Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy negocjują umowy na dostawę prądu

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Samorządy szukają firmy, która znajdzie im najtańszą ofertę na dostawę prądu.
Samorządy szukają firmy, która znajdzie im najtańszą ofertę na dostawę prądu.
Samorządy szukają firmy, która znajdzie im najtańszą ofertę na dostawę prądu. To planuje już Białogard, Karlino i cały Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

- To w zasadzie jest wyjątkowo pilna sprawa i właściwie nie zastanawiam się czy to robić, tylko z kim. Bo mamy sporo ofert - mówił nam wczoraj Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. Jego miasto tylko za oświetlenie ulic płaci rocznie ponad milion złotych.

- Jeśli więc wszystkie jednostki podległe miastu wspólnie poszukają nowego dostawcy prądu, wynegocjujemy bardzo dobre ceny, a oszczędności w naszych kosztach będą mogły sięgnąć nawet 20 procent - tłumaczy.

 

Pomysł zainicjowali radni niezależni z Białogardu. Przedstawili ofertę firmy Benefit Consulting Group z Poznania. - Możemy udzielić kompleksowej pomocy miastu w przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę energii elektrycznej - mówi Szymon Jernaś, szef Benefit CG.

Jego firma ma przeprowadzić bezpłatny audyt energetyczny, oszacować koszty i oszczędności, a następnie przygotować odpowiedni przetarg. - Współpracowaliśmy już z wieloma samorządami i przedsiębiorstwami, możemy wynegocjować naprawdę duże oszczędności - mówi jeszcze Jernaś.

Z takiej formy pomocy już skorzystało m.in. miasto Ślesin w województwie wielkopolskim. - Nasza gmina liczy 14 tysięcy mieszkańców. Na energię wydawaliśmy ponad milion złotych. Dziś, dzięki oszczędnościom uzyskanym dzięki ogłoszeniu przetargu, płacimy rzeczywiście o nawet 20 procent mniej - powiedział nam Sławomir Królak, zastępca burmistrza Ślesina.

Okazuje się jednak, że także Koszalin jest już po przetargach. - Wygrała go Polska Grupa Energetyczna - informuje Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina.

- Wartość naszego zamówienia wynosiła na ten rok ponad 6,6 miliona złotych. Ostatecznie zapłacimy 5,4 miliona złotych. Oszczędzamy więc ponad milion złotych. A to jest niebagatelna kwota - mówi.

Zdradza, że kontrakt dotyczy wszystkich instytucji podległych miastu, łącznie ze szkołami i przedszkolami. - Była to więc trudna operacja, ale naprawdę warta zachodu - podsumowuje.

Z tańszej energii, wynegocjowanej u nowego, tańszego dostawcy, korzysta też już szczecinecki Kronospan, gigant branży drzewnej. Fabryka płyt wiórowych zużywa ogromne ilości prądu. Już więc w 2008 roku ogłosiła przetarg. Oszczędności - zapewniają w Kronospanie - mają dziś znaczne.

- Dlatego samorządy też muszą jak najszybciej przeprowadzić taką operację - mówi Waldemar Miśko, szef Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Wczoraj spotkał się z przedstawicielami miast i gmin należących do Związku i przedstawił plan. - Czekamy teraz na decyzje samorządów. Powinny zapaść w ciągu 2 tygodni. Im będzie nas więcej, tym wynegocjujemy niższe stawki. Liczę więc, że zgodzą się wszyscy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza