Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Straty na 70 milionów złotych. CBA prowadzi śledztwo ws. nadużyć VAT

OPRAC.:
Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Straty na 70 milionów złotych. CBA prowadzi śledztwo ws. nadużyć VAT
Straty na 70 milionów złotych. CBA prowadzi śledztwo ws. nadużyć VAT Sylwia Dabrowa/Polska Press
Funkcjonariusze CBA w Szczecinie prowadzą śledztwo ws. zorganizowanej grupy przestępczej. Działania te prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Jak podaje zespół prasowy CBA, grupa ta miała działać w latach 2015-2017 i zajmować się m.in. nadużyciami w podatku VAT i opłacie paliwowej.

Śledztwo CBA. Chodzi o nadużycia podatku VAT

W środę, 22 listopada zespół prasowy CBA poinformował o tym, że funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku śledztwo. Dotyczy ono zorganizowanej grupy przestępczej działającej od listopada 2015 roku do marca 2017 roku. Jej działania miały obejmować cały kraj, a członkowie mieli dokonywać nadużyć w podatku VAT, podatku akcyzowym oraz opłacie paliwowej.

ZOBACZ TAKŻE: Zwłoki kobiety znalezione w Redłowie. Na miejscu w Gdyni pracuje prokuratura

Zdaniem śledczych działania te mogły narazić Skarb Państwa na straty w wysokości przekraczającej łącznie 70 milionów złotych.

- W wyniku zebranego przez CBA materiału dowodowego, opolski organ Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadził wobec występującej w śledztwie polskiej spółki paliwowej kontrolę celno-skarbową w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego - podano w komunikacie.

Na podstawie dokumentacji z akt sprawy urząd potwierdził, że spółka zawyżyła wartość dostaw biopaliwa o prawie 12 mln zł, a także wartość podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego o prawie 2,5 mln zł.

- W związku z powyższym, spółka złożyła korekty deklaracji VAT-7 oraz wpłaciła do budżetu państwa uszczuplone należności podatkowe wraz z odsetkami w łącznej kwocie prawie 3,7 mln zł - wskazano w komunikacie.

Zespół prasowy CBA podał, że postępowanie kontrolne w tej sprawie prowadził również Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w stosunku do podmiotu prowadzącego w okolicach Szczecina skład podatkowy.

ZOBACZ TAKŻE: 41-letni złodziej rowerów w powiecie puckim zabarykadował się w mieszkaniu przed policją. Gdy weszli strażacy, otworzył drzwi

Organ KAS z siedzibą w Koszalinie w wynikach z kontroli celno-skarbowych potwierdził ustalenia śledczych, iż w składzie podatkowym dopuszczono się naruszenia procedury zawieszenia poboru akcyzy wskutek zatwierdzania przyjęć biopaliwa (B100) w Systemie EM CS PL2, pomimo braku ustalenia rzeczywistej ilości przejętego towaru.

W wyniku podjętych działań kontrolnych spółka dokonała wpłaty całości kwoty podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej wynikającej ze złożonych korekt deklaracji w łącznej wysokości około 26 mln złotych. Łącznie - jak przekazano w komunikacie - dzięki współpracy CBA i KAS, spółki wpłaciły do Skarbu Państwa 29,7 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: CBŚP i Policja rozbiły gang narkotykowy, który działał głównie w północnej Polsce i Hiszpanii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straty na 70 milionów złotych. CBA prowadzi śledztwo ws. nadużyć VAT - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza