Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadomy senior to bezpieczny senior. Osoby starsze wiedzą, jak chronić się przed oszustami. Spotkanie z policjantami na SUTW

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wśród seniorów rośnie świadomość na temat działań oszustów. Na wykładach i spotkaniach dowiadują się, jak mogą się chronić przed próbami wyłudzeń.
Wśród seniorów rośnie świadomość na temat działań oszustów. Na wykładach i spotkaniach dowiadują się, jak mogą się chronić przed próbami wyłudzeń. Wojciech Lesner
„Na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek” – mnożą się metody, które stosują oszuści, by wyłudzić od seniorów poufne dane i oszczędności. Na szczęście świadomość osób starszych na temat działań przestępców regularnie rośnie. Służą temu również spotkania z policją.

Uniwersytecka aula wypełniła się po brzegi. Na szyi każdego ze słuchaczy spoczywa charakterystyczna żółta chusta. To uczestnicy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyszli na poniedziałkowy wykład – spotkanie z policjantami, którzy opowiedzieli im, jak chronić się przed próbami oszustw i wyłudzeń.

- Uświadamiamy seniorów, że oszuści, przestępcy, cały czas modyfikują swoje historie, pod którymi próbują wyłudzić, nie tylko od seniorów, oszczędności całego życia. Tych skutecznych prób wyłudzeń jest coraz mniej, dlatego, że w odpowiedni sposób działamy, prowadzimy różnego rodzaju akcje informacyjne. Musimy wziąć też pod uwagę to, że w naszym społeczeństwie są osoby, które są wyłączone z życia publicznego – nie raz na własne życzenie, albo dlatego, że się krępują i nie biorą udziału w takich spotkaniach. Dlatego zawsze apelujemy, żeby seniorzy który dostają od nas ulotki przekazywali je również swoim sąsiadom – mówi Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. - Pamiętajmy, że rozwój technologii cały czas idzie do przodu, dlatego zwracamy uwagę na urządzenia, z których na co dzień ludzie korzystają. Seniorzy zaczynają korzystać z bankowości mobilnej, bankowości internetowej i również przez to narażeni są na różnego rodzaju zagrożenia.

Najpopularniejsze metody oszustów są słupskim seniorom znane, ale wiedzę trzeba utrwalać. Niestety przestępcy stosują coraz wymyślniejsze sposoby, by wyłudzić od osób starszych oszczędności życia. Często wykorzystują niewiedzę seniorów w zakresie nowych technologii.

- Jeśli czytamy w gazecie, że ktoś został w jakiś sposób wykorzystany – mówimy o tym, uczulamy. Kilka razy ten temat był już przez nas poruszany. Mamy pytania od seniorów o to, jak wejść na jakąś stronę, skorzystać ze szkolenia. Jeżeli mają w domu młodsze pokolenie, to korzystają z ich rad. Ale smartfony do dla nich ciężkie urządzenie do obsługi, mają telefony starszej generacji – mówi w rozmowie z „Głosem” Maria Klinkosz, wiceprezes Zarządu SUTW.

Nasi rozmówcy podkreślają, że uczestnictwo w wykładach i spotkaniach organizowanych przez SUTW skutecznie przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Największym sojusznikiem seniorów w kontaktach z potencjalnymi oszustami jest jednak chłodny umysł.

- Moim zdaniem, uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku chroni nas przed różnymi zagrożeniami i mamy możliwość zastanowić się nad różnymi sytuacjami. Myślę, że w wieku senioralnym ludzie myślą trochę wolniej, są bardziej ufni, ale po to tutaj przychodzimy na wykłady, żeby być wyczulonym na pewne sprawy i zdroworozsądkowo do wszystkiego podchodzić – zaznacza Maria Murlikowska, współzałożycielka SUTW.

- Korzystam z telefonu, z internetu, ale jak przychodzi spam, to nawet go nie odbieram. Trzeba myśleć troszkę, żeby nie dać się w nic wciągnąć – odpowiada Teresa Wyrostek, jedna ze słuchaczek.

- Spotykałam się z próbami oszustwa – wśród znajomych, ale dotknęło to też mnie. Natarczywie wydzwaniają, mówią co trzeba zrobić. Przez dwa-trzy tygodnie byłam nagabywana. Uważam, że powinno się mówić o sztucznej inteligencji. Znamy już sposoby na wnuczka, na policjanta, ale ten sposób dopiero wszedł – zauważa Jadwiga Bekier z SUTW.

Seniorzy zostali też wyczuleni przez funkcjonariuszy ze słupskiej Komendy Miejskiej Policji na oszustów podających się za pracowników administracji, czy opieki społecznej. Funkcjonariusze apelują, aby wszelkie próby oszustw zgłaszać na policję.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza