Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion 650-lecia w Słupsku ma 96 lat. Zobacz unikalne zdjęcia z otwarcia obiektu

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Muzeum Pomorza Środkowego Słupsk/BBC
Słupski stadion 650-lecia obchodzi kolejne urodziny. Obiekt otwarto 15 sierpnia 1926 roku przez ówczesnego prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga. Zachowały się zdjęcia z tego wydarzenia.

To było wielkie wydarzenie w ówczesnym mieście Stolp, czyli w Słupsku. Dnia 15 sierpnia 1926 roku do miasta przyjechał prezydent Niemiec Paul von Hindenburg, aby uroczyście otworzyć stadion sportowy, któremu nadano jego imię.

Prezydent przyjechał do Słupska pociągiem i ceremonia powitania dostojnego gościa rozpoczęła się już na dworcu kolejowym. Potem von Hindenburg wsiadł do otwartego automobilu, który zawiózł go do słupskiego ratusza. Przez całą trasę przejazdu prezydenta pozdrawiały tłumy słupszczan.

Przed ratuszem na gościa czekały władze miejskie, radni, inni oficjele, reprezentacja słupskiego garnizonu. Po przemówieniach i przeglądzie kompanii wojska, prezydent złożył krótką wizytę w ratuszu, a następnie korowód pojazdów z von Hindenburgiem na czele ruszył w stronę nowego stadionu przy Otto Berg Strasse, czyli dzisiejszej ul. Madalińskiego. Tam miała nastąpić ceremonia oficjalnego otwarcia nowego obiektu, któremu nadano imię von Hindenburga.

Stadion zbudowano na terenie dawnego wyrobiska ziemnego po żwirowni. Prace rozpoczęły się w 1923 r. Inwestorem było miasto. Po trzech latach obiekt był gotowy. Zbudowano boisko piłkarskie otoczone 400-metrową bieżnią, cztery korty tenisowe oraz budynek zaplecza z szatniami, który stanął na froncie wejścia na stadion. Obiekt mógł pomieścić ok. 2,5 tys. widzów. Ale podobno na otwarciu stadionu obecnych było 40 tys. osób!

Z okazji otwarcia stadionu 15 sierpnia 1926 roku zorganizowano pokazy sportowe i zawody lekkoatletyczne, które prezydent von Hindenburg obserwował z zadaszonej trybuny honorowej.

Ilustrowana kronika

Na zlecenie władz miejskich przyjazd von Hindenburga oraz jego pobyt w Słupsku z okazji otwarcia stadionu został udokumentowany w ilustrowanej kronice. Dokument znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W celu jego popularyzacji został zdigitalizowany przez Bałtycką Bibliotekę Cyfrową w Słupsku. To projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku (była inicjatorem przedsięwzięcia), Archiwum Państwowego w Koszalinie i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Głównym celem działania BBC jest budowa cyfrowego warsztatu badawczego, zestawienie i prezentacja w internecie różnorodnych i bogatych, lecz fizycznie rozproszonych zbiorów Pomorza, wspieranie edukacji, nauki oraz turystyki.

Kronika pobytu Paula von Hindenburga w Słupsku i otwarcia stadionu liczy kilkadziesiąt zdjęć. Było ich więcej, o czym świadczą puste miejsca na wielu stronach z widocznym miejscem po fotografii. Gdzieniegdzie zachowały się jeszcze odręczne opisy.

Stadion po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej postanowiono, że stadion stanie się jedną ze słupskich wizytówek. W 1959 r. przystąpiono do jego modernizacji. Roboty zakończono latem 1960 roku, a 22 lipca stadion ponownie otwarto i jednocześnie nadano mu nową nazwę – Stadionu 650-lecia, co było nawiązaniem do jubileuszu nadania Słupskowi praw miejskich.

Kolejna duża przebudowa nastąpiła w latach 80. Wtedy m.in. pojawiła się tartanowa bieżnia. Na następną dużą przebudowę Stadion 650-lecia musiał poczekać do XXI wieku. W latach 2004-2006 przeprowadzono kompleksową przebudowę obiektu. Na otwarciu stadionu po remoncie (8 lipca 2006 r.) obecna była Irena Szewińska.

Obecnie obiekt zaliczany jest do II klasy IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) i wyposażony jest w ośmiotorową bieżnię o długości 400 metrów pokrytą tworzywem Mondo, stanowisko do pchnięcia kulą, dwa rozbiegi do rzutu oszczepem, dwa rozbiegi do skoku w dal, dwa rozbiegi do trójskoku, dwa rozbiegi do skoku wzwyż, dwa rozbiegi do skoku o tyczce, stanowisko do rzutu dyskiem, stanowisko do rzutu młotem, boisko trawiaste do gry w piłkę nożną o wymiarach 60 m x 90 m.

Po południowej stronie stadionu jest trybuna z 3 tysiącami miejsc siedzących. Po stronie północnej jest zlokalizowana trybuna z 2 tysiącami miejsc stojących.

Ponadto na terenie stadionu wybudowano halę lekkoatletyczną im. Ryszarda Ksieniewicza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza