Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces Słupska i sąsiednich samorządów. Koniec z premiującym Trójmiasto podziałem środków unijnych. Ponad 45 milionów euro dla regionu

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Na dzisiejszej (27.04) sesji Rady Miejskiej w Słupsku radni zgodzili się na zawarcie porozumień samorządów Słupska i okolicy. Dzięki temu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do naszego regionu wpłynie ponad 214 milionów złotych na inwestycje ze wsparciem unijnym.

Słupski samorząd w negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim, który zawiaduje podziałem środków unijnych na Pomorzu, odniósł sukces. W nowym rozdaniu środków unijnych (w praktyce inwestycje będą musiały zakończyć się do 2030 roku) nasz region będzie traktowany tak, jak wszystkie inne w województwie.

Przedstawiająca radnym sprawę Justyna Pluta, szefowa Wydziału Funduszów w słupskim ratuszu, podkreślała, że uzgodniono, iż Słupsk oraz sąsiednie samorządy z powiatu słupskiego, tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Słupsk - Ustka będą mogły działać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Oznacza to dużą zmianę, bo przyznane środki będziemy mieli bez konieczności startowania w konkursach i będziemy mogli wydawać je na zaplanowane inwestycje - tłumaczy Justyna Pluta. - W poprzednim rozdaniu unijnych środków tak mogły robić samorządy Trójmiasta. My byliśmy inaczej traktowani i musieliśmy brać udział w ogłaszanych przez samorząd wojewódzki konkursach. Druga ważna zmiana to podział środków na Pomorzu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców i dodatkowe kryteria, które dały dodatkowe środki Słupskowi.

Wiceprzewodniczący rady miejskiej Tadeusz Bobrowski z PiS zauważył: - W poprzednim rozdaniu środków unijnych w przeliczeniu na liczbę ludności proporcja wyglądała tak, że mieszkaniec Trójmiasta dostał 8 zł, a Słupska 1 złotych. Kto to zmienił: UE, rząd czy marszałek województwa, że teraz ma być sprawiedliwie?

Tu w polemikę wdał się Jan Lange, przewodniczący klubu PO i zauważył, że to Słupsk rezygnuje ze środków, gdyż występuje o 30 mln a mógł o ponad 100. A radny PiS mógłby brać przykład z dobrze zarządzanych samorządów, takich jak Warszawa pod rządami prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Radni w kuluarach podsumowali wypowiedź szefa klubu PO tak: "Uderz w stół a nożyce się odezwą", a radny Lange nie odróżnia środków unijnych - dzielonych przez marszałka, od rządowych.

Podczas sesji odpowiedź na pytanie radnego Bobrowskiego nie padła. Pani Pluta tłumaczyła tylko, że takiego podziału środków chciały samorządy i jest on sprawiedliwy, a wcześniej Słupsk i inne mniejsze samorządy nie mogły tworzyć ZIT, to było dla Metropolii.

Dodajmy, że nie do końca, bowiem Koszalin z Białogardem stworzył takie porozumienie w poprzedniem rozdaniu środków UE i miały dodatkowe środki. Na Pomorzu mogły to zrobić tylko samorządy Trójmiasta.

Wróćmy do liczb.Słupsk-Ustka (w skład ZIT wejdą też: Powiat Słupski, gminy Ustka, Słupsk, Kobylnica, Damnica i Dębnica Kaszubska) to 160 935 mieszkańców, ale środki dostanie jakby mieszkało tu: 178.999 mieszkańców (premia dla Słupska jako centrum regionu) w sumie więc trafi tu 27,9 proc. unijnych środków dla Pomorza z wyjątkiem Trójmiasta. Da to 45.301.092 euro. Ponad 215 milionów złotych.

Dla porównania: Bytów - 9,5 mln euro, Chojnice-Człuchów - 23,2 mln euro, Lębork - 17,2 mln euro.

Porozumienie ZIT ma zostać zawarte na okres programowania, negocjowania i przygotowania dokumentów strategicznych oraz wszelkich innych dokumentów niezbędnych do realizacji ZIT, zgodnie z dokumentami programowymi na lata 2021-2027 właściwego ministerstwa ds. rozwoju regionalnego, a także na czas realizacji projektów w formule ZIT w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021-2027 (inwestycje będą musiały zakończyć się do końca 2030 roku)

Dodajmy, że włodarze poszczególnych samorządów już planują na co wydadzą te środki. Ale gdy okazało się, że mają trafić one głównie do gmin, to słupski samorząd, zadeklarował, że uszczknie swoją pulę środków o 4 mln zł, by powiat słupski też mógł z tego skorzystać. Na uszczknięcie swojej puli zgodziła się też inna gmina, reszta nie była do tego skłonna.
Liderem w tym porozumieniu jest miasto Słupsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza