Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka edukacyjna na wydmie, potem pole golfowe i park rekreacji

Rafał Nagórski
Ścieżka edukacyjna na wydmie, potem pole golfowe i park rekreacjiNa zdjęciu przykład ścieżki edukacyjnej, która ma powstać na wydmie w Darłówku Zachodnim. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania dopuszcza się tu budowę ścieżki o długości około 600 m z zachowaniem odległość od ściany lasu - min. 5 m. Szerokość kładki o nawierzchni ażurowej z drewna lub kompozytów drewnopochodnych ograniczona została do 2,25 m.
Ścieżka edukacyjna na wydmie, potem pole golfowe i park rekreacjiNa zdjęciu przykład ścieżki edukacyjnej, która ma powstać na wydmie w Darłówku Zachodnim. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania dopuszcza się tu budowę ścieżki o długości około 600 m z zachowaniem odległość od ściany lasu - min. 5 m. Szerokość kładki o nawierzchni ażurowej z drewna lub kompozytów drewnopochodnych ograniczona została do 2,25 m. UM Darłowo
Miasto Darłowo zleciło wykonanie projektu ścieżki edukacyjnej na wydmie. Są też pieniądze na projekty dwóch innych inwestycji turystycznych.

O planie na budowę ścieżki edukacyjnej na wydmie w Darłówku Zachodnim  informowaliśmy w bieżących wydaniach „Głosu”. Dziś znany jest planowany przebieg tej ścieżki.  Rozpocznie się ona na przejściu na plażę przy ul. Sosnowej i prowadzić będzie w kierunku przejścia z terenu dawnej Hydrobudowy - ul. Dorszowa. W połowie trasy skomunikowana zostanie z przejściem na plażę przy ul. Plażowej. Trasa podświetlona zostanie na wysokości barierek ochronnych, a w ciągu jej przebiegu ustawione zostaną ławki oraz kosze. Niektóre obszary z miejscami siedzącymi zabezpieczone zostaną przed wiatrem specjalną ścianą ze szkła. W ramach koncepcji przewidziano również punktowe odcinki mijania się pieszych. Na początku i na końcu trasy ustawione zostaną kioski, których zadaniem będzie dostarczanie informacji o walorach przyrodniczych terenu wzdłuż ścieżki, jak także tych znajdujących się w pobliżu, np. gatunkach ryb i innych zwierząt mieszkających w Morzu Bałtyckimi na wydmach. Idąc ścieżką będzie można swobodnie obserwować redę portu, plażę i  Morze Bałtyckie. Miasto Darłowo powalczy o unijną dotację na tę inwestycję, której koszt całkowity wyceniany jest na 2,5 do 3 milionów złotych. Całość prac projektowych zakończy się w drugim kwartale tego roku.

W budżecie miasta zarezerwowano też pieniądze na dwa inne projekty turystyczne.  Pierwszym z nich jest budowa centrum turystyczno- rekreacyjnego , czyli kompleksu który ma powstać  przy ulicy Sportowej. Plany są bardzo ambitne, bo miałoby tu działać między innymi pole golfowe (golf jest uznany za produkt turystyki aktywnej ważny dla zachodniopomorskiego), korty tenisowe, skate park, ścieżki rowerowe, biegowe. Całość na obszarze około 20 hektarów, który będzie służył mieszkańcom, jak i będzie dodatkowym bodźcem do przyjazdu dla turystów.

W budżecie Darłowa zarezerwowano też pieniądze na opracowanie dokumentacji technicznej parku rekreacji przy ulicy Romualda Traugutta w Darłowie. Chodzi o teren przy rzece Wieprzy, na którym było kiedyś miasteczko ruchu drogowego i plac zabaw. Właśnie nowy i funkcjonalny plac zabaw z prawdziwego zdarzenia miałby być teraz jego głównym elementem, ale projektant ma też pamiętać o tym, by było to miejsce spotkań i rekreacji dla wszystkich mieszkańców i turystów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza