Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Unia wyłoży 80 mln euro na terminal gazowy

Piotr Jasina [email protected] Fot. Archiwum
Wizualizacja gazoportu w Świnoujściu
Wizualizacja gazoportu w Świnoujściu
Prawie cztery miliardy euro z planu odbudowy gospodarczej Parlament Europejski wyda na rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i gazowej, morskie siłownie wiatrowe i instalacje przechwytywania i składowania dwutlenku węgla. Z tej puli 80 mln euro przeznaczono na budowę terminalu gazowego w Świnoujściu.

Europejski Plan Odbudowy Gospodarczej przewiduje wykorzystanie 5 miliardów euro w roku 2009 i 2010 na inwestycje w energetykę, rozwój szerokopasmowych łączy internetowych i na działania związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej.

- Na infrastrukturę elektroenergetyczną i gazową przeznaczono 2.365 mln euro, w morskie farmy wiatrowe 565 mln euro - wylicza Andrzej Sanderski z biura prasowego PE. - W instalacje do przechwytywania i składowania CO2 ponad 1 mln euro.

Ze środków Unii Europejskiej sfinansowana zostanie połowa kosztów inwestycji w infrastrukturę i w budowę nowych elektrowni wiatrowych. Instalacje do przechwytywania dwutlenku węgla będą mogły uzyskać aż do 80 proc. dofinansowania z pieniędzy Wspólnoty.

UE dofinansuje inwestycje dla Polski

Wśród projektów, które uzyskają dofinansowanie, znalazło się kilka, które w całości lub częściowo realizowane będą w Polsce.

- Budowa terminala do odbioru skroplonego gazu (LNG) w Świnoujściu zostanie wsparta środkami w wysokości 80 mln euro - dodaje Sanderski.

Drugie tyle przeznaczone zostanie na modernizacje infrastruktury przesyłowej gazu w takich krajach jak Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia i Słowacja. Inwestycje mają pozwolić m.in. na odwrócenie kierunku przepływu gazu w istniejących gazociągach w przypadku nagłych, krótkotrwałych przerw w dostawach gazu.

Kolejne 20 mln euro przeznaczono na budowę interkonektora łączącego sieci gazowe Polski i Słowacji.

Kriegers Flak na Bałtyku

Na Bałtyku, u wybrzeży Szwecji powstanie największy w tej części Europy park wiatrowy, który będzie dostarczał energie elektryczna do Szwecji, Polski, Niemiec i Danii. UE przeznaczy na ten projekt 150 milionów euro.

W Bełchatowie uruchomiona zostanie jedna z pierwszych instalacji przechwytywania i składowania pod ziemią dwutlenku węgla. Bełchatów otrzyma na inwestycje 180 milionów euro z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza