Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście. Umowa z wykonawcą terminalu 15 lipca

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.
Nikt z uczestników przetargu nie odwołał się, dlatego pojutrze Polskie LNG podpisze umowę z włosko-francusko-kanadyjsko-polskim konsorcjum. Te firmy wybudują gazoport w Świnoujściu.

 Justyna Bracha-Rutkowska z Polskiego LNG potwierdziła, że do 5 lipca nie wpłynęło żadne odwołanie w postępowaniu na wybór wykonawcy terminalu LNG w Świnoujściu.

Podpisanie umowy za dwa dni 

- Oznacza to, że umowa zostanie zawarta ze zwycięskim konsorcjum - dodaje. - Podpisanie umowy odbędzie się 15 lipca br. w Warszawie. W przetargu wygrało konsrocjum firm Saipem (Włochy), Saipem (Francja), Techint Compagnia Tecnica Internazionale (Włochy), Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) oraz PBG i PBG Export (Polska).

5 mld m sześć. gazu 

Terminal gazu skroplonego powstanie w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. Ale będzie możliwość rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec czerwca 2014 roku.

W Europie działa 19 terminali regazyfikacyjnych LNG. Najwięcej, bo aż 6 znajduje się w Hiszpanii, która jest liderem importu LNG w Unii Europejskiej. Terminal w Świnoujściu będzie pierwszą tego typu inwestycją w naszej części Europy. Umożliwi Polsce odbiór drogą morską skroplonego gazu ziemnego praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Czterech inwestorów

Świniujski gazoport będzie budowało 4 inwestorów. Terminal powstanie na terenach portowych w prawobrzeżnej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów.

Spółka Polskie LNG zajmie się budową samego terminalu. Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System (właściciel PLNG) wybuduje połączenia z krajowym systemem gazociągów.

Urząd Morski w Szczecinie musi stworzyć nfrastrukturę zapewniającą statkom dostęp do portu. wybuduje między innymi toru wodny i falochron o długości 3 km.

Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście jest odpowiedzialny za budowę między innymi stanowiska statkowego oraz infrastruktury umożliwiającej zamontowanie przez spółkę Polskie LNG instalacji do przesyłu gazu ze statku do terminalu.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza