolejny japoński element w naszej szkole. Oprócz tego otrzymują darmowy pakiet programów i aplikacji Microsoftu oraz bardzo duże zniżki na programy firmy Adobe, przydatne do pracy.

MB: Funkcjonuje również AZS z sekcją brydża sportowego, gdzie można nauczyć się go od podstaw. Reasumując – stawiamy na wszechstronny rozwój naszych studentów, wiążący się nie tylko ze ścisłym programem nauczania. Mocno stawiamy na jakość i kreatywność. Otwarci jesteśmy na studenckie inicjatywy – były przypadki, że studenci przyszli do nas z prośbą o rozszerzenie zajęć o dodatkowe zagadnienia. Zawsze chętnie wychodzimy takim inicjatywom naprzeciw.

MS: Panuje u nas atmosfera współistnienia różnych kultur – mamy studentów zza granicy, m.in. z Portugalii, Rosji i Ukrainy. Wykładamy po polsku, ale prowadzimy też kursy dokształcające z języka polskiego dla studentów zagranicznych.

Przejdźmy teraz do samej szkoły. Od jak dawna funkcjonuje Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych?

MB: Historia szkoły sięga 1993 roku, kiedy doszło do porozumienia rządu polskiego i japońskiego. Powstała Fundacja Rozwoju Technik Komputerowych, która założyła naszą szkołę. Uczelnia zaczęła funkcjonować w 1994 roku. W otwarcie szkoły był również zaangażowany Instytut Podstaw Informatyki PAN. W Gdańsku oddział zamiejscowy PJATK z Wydziałem Informatyki ruszył w 2007 roku. Wydział Sztuki Nowych Mediów wystartował trzy lata później, w 2010 roku, jako odpowiedź na potrzeby rynku.
MS: Dokładnie tak. Informatyka jest swoistym backgroundem PJATK, jednak szybko okazało się, że pewna odnoga tego kierunku wymusiła utworzenie wydziału, który nie będzie podchodził do tematu od strony inżynieryjnej, a od strony użytkownika technik komputerowych. Informatyk tworzący aplikacje graficzne musi konsultować się z artystami, którzy wskażą swoje potrzeby i wymagania wobec takich narzędzi, żeby stały się one dla nich użyteczne. Tak powstał Wydział Sztuki Nowych Mediów. Jak widać współdziałanie naszych wydziałów jest bardzo ważne i jest odzwierciedleniem potrzeb i oczekiwań rynku pracy.

Jak rysuje się przyszłość uczelni oraz jej oddziału w Gdańsku?

MB: Bardzo dobrze. Choć prawo w Polsce ulega ciągłym zmianom, udaje nam się utrzymać kierunek rozwoju, który obraliśmy już jakiś czas temu. To, że kierunek kształcenia jest dobry oceniamy po opiniach pracodawców i sukcesach zawodowych naszych absolwentów. Nasi studenci już w trakcie nauki podejmują pracę. Zaś uczelnia daje możliwość bycia na bieżąco z nowinkami – i to jest dobre rozwiązanie.

MS: Utrzymujemy kontakt z naszymi absolwentami, którzy miło wspominają przebytą u nas drogę edukacji. Docierają również do nas informacje, że nasi absolwenci nierzadko mają bardziej rozwinięte umiejętności niż studenci innych uczelni. Mowa chociażby o wspominanej już dobrej znajomości aplikacji graficznych czy podobnych narzędzi. Słowem – to procentuje.

Co Was wyróżnia na rynku?

MS: Interdyscyplinarność, kreatywność, praca projektowa, praktyczność czy też podejście do zdobywania wiedzy i doświadczenia.

MB: Korzystamy z tego, że jesteśmy uczelnią kameralną i możemy pozwolić sobie na większą elastyczność czyli indywidualne potraktowanie potrzeb studenta niż uczelnie publiczne. To, czym przede wszystkim chcemy zainteresować naszych studentów to połączenie działalności naukowej z zastosowaniem jej w praktyce. Ściśle współpracujemy z otoczeniem biznesowym. Niedawno ukończyliśmy realizację projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, nad którym pracowaliśmy wraz z firmą z Trójmiasta zajmującą się logistyką. Na jej potrzeby prowadziliśmy badania, których celem było zwiększenie ich możliwości rywalizacji na rynku europejskim.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku, ul. Brzegi 55, www.pja.edu.pl
Studenci kształceni są na dwóch wydziałach: Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów.

Wydział Informatyki
Kierunek: Informatyka, 
Studia I stopnia inżynierskie, 
Tryb stacjonarny i niestacjonarny (zaoczny)

Wydział Sztuki Nowych Mediów
Kierunek: Grafika
Studia I stopnia (licencjat) | tryb: stacjonarny (dzienne), niestacjonarny (zaoczny)
Kierunek: Projektowanie Graficzne
Studia podyplomowe | tryb: stacjonarny (wieczorowe) .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza