MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupski magistrat zamierza kontrolować, czy reklamy w mieście są zgodne z lokalnym prawem

Zbigniew Marecki
Fot. Zbigniew Marecki
Kontrole zapowiada Maciej Araszkiewicz, nowy architekt miejski. Według niego warto dostosować reklamy do zapisów uchwały reklamowej, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku, aby nie otrzymać kary.

Zgodnie z obowiązującą w Słupsku uchwałą reklamy, które zainstalowano w przestrzeni publicznej miasta przed 1 stycznia 2020 roku, należy dostosować do jej zapisów do końca 2023 roku. Z kolei banery, reklamy emitujące zmienne światło oraz reklamy mobilne powinny zostać dostosowane do wymogów uchwały w ciągu roku od momentu uchwalenia dokumentu. W tym przypadku na korekty właściciele reklam mają jeszcze pół roku. Z tego powodu ratusz przypomina o nieprawidłowościach i chce wysyłać upomnienia do przedsiębiorców.

– Możemy karać w związku z tym, że reklama jest niezgodna z zapisami uchwały Kary mogą być srogie, ponieważ taka opłata stała wynosi w zależności od współczynnika około 100 złotych za dzień. Do tego dochodzi oplata zmienna, która przy reklamie 12-metrowej może wynosić również 100 złotych. Tak więc są to niemałe kwoty. Na razie miasto ze względu na panującą sytuację nie ukarało jeszcze żadnego przedsiębiorcy za umieszczenie takiej reklamy. Szykujemy się do wysyłania upomnień, aby doprowadzić nowo powstałe reklamy do zgodności z uchwałą. Być może niedługo zostanie uruchomiona także procedura nakładania kar - zapowiada Maciej Araszkiewicz.

Zapisy uchwały reklamowej można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej miasta w zakładce „planowanie przestrzenne”. Do tekstu chwały jest dołączony przewodnik po uchwale. Według Krystyna Danilecka-Wojewódzkiej, prezydent Słupska uchwała jest napisana bardzo przystępnym językiem, a jeżeli pojawią się wątpliwości , to zawsze można podejść do wydziału architektury, planowania przestrzennego i uzyskać tam wyjaśnienia.

– Zgodnie z zapisami uchwały kary za umieszczenie reklam niezgodnych z prawem mogą być dotkliwe. Na przykład kara za miesiąc bezprawnego funkcjonowania reklamy o powierzchni 12 metrów kwadratowych to blisko 6500 zł.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza