Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk będzie przyjaźniejszy osobom z niepełnosprawnościami. Miasto dostało grant

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Budynki użyteczności publicznej w Słupsku będą przyjaźniejsze osobom z niepełnosprawnościami. Miasto dostało dofinansowanie, dzięki któremu zlikwiduje niektóre bariery architektoniczne m.in. w siedzibie MOPR-u czy ZIM-u.
Budynki użyteczności publicznej w Słupsku będą przyjaźniejsze osobom z niepełnosprawnościami. Miasto dostało dofinansowanie, dzięki któremu zlikwiduje niektóre bariery architektoniczne m.in. w siedzibie MOPR-u czy ZIM-u. Krzysztof Piotrkowski
Budynki użyteczności publicznej w Słupsku będą przyjaźniejsze osobom z niepełnosprawnościami. Miasto dostało dofinansowanie, dzięki któremu zlikwiduje niektóre bariery architektoniczne m.in. w siedzibie MOPR-u czy ZIM-u.

Miasto otrzymało grant w wysokości 223 tys. złotych, który pomoże zlikwidować bariery architektoniczne oraz dostosować budynki użyteczności publicznej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zyskają osoby nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale też ci niewidzący czy niesłyszący. Całkowita wartość zaplanowanego do realizacji zadania ma opiewać na blisko 313 tys. złotych.

- Kończy się perspektywa finansowa 2014-2020. Pojawiają się jeszcze nieliczne szanse udziału w konkursach - my w takim konkursie organizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w marcu wystartowaliśmy. PFRON w ramach programu operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój” zorganizował konkurs z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Można było wystartować o grant na dostosowanie budynków użyteczności publicznej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku, Justyna Pluta. - Te granty były dostępne w dwóch wariantach – do 100 tys. zł i do 250 tys. zł (tzw. duży grant).

Budynków, które mogłyby być przyjaźniejsze osobom z niepełnosprawnościami jest w mieście dużo. Po rozmowach i analizach wybrano te, w których realizacja zadania najbardziej przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług publicznych.

Pomyślano m.in. o nowej siedzibie Zarządu Infrastruktury Miejskiej i Straży Miejskiej przy ul. Grottgera. Tam, dostosowany do osób z niepełnosprawnościami będzie nie tylko parking, ale przede wszystkim sam dojazd do budynku – wykonany zostanie specjalny podjazd wraz z potrzebnymi barierkami. Zyska też wnętrze, bo zostanie wyposażone w tabliczki informacyjne w języku braille’a.

- Pomysł polega na tym, żeby wykonać odpowiedni parking, dojazd do budynku. Oprócz tego zlikwidować barierę w postaci schodów, wykonać podjazd, barierki, balustrady. Cały budynek dostosować dzięki udogodnieniom – tabliczkom w języku braille’a, planów tyflograficznych dla niedowidzących – wymienia Pluta.

Część barier architektonicznych ma również zostać zlikwidowanych w licznie odwiedzanym budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Zostaną wymienione drzwi – zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne – które do tej pory utrudniały wejście do siedziby MOPR-u osobom na wózkach i o kulach. Teraz zyskają elementy, które w znacznym stopniu ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Ponadto, pomyślano również o niesłyszących.

- Dla budynku Ratusza i siedziby ZIM-u zaplanowaliśmy zakup czterech pętli indukcyjnych, które mają pomóc nam w obsłudze osób niedosłyszących, wzmocnić sygnał. Pozwoli to zapewnić wysoką jakość usług publicznych – mówi Pluta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza