MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sport to zdrowie – nawet jeśli tylko go oglądasz! Zobacz, jak oglądanie sportu wypływa na twój mózg

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Na pewno to znasz: z bijącym sercem i wypiekami na twarzy oglądasz potyczki Igi Świątek, siatkarzy, skoczków narciarskich i innych sportowców. Po każdym zdobytym punkcie czy kolejnym rekordzie wpadasz w euforię i czujesz przypływ szczęścia. Okazuje się, że nie musisz uprawiać sportu, żeby czerpać z niego korzyści. Japońscy naukowcy wskazują, jak oglądanie sportu wpływa na nasze zdrowie. Sprawdź, co ci da śledzenie sportu.

Spis treści

Sport to zdrowie, czyli naukowcy mówią, że warto oglądać sport

Oglądanie sportu – meczów, igrzysk czy mistrzostw w różnych dyscyplinach – poprawia samopoczucie i zdrowie – tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół kierowany przez profesora nadzwyczajnego Shintaro Sato z Wydziału Nauk o Sporcie na Uniwersytecie Waseda.

Mężczyźni kibicujący przed telewizorem, jeden trzyma w ręku piłkę
Oglądanie sportu wywołuje aktywację w mózgowych obwodach nagrody, wskazując na uczucie szczęścia lub przyjemności. freepik

Oglądanie sportu dostarcza nie tylko rozrywki i relaksu, ale sprzyja też budowaniu społeczności i przynależności. Przynosi to korzyści zarówno jednostkom, jak i ich społeczeństwu. Do tej pory istniały ograniczone dowody na związek między oglądaniem sportu a dobrym samopoczuciem. Zespół japońskich naukowców wykorzystał podejście oparte na wielu metodach i odkrył, że oglądanie sportu aktywuje obwody nagrody w mózgu, prowadząc do poprawy samopoczucia.

Można to zaobserwować szczególnie w przypadku oglądania popularnych dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna czy siatkówka, które mogą znacznie poprawić zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

„Na dobre i na złe”, „Znachor”, „Dr House” i inni, czyli dlaczego kochamy seriale i filmy o tematyce medycznej

Jak oglądanie sportu wpływa na zdrowie?

Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Sato odkrył, że oglądanie sportu – szczególnie w dużych tłumach – wykracza „poza rozrywkę”. Wspólne oglądanie sportu działa znakomicie na zdrowie psychiczne, wspiera bowiem poczucie wspólnoty i osobistej przynależności.

– To poczucie więzi nie tylko sprawia, że jednostki czują się dobrze, ale także przynosi korzyści społeczeństwu poprzez poprawę zdrowia, zwiększenie produktywności i zmniejszenie przestępczości – powiedział prof. Sato.

Naukowiec wyjaśnił, że istotnym wyzwaniem w badaniach nad dobrostanem jest subiektywny charakter procedur pomiarowych, który potencjalnie może prowadzić do stronniczych ustaleń. Badania te koncentrowały się zarówno na subiektywnych, jak i obiektywnych miarach dobrego samopoczucia, łącząc różne metody badawcze (analizę danych wtórnych, samoopisów i pomiarów neuroobrazowania w celu zrozumienia tego związku).

Oglądanie telewizji może powodować zakrzepicę żylną? Są niezbite dowody! Sprawdź, jaki jest wpływ oglądania telewizji na nasze zdrowie

Nagroda, szczęście, przyjemność... Jak oglądanie sportu wpływa na mózg?

Naukowcy przeprowadzili trzy badania: pierwsze na 20 tys. mieszkańców Japonii, drugie z udziałem 208 uczestników, a trzecie na 14 osobach.

Wyniki pierwszego badania potwierdziły wzorzec zgłaszanego lepszego samopoczucia związanego z regularnym oglądaniem sportu. Drugie badanie – ankieta online – miało na celu zbadanie, czy związek między oglądaniem sportu a samopoczuciem różni się w zależności od rodzaju obserwowanego sportu. Jak możesz się spodziewać, powszechnie znane sporty, takie jak piłka nożna, miały „bardziej znaczący” wpływ na poprawę samopoczucia w porównaniu z tymi mniej popularnymi, takimi jak golf.

Najbardziej przełomowy aspekt badań naukowcy zauważyli w trzecim badaniu. Wykorzystali w nim techniki neuroobrazowania do zbadania zmian w aktywności mózgu 14 osób przed i po obejrzeniu klipów sportowych. Co się okazało?

Wyniki pokazały, że oglądanie sportu wywołało aktywację w mózgowych obwodach nagrody, wskazując na uczucie szczęścia lub przyjemności. Dodatkowo osoby, które częściej oglądały sport, wykazywały większą objętość istoty szarej w regionach związanych z obwodami nagrody, co sugeruje, że regularne oglądanie sportu może stopniowo wywoływać zmiany w strukturach mózgu.

– Zarówno subiektywne, jak i obiektywne miary dobrego samopoczucia okazały się mieć pozytywny wpływ na zaangażowanie w oglądanie sportu – powiedział prof. Sato. – Dla tych, którzy chcą poprawić swoje ogólne samopoczucie, regularne oglądanie sportu, szczególnie popularnego, takiego jak baseball czy piłka nożna, może być skutecznym lekarstwem – dodał.

Prof. Sato twierdzi, że odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Sport Management Review, mają „głębokie” implikacje nie tylko dla fanów sportu, ale także dla większej ilości osób, niezależnie od ich związku z konsumpcją sportu. Pamiętaj: sport to zdrowie, ale nawet oglądanie potyczek sportowców może korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie.

Finlandia po raz kolejny najszczęśliwszym krajem świata. Na którym miejscu znalazła się Polska? Jesteśmy szczęśliwsi niż Hiszpanie

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sport to zdrowie – nawet jeśli tylko go oglądasz! Zobacz, jak oglądanie sportu wypływa na twój mózg - Strona Zdrowia

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza