Starosta i marszałek wymieniają się budynkami w Słupsku i Ustce

Bogumiła Rzeczkowska bogumila.rzeczkowska@gp24.pl
Starosta i marszałek wymieniają się budynkami w Słupsku i UstceBudynek po zarządzie szpitala chciałoby przejąć Starostwo Słupskie. Powiat zastanawia się nad przeniesieniem tam ośrodka szkolno-wychowawczego z Damnicy.
Starosta i marszałek wymieniają się budynkami w Słupsku i UstceBudynek po zarządzie szpitala chciałoby przejąć Starostwo Słupskie. Powiat zastanawia się nad przeniesieniem tam ośrodka szkolno-wychowawczego z Damnicy. Łukasz Capar
Udostępnij:
Wkrótce może dojść do kolejnej transakcji samorządowej między starostą słupskim a marszałkiem województwa. Chodzi o szpitalny budynek przy ul. Lotha w Słupsku.

Niedawno starostwo przekazało samorządowi województwa ustecką Czerwoną Szopę na działalność pogotowia ratunkowego. Teraz starostwo chce pozyskać od marszałka budynek w Słupsku przy ul. prof. Lotha, z którego wkrótce wyprowadzi się zarząd szpitala.

Czy Szopa poszła za Lotha? 

- Nie ma ani oficjalnej umowy, ani uzgodnienia. Natomiast nie ukrywam, że o budynek przy ulicy Lotha się staramy - mówi Paweł Lisowski, członek zarządu powiatu. - Jeśli będzie zgoda marszałka, to być może tam przeniesiemy ośrodek szkolno-wychowawczy z Damnicy. Sytuacja obecnie wygląda tak, że pałac nie spełnia warunków do prowadzenia takiej działalności. Obiekt jest warunkowo dopuszczany przez straż pożarną. Wkrótce może się okazać, że nie mamy lokalu i staniemy przed dylematem, jak zagwarantować opiekę około 70 wychowankom. A podopieczni są najważniejsi. Poza tym docierają do nas sygnały, że lokalizacja ośrodka powinna być w centrum powiatu. 

Na razie jednak nie ma decyzji ani o przeniesieniu na Lotha ośrodka, ani o sprzedaży pałacu. Faktem jest to, że od dłuższego czasu zarząd powiatu stara się o obiekt na działalność opiekuńczo-wychowawczą.

Bardziej pewne były plany, że pogotowie w Ustce po remoncie Czerwonej Szopy przeniesie się do niej ze szpitala. O tych zamierzeniach jeszcze niedawno informował usteckich radnych Mariusz Żukowski, szef Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. 

Jednak wczoraj w rozmowie z „Głosem” powiedział: - Na razie niczego nie planuję. W czwartek będę u marszałka w departamencie zdrowia w związku z korespondencją, jaka nadeszła od burmistrza Ustki i radnych. Po rozmowach w tej sprawie zostanie przedstawione stanowisko. A prawda jest taka, że każdy chce, by karetka jak najszybciej dojechała, ale żeby nie jeździła przed jego domem.

Przypomnijmy, że radni powiatowi przekazali niedwno marszałkowi w formie darowizny Czerwoną Szopę w Ustce. Za przekazaniem było 17 radnych, nawet ci z Ustki. Troje - Joanna Chabowska, Stanisław Zieliński i Maciej Karaś - wstrzymało się od głosu. 

Szopa poszła w ręce marszałka mimo protestu radnych usteckich, którzy apelowali do radnych powiatowych o nieprzekazywanie budynku. - Bo burmistrz słabo się starał - słyszymy w kuluarach starostwa.

Okazuje się, że jednak się starał, a w kuluarach usteckiej rady z kolei mówi się, że Szopa padła ofiarą innej zamiany nieruchomości. 

Burmistrz Jacek Graczyk w 2014 roku na samym początku kadencji zwrócił się do starosty Zdzisława Kołodziejskiego o przekazanie Czerwonej Szopy. Starosta w piśmie odpowiedział, że „nieruchomość jest przedmiotem użyczenia oraz dzierżawy do końca 2016 roku” i podjęcie rozmów może nastąpić po wygaśnięciu tych umów. 

Tymczasem zanim umowy wygasły, starostwo darowało budynek marszałkowi. A ten chce przeznaczyć go na podstację pogotowia, która zmienia lokalizację, bo nie wiadomo, co stanie się ze szpitalem w Ustce. 

- Przeniesienie pogotowia na zatłoczoną ulicę Marynarki Polskiej do Czerwonej Szopy to irracjonalny pomysł - mówi burmistrz Jacek Graczyk. - Jak karetki wyjadą do akcji w sezonie? Jadąca zatłoczoną ulicą karetka, zamiast pomagać, spowoduje kolejne nieszczęścia. Kto wpadł na ten pomysł?

Więcej napiszemy w piątek w „Głosie Słupska”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie