Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Słupsku. Pierwsze kilkadziesiąt osób przeszło przez komisję lekarską

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Wideo
od 16 lat
Około 360 osób obejmuje tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Słupsku. Na liście do stawiennictwa jest kilka roczników, biały personel i maturzyści. W czwartek przez komisję lekarską przeszło pierwsze kilkadziesiąt osób.

W czwartek rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa dla Słupska. Podstawowy rocznik wzywany do obowiązkowego stawiennictwa to osoby urodzone w 2004 roku. Dodatkowo na listach znaleźli się też ci, którzy z różnych powodów nie dopełnili tego obowiązku wcześniej, otrzymali kategorię B lub odroczenie.

- Ponadto mogą się zgłaszać ochotnicy, którzy ukończyli 18 rok życia - mówi ppłk Przemysław Majewski szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku. - Powoływane są też kobiety z roczników 1999- 2004. Jest to zazwyczaj biały personel, czyli osoby przydatne dla Wojska Polskiego.

Armia interesuje się też osobami, które kończą studia medyczne i informatyczne. Wezwać może tłumaczy, diagnostów laboratoryjnych, nawigatorów i weterynarzy.

Co z maturzystami? Jak zapewnia WCR Słupsk, nie muszą się oni obawiać stawiennictwa. Jeśli data na wezwaniu koliduje z którymś z egzaminu dojrzałości, wystarczy poinformować o tym komisję. Wówczas wyznaczony zostanie inny dogodny termin.

Za zorganizowanie kwalifikacji wojskowej odpowiada słupski ratusz, który jest wspierany przez żołnierzy i personel tutejszego centrum rekrutacji. Co ciekawe, nie wydaje się już książeczek wojskowych, ale zaświadczenia. To efekt zmiany przepisów, które wprowadzono Ustawą o obronie ojczyzny. Książeczki wojskowe otrzymają dopiero żołnierze, którzy przejdą podstawowe szkolenie i złożą przysięgę. Nie jest to jedyna nowość. Po raz pierwszy w skład komisji wchodzi też psycholog, który wydaje opinię o zdolności do służby. Co więcej, Ustawa o obronie ojczyzny powierzyła nadzór nad kwalifikacją ministrowi obrony, a nie szefowi resortu spraw wewnętrznych jak miało to miejsce do tej pory.

Kwalifikacja nie jest poborem. Jest to procedura, której celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia osób pod kątem ich służby w armii. Chętni do służby i kariery w Wojsku Polskim mogą jednak skorzystać z okazji i związać się z armią. Wojskowi z jednostek z regionu zachęcali do tego w czwartek na miejscu.

Kwalifikacja wojskowa w Słupsku odbywa się w budynku Stadionu 650-lecia przy ul. Madalińskiego. Potrwa do 24 maja. Każdego dnia przez komisję wojskową przechodzi około 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza